12 sovietici care doresc să renunțe la băut

„Nu este dureros sa ma uit ca un flux larg turnat beție a Mamei Rusia? Oare nu vezi cu tristețe cum nu este nici măcar în căutarea pentru o scuză presupune legitimă pentru a putea să tot mai largă, toate fără obstacole să inunde fața slabă a țării sale natale? Oh, da căit Domnul tuturor băutorii și nondrinkers, pentru a pune capăt acestui mare rău, cum să se oprească băut-okayanstvo în Sfânta Rusia! " (Sf. Ioan de Kronstadt)







Doisprezece sfaturi ale sfântului Ioan de Kronstadt care doresc să scape de pasiunea beată

1. Trezește-te din somnul ignoranței și al mamei! Uită-te la tine, ce ți sa întâmplat! Cum vă chinuiți pe voi înșivă pe voi înșivă și pe cei dragi, cât de mult vă aduceți rău în lume!

2. Spune ferm și decisiv, fără ezitare: „renunța la tine, Satana swipes combină cu Tine, Doamne Iisuse Hristoase, mântuiește-mă, bolnav asaltat vrășmașului și viclenia îmi dă la cetate, duritatea și consistența în poziție verticală mea pentru a elibera ... de la beție, voia Ta se va face! " (Sau ceea ce vă spune inima în propriile cuvinte.)







3. Nu amânați mai târziu. Realizând începe lupta pasiunea inamic imediat și nu se alăture cu el în orice negocieri, nu merg cu privire la orice concesii, dar întruchipând cererea sa: niciodată, în nici un caz sau pentru ce motiv să nu bea!

4. Totuși, nu te baza doar pe tine, altfel vei pierde. Ar fi nerezonabil să refuzați îngrijirile medicale dacă este necesar.

Părintele Ioan a acordat o atenție specială pocăinței sinceră și sacramentului Sfintelor Taine în lupta împotriva alcoolismului, dar a cerut atitudinea corespunzătoare. El a avut o rugăciune specială, pe care a citit-o celor care voiau să scape de beție.

Rugăciunea dreptei Ioan din Kronstadt

Doamne, tu ești judecătorul pământului. Nu-ți place adevărul, ascultă rugăciunea mea și du-te nevrednic puterea ta și du-te ajutorul tău unde mă întâlnesc inamicii vizibile și invizibile, și pentru a deveni stâlpii de pe locul unde se întâlnesc puterea Ta. Amin.

Doamne, gândește-te cu milă pe slujitorul tău (numele), înșelat de lingușirea burții și de distracția carnală. Dă-i (numele) să cunoască dulceața abstinenței în post și fructele Duhului care curg de la el. Amin.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: