8 moduri de a ofensa un străin fără notificare

Cumva am prins ochii celor mai răi turiști. Compatrioții noștri au ocupat un al treilea loc de onoare, după americani și surpriza surpriză a britanicilor rigizi. Civilizat parte a turiștilor noștri a găsit imediat o explicație: sacramentală de topire a „topirii“ toalete doamnelor nepotrivite, nu sfat, și alte câteva prostii minore. Nu, draga mea. Cazul, din păcate, în rudeness banal. Este cea pe care europenii o plâng cel mai adesea. Și nu vorbesc despre eroii ruși, potrivindu lupte beat pe stațiunile turcești și lupta cu administratori în avioane. Cel mai surprinzător și enervant că nepoliticos în ochii europeni poate părea cea mai civilizată a turiștilor ruși care nu au intenționat să ofenseze pe nimeni, a depășit cu succes bariera și actele de limbă, din propriul său punct de vedere, destul de politicos. Propun o mică listă de ghilimele neobișnuite și foarte tipice ale turiștilor vorbitori de limbă rusă care au înființat străini împotriva lor.







8 moduri de a ofensa un străin fără notificare

1. Lipsa scuzei. Dacă îi împingeți pe un europen sau pe un picior, el va cere, în majoritatea cazurilor, scuze. El nu o va face pentru că este vina, dar din obișnuință. În primul rând, deoarece scuzele dvs. par a fi inevitabile, și în al doilea rând, se consideră că contactul fizic neplanificat este încă neplăcut pentru ambele părți (voi vorbi despre spațiul privat de mai jos). Deci, Russo este turist. TA-Da'am Partidul Muncitorilor! acceptând apologia victimei, este în general eliminată cu un sentiment de superioritate. Cum se simte europeanul? Ghici singur. Dar e atât de ușor să spui Îmi pare rău, Excusez-moi sau Scusi ...

2. Nu "Vă rugăm". Da, în Europa este obișnuit să ceri politicos. Gradinita, grupa junior. Dar turiștii noștri nu o vor primi. Dar unul "Vă rugăm" cu succes înlocuiește întreaga fraze, care vor trebui construite cu riscul de a face greșeli. - Te rog, o ceașcă de cafea. - Te rog, trezește-te la șapte. - Vă rog, treizeci și șapte. Există, desigur, propriile nuanțe. De exemplu, germanii spun "vă rog" în medie mai puțin decât britanicii. Dar dacă comunicați în limba engleză, vă rog să nu se întâmple prea mult.

3. Lipsa unui tratament politicos. Cu țara noastră totul este clar - "tovarășii" au dispărut, "domnilor" nu s-au obișnuit. Și în vechea Europă totul este în continuare. Încercarea de a atrage atenția unui străin, nu uitați să adăugați "domnule" sau "doamnă", "domn" sau "domn" și așa mai departe. În caz contrar, luând în considerare și diferențele intonaționale, "Scuzați-mă" este percepută de unii ca un strigăt aspru.

4. Rudeness față de personal. Din nou, vine dintr-o cuvă. Pe de o parte - îngrădire (poate nu este permisă) pe de altă parte - rudeness (Chaldeans aceeași). Rețineți că în Europa este foarte probabil să ajungeți la un restaurant / hotel de familie, în care chelnerul / portarul nu este o limită stramită, ci ruda mai mică a proprietarului unității. În multe unități chelnerul simte implicarea sa în bucătărie, începe să vorbească despre un vin potrivit, sincer vă îngrijorează cum vă place felul de mâncare. Aici, la "a noastră", ca să-i dăm drumul de dădacă de casă de casă: "Și ce zici de homari mici?"

5. Lipsa unui zâmbet. În unele țări din Europa este acceptat să zâmbești politicos, să întâlnești pe cineva cu o privire, inclusiv dacă e vorba de un străin. În alte țări, acest lucru nu există. Dar rușii sunt pur și simplu celebri în întreaga lume pentru fizionomia lor eternă acidă. Nu doriți să zâmbiți la străini - nu zâmbiți. Dar țineți cont de faptul că fața voastră ciudată creează impresia că vorbiți cu el prin dinți. Și asta nu vă adaugă puncte, mai ales dacă nimeni nu te-a jignit.

6. Nerespectarea spațiului personal. Aici, momentul este foarte subțire. În mentalitatea rusă, conceptul de spațiu personal nu există deloc. Pentru noi de-a lungul timpului, zece oameni trăiesc în mod normal într-o singură cameră. Nu avem nici un disconfort dacă ne apropiem de persoană, indiferent dacă este sau nu nevoie. Cu toate acestea, europenii, dacă vă aflați fără cauză, se vor îndepărta și, dacă nu vă puteți îndepărta, veți avea o iritare inexplicabilă pentru dvs. Nu este că tu personal nu-l disprețuiești, ci că încalci zona lui de confort. Este o invazie. În reprezentanții diferitelor culturi, dimensiunile spațiului personal pot fi diferite, dar când ajungeți într-o țară necunoscută, este mai bine să nu vă apropiați de interlocutorul mai aproape decât distanța mâinii întinse.







7. Remarci fără tact. În general, o persoană educată înțelege că steagul peste Reichstag-ului - nu cel mai bun subiect de discuție cu germanii pe un șezlong din apropiere. Dar există și greșeli mai puțin evidente. Unii britanici nu cred că trăiesc în Europa, deși țara lor face parte din Uniunea Europeană. Unii oameni irlandezi nu cred că ei trăiesc în Insulele Britanice, cu toate că din punct de vedere al geografiei rusă este în cazul în care ei trăiesc (mai sigur de a apela insula notoriu al anglo-celtic, sau cel puțin britanic-irlandez). Unii austrieci nu se consideră germani, deși vorbesc germană Unii (mulți) francezi se gândesc la Napoleon ca erou național. Desigur, pătrunjelurile de pretutindeni nu sunt substești. Dar, în general, nu vă implicați într-o discuție despre geografie, istorie și politică cu străinii (mai ales dacă sunt irlandezi). Și atunci când comunicați cu colegii tribului, exprimați, în liniște, și opinia dvs. valoroasă. Cel puțin cunoașterea inițială a limbii ruse nu este atât de rară în rândul europenilor, așa cum ați putea crede.

Tina_Hellvig

Rușii din străinătate pot fi recunoscuți de absența unui zâmbet. Cunoașterea slabă a limbajului îl va "salva" de la discutarea unor subiecte lungi cu străinii. Afilierea națională poate fi dată și o mare dragoste "la freebies", lipsa oricărui sens al spațiului personal etc. Ați scris despre acest lucru foarte bine în articol.

Kaddy

Am vorbit deja despre aceia care par să cunoască limba și să comunice, la urma urmei, pot. Aceasta este o ocazie pentru a vă considera un os alb și snobi :) se întâmplă de la zero. Personal auzit venind de la aeroport, un prieten a spus cu mândrie întâlnit englezul, „nu am fost în Europa“ - în limba engleză este destul de normal, și, de fapt, și a căzut cu fața. Pregătirea la domiciliu, așa cum sună soțul meu. Dar despre iubirea pentru freebies - aceasta este cu siguranță mentalitatea, dar într-un fel de dificil să-și prezinte imediat exemple clare :) Dar aceste lucruri mici, sunt foarte ușor de a da un caracter rusesc și să devină un prilej de a judeca maniere proaste chiar și celor mai buni reprezentanți takskt.

Tina_Hellvig

Un exemplu bun. Sau poate că acest domn a venit din partea asiatică a Rusiei și a vrut să aducă în atenția interlocutorului că "noi nu suntem localnici". Ați văzut vreodată rușii în vacanță în hoteluri, unde se servește micul dejun cu un bufet? Ei, de regulă, încearcă să încerce toate felurile de mâncare și chiar să le ia cu ei, astfel încât mai târziu să nu poată rămâne foame.

Kaddy

Faptul este că pentru Marea Britanie - nu pentru Europa :) Europa este ceva pe continent. În general, nimeni, cu excepția Rusiei sau a Asiei, nu va face o astfel de greșeală, deoarece nu este nevoie să informăm europenii despre Europa în Anglia și americanul însuși nu consideră Europa ca atare.

Cum rămâne cu micul dejun suedez, atunci nu, experiența mea nu arată nimic. În primul rând, rușii rar mic dejun atât de mult (după o cină suedeză :)), în al doilea rând, micul dejun nu este, de obicei, variat și nu are rost să câștige mai mult. În al treilea rând, în multe țări din Europa, micul dejun continental este chiftele și sucul și nu este nimic de probat sau de încercat. Multe hoteluri nu au oficial nimic împotriva rezervelor pentru micul dejun. Oficial descuraja acest lucru numai în cazul în care există o jumătate de bord și oferind masa de prânz pentru niște bani. Aceasta este în principal Turcia, uneori Spania. Dar, în cazul în care rușii nu alcătuiesc cea mai mare parte a contingentului, în general, este ușor să vedem că alte națiuni, în special engleza, păcătuiesc cu acțiuni sandwich. Deci, acest lucru nu este un indicator deloc.

Tina_Hellvig

Din nefericire, am fost martori de multe ori când compatrioții nu au putut rezista unui mic dejun "gratuit" nu numai în Europa, ci și în Canada și Statele Unite.

8 moduri de a ofensa un străin fără notificare

Kaddy

Kaddy

Când am scris, am privit în mod special la forumurile de limbă străină plângeri cu privire la turiștii ruși. De obicei, se plâng de abuz, op, striviți, beția, nerespectarea cozile, nu răspunde la comentarii, maniere proaste, cum ar fi scuipatul și suflă nasul, necunoașterea limbii, sullenness. Pentru gratuit orice reclamații nu am întâlnit, și am impresia că acest tip de lucru pe care unul turiști ruși nu le place în altele :) Din experiența mea extratereștrii cele mai oribile au fost norvegienii cu care i-am întâlnit în Spania (a existat o mare familie și camera noastră a fost între ei doi, era o rulare nebun în jurul hol și trântind ușilor zi și noapte, perekrikivanie prin balconul nostru, atunci ei te ridici pentru micul dejun nu am se angajează să descrie), precum și vecinii finlandezii din Praga, care în mod continuu salbatic strigând și beat, recepționerul de la recepție chiar ne-a cerut scuze rușinate rusești "Îmi pare rău .. e bine" sunt prieteni.

Sablon

O persoană normală atentă într-o țară străină se adaptează destul de repede. În câteva zile am învățat iertare, scuză. În ceea ce privește zâmbetele, am propria mea abordare. Anterior, când am călătorit cu autobuzul, i-am întrebat de multe ori că pasagerii erau atât de acrificiu? Nimeni nu a reacționat la întrebare. Pentru a mulțumi tuturor celor care v-au ajutat, în mod obișnuit a servit - un obicei. Pliz - vorbesc rar, de asemenea, un obicei și durează, acum m-am gândit, pentru că cunosc numeroși vânzători, coaforii după nume și comunic cu ei pe picior de egalitate. Scrieți articole și spațiu personal și urmați-l întotdeauna în același mod ca și distanța pe șosea, despre tratament. Aceste cuvinte malefice, "bărbat", "femeie" mi-au tăiat urechile și eu tot spun așa. Ei nu mă înțeleg!

Și așa mai departe și așa mai departe.

Aveți teme bune, trebuie să vă gândiți și să vă priviți din afară.

Kaddy

Sablon

Mult mai devreme, cam la fel, am scris ziarului.

Kaddy

În ceea ce privește spațiul personal, așa cum am spus, depinde de cultura dezvoltată istoric. De asemenea, variază de la o țară la alta în Europa, se crede că este mai mică în rândul locuitorilor mega-instituțiilor și mai mult în provincie, în țările asiatice dens populate, este în general extrem de mic chiar și în sate. Acesta este un fapt care trebuie luat în considerare atunci când călătoriți în Europa, dar nu este o ocazie pentru evaluarea etică. Chinezii nu sunt mai răi decât englezul în faptul că spațiul său personal este mic, iar englezul are un spațiu mare, dar el este nepoliticos, dacă nu o ia în considerare. Cumva.

Sablon

Vă mulțumim pentru un răspuns atât de lung!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: