5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Pregătiți un jeleu de fructe colorat poate fi foarte simplu. În plus, un jeleu luminos cu fructe va fi o decorare excelentă a oricărei mese.

5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Există mai multe modalități de a face jeleu de fructe. Pentru prepararea jeleurilor de fructe, puteți folosi orice fruct și suc de fructe. Să ne uităm la o rețetă pentru gelatină cu gelatină.







Pentru a face jeleu cu fructe, avem nevoie de următoarele ingrediente:

  • Orice fruct
  • 4 plicuri de gelatină
  • 2 linguri de zahăr pudră
  • 400 ml de șampanie
  • Frunze proaspete de menta.

Înainte de prepararea jeleului de fructe, preparați matrițele în prealabil. Amintiți-vă că jeleu de fructe din gelatină este cel mai bine stabilite în forme mici. Deci, jeleu de fructe este mai ușor de transportat și mai convenabil de a mânca.

Odată ce am pregătit matrițele, puteți lua în considerare rețeta de jeleu cu fructe. Așa cum am spus deja, rețetele de jeleu de fructe pot fi diferite. Pentru a face jeleu de fructe din gelatină, vom folosi tangerine, mere și rodie. Poți să faci jeleu din gelatină cu adaos de alte fructe.

Forme de gelatină din gelatină completează o treime din fructul tăiat. Am pus în frigider pentru răcire.

În acest moment pregătim gelatină. Umpleți-l cu apă rece. Lăsați timp de 5 minute pentru umflături. Apoi, puneți gelatina umflată într-un castron. Adăugați zahărul sub formă de pudră. Am pus o baie de apă, așteptăm destrămarea completă.

Apoi, se răcește masa de gelatină la temperatura camerei. După ce adăugăm șampanie. Masa rezultată a fructelor turnate. Trimitem gel de fructe din gelatină la frigider. Așteptăm ca jeleul nostru de fructe să înghețe complet.

Îndepărteazăm jeleul de fructe terminat din frigider. Am pus mucegaiuri pe câte secunde în apa fierbinte. Acest lucru va ajuta jeleul nostru să "rămână" în spatele matrițelor mai ușor.

Înainte de a servi, decorezi gelatina cu frunze proaspete de menta.

Tort cu fructe și jeleu

Știm deja cum să facem jeleu de fructe. Acum încercați să preparați un alt desert, nu mai puțin original și gustos. Acesta va fi un biscuit cu fructe și jeleu.

  • 125 grame de unt
  • 125 grame de zahăr pudră
  • 5 ouă
  • 1 lingură de lapte
  • 100 de grame de făină
  • ½ lingurita praf de copt
  • Fructe (la alegere)
  • 2 plicuri de gelatină
  • 200 de grame de zahăr pudră
  • 700 ml de apă.

Mai întâi trebuie să facem jeleu de fructe. Am discutat deja cum să facem jeleu cu fructe. Se prepară amestecul de gelatină. Fructe tăiate în bucăți.

5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Apoi, hai să frămânță. Preîncălzi cuptorul la 180 de grade Celsius. Pregătiți un vas de copt în prealabil. Ungeți-l cu unt, acoperiți cu hârtie de pergament.

Se amestecă separat ouăle cu zahăr. Adăugăm lapte.

Într-un castron separat, amestecați făina cimentată cu o pulbere de copt. Conectăm ambele amestecuri.

Aluatul rezultat este turnat într-un vas de copt. Am pus în cuptorul preîncălzit timp de 20 de minute.

Am pus bucăți de fructe pe biscuiții terminate. Umpleți toată masa gelatinoasă. Îl trimitem într-un loc răcoros pentru a îngheța.

Tort cu jeleu și fructe

Pentru a face o plăcută delicioasă cu jeleu și fructe, vom avea nevoie de:

  • 450 de grame de fructe (conservate)
  • 100 grame de gelatină
  • 1 ceașcă de lapte
  • 7 lingurițe de zahăr
  • ½ linguriță de vanilină
  • ½ ceasca de crema
  • 1 ½ linguri de zahăr pudră
  • Cookie-urile.

Deschideți borcanul cu fructe conservate. Am îmbinat sucul într-un recipient separat. Se dizolvă gelatina în 2 cani de apă clocotită. Să ne rătăcim puțin. Apoi adăugați sucul de fructe.

5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Pregătiți un vas de coacere. Se toarnă jumătate din masa de gelatină în vasul de coacere. Apoi, puneți bucăți de fructe. Am pus în frigider.







Se amestecă separat laptele cu zahăr. Am pus focul, aduc la fierbere. După fierbere, adăugați vanilină, cremă și zahăr pudră.

Masa rezultată este plasată într-un vas de copt. Am pus în frigider câteva minute.

Apoi, scoateți formularul din frigider, presărați cu biscuiți tăiați. Umpleți gelatina rămasă. Îl trimitem la frigider. Așteptăm solidificarea.

Aici avem o plăcuță atât de ușoară și neobișnuită cu gelatină.

Coș cu fructe și jeleu

Coșurile cu fructe și jeleuri nu sunt doar un desert delicios, ci și o decorare minunată a oricărei mese festive.

5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Și ceea ce este cel mai plăcut, conținutul de calorii al jeleului de fructe este relativ scăzut. Este de aproximativ 95 kcal pentru 100 g de produs. Astfel, putem folosi acest desert fără să dăuneze figurii noastre. Pentru a face coșuri de fructe, avem nevoie de:

  • 1 ambalare cu jeleu de fructe
  • Fructe proaspete (de a alege)
  • 1 lingură de ulei vegetal
  • 300 de grame de brânză de vaci
  • 1 ou
  • Vanilina ca gust
  • 200 de grame de unt
  • 500 de grame de făină
  • 1 lingurita de sifon
  • Sare pe vârful cuțitului.
  • 200 de grame de zahăr granulat
  • 2 linguri de smantana.

În primul rând trebuie să coacem coșurile. Pentru a face acest lucru, frecati pe un unt de ras mare. Adăugați făina cimentată, 100 de grame de zahăr, sare. Se amestecă. Adăugați smântână și sifon. Aluatul rezultat este pus în frigider timp de o jumătate de oră.

În timp ce aluatul se răcește, să o rezolvăm. Vom pregăti coșuri de jeleu din brânză și fructe. Pentru a face umplutura trebuie să ștergeți brânza de vaci pe o răzătoare fină. Adăugați oul, 100 de grame de zahăr, vanilină.

Apoi, scoateți aluatul din frigider. Am distribuit-o în funcție de matrițe (pentru coșuri), unsă cu ulei vegetal. Topul răspândit masa de cheag. Îl trimitem într-un cuptor preîncălzit de 250 de grade Celsius timp de 20 până la 25 de minute.

Îndepărtăm coșurile finite din matrițe. Am pus bucăți de fructe pe fiecare coș. Umpleți jeleul, preparat conform instrucțiunilor de pe ambalaj. Am pus-o în frigider. Așteptăm înghețarea completă.

Jelly din fructe de padure

Este posibil ca jeleul din fructe de padure să se bucure de cea mai mare popularitate, mai ales vara. Cu toate acestea, adesea, retetele de jeleuri de berry ne oferă să folosim fructe de padure proaspete. Desigur, jeleul din boabe de fructe proaspete este mai delicios și fortificat.

5 cele mai bune rețete de gelatină de ales, deserturi și produse de patiserie

Dar avem posibilitatea de a prepara fructe de padure sub forma de jeleu numai vara. Și nu este foarte convenabil. Un alt lucru este jeleul din fructe de padure congelate. Putem prepara jeleu din fructe de padure congelate pe tot parcursul anului.

După cum puteți ghici, retetele de jeleu din fructe de padure congelate sunt diferite. Vom lua în considerare una dintre cele mai populare rețete pentru jeleu din fructe de padure congelate - o rețetă pentru jeleu de cireșe.

Pentru a face jeleu dintr-o cireșă congelată, avem nevoie de:

  • 300 grame de cireșe congelate
  • 3 cesti de apa
  • 150 de grame de zahăr granulat
  • 1 lingură de gelatină.

Această rețetă pentru jeleu de fructe cu gelatină este destul de simplă. Cu toate acestea, trebuie să cunoaștem ceva gătit viclean.

Pentru a face un delicios cireș de jeleu din cireșe congelate, este mai bine să luați fructe de padure congelate.

Înainte de a face jeleu de cireșe, trebuie să dezghetați fructele și să stoarceți sucul de la ei.

Carnea de boabe este înmuiată într-o cratiță și se toarnă cu zahăr. Umpleți-le cu apă fierbinte, puneți-le pe foc, aduceți-le la fiert și gătiți câteva minute, până când zahărul se dizolvă complet.

Masa rezultată este filtrată printr-o sită, aruncând cireșul.

Gelatina pentru prepararea jeleurilor de cireșe trebuie să fie pre-înmuiată și lăsată timp de 5 minute pentru umflare. Apoi se toarnă siropul de fructe fierbinți. Adăugați sucul de cireș presat. Gelul preparat din cireșe cu gelatină este plasat în frigider pentru înghețare.

În plus față de jeleu de cires, jeleu din zmeura este foarte popular. Folosind zmeura, poti prepara jeleuri diferite. Acest lucru și jeleu fără gelatină, și rețeta pentru fructe de padure în jeleu, și mult mai mult. Vom face jeleu de zmeură cu gelatină.

  • 400 de grame de zmeură proaspătă
  • 400 ml de apă
  • 3 linguri de zahăr
  • 1 ½ linguri de gelatină.

Mai întâi spălăm fructele cu apă și le ștergem printr-o sită.

Separat, sirop de zahăr de gătit. Pentru a face acest lucru, dizolvăm zahărul în apă, pune-l în foc, aduceți-l la fierbere. Se fierbe până se dizolvă complet zahărul. Apoi adăugați zmeura presată. Din nou, aduceți la fierbere. Masa rezultată este filtrată printr-o sită.

Apoi, adăugați gelatină instantanee. Turnăm sucul de zmeură. Toate amestecate.

Gelul turnat se toarnă în forme. Am pus-o în frigider pentru îngheț.

Reteta pentru jeleu de lamaie este, de asemenea, foarte populara. În general, jeleu de lămâie poate fi adesea văzut în magazine. Cu toate acestea, dacă îl gătiți acasă, veți obține cea mai mare plăcere. Să ne uităm la reteta pentru jeleu de lămâie.

  • ingrediente:
  • 1 lămâie
  • 1 pahar de zahăr
  • 25 de grame de gelatină.

Mai întâi trebuie să ne ocupăm de gelatină. Pentru jeleu de lămâie, puteți utiliza gelatină simplă. Cu toate acestea, vrem să simplificăm rețeta de la lamaie. Prin urmare, vom folosi gelatina instantaneu solubilă.

Într-un recipient separat se amestecă zahărul cu trei pahare de apă. Am pus-o în foc, fierbe până când zahărul se dizolvă. Adăugați coaja de lamaie și gelatină. Aduceți la fierbere. Apoi, se toarnă suc de lămâie, stors din lămâie.

Turnăm jeleu de lămâie pe matrițe. Îl trimitem la frigider.

În cele din urmă, pregătiți jeleul din coacăză. După cum știm cu toții, coacăzii sunt albi, roșii și negri. Reteta pentru jeleu din coacăze negre nu este mult diferită de rețeta de jeleu din coacăz roșu. Cu toate acestea, jeleul din coacăz roșu pare mai colorat. De aceea vom pregăti jeleu din coacăz roșu.

  • 150 de grame de coacăz roșu
  • 100 de grame de zahăr
  • 350 ml de apă
  • 13 grame de gelatină.

Coacăzul roșu se spală cu apă. Îndepărtați boabele într-o cratiță. Umpleți cu apă. Aduceți la fierbere. Se gătește câteva minute. Apoi adăugați zahăr. Din nou, aduceți la fierbere. Scoatem din foc. Puneți în gelatină pre-îmbibată. Îl amestecăm într-o stare omogenă. Se toarnă pe matrițe. Am pus în frigider.

În mod similar, puteți găti jeleu din coacăze negre.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: