50 de poeme mari

Când o minte înfundată, epuizată de luptă
Cu știința pentru totdeauna, uitată, adormită liniștit,
Și inima este slabă cu ea însăși,
Când din exterior nimic nu-l deranjează,

Când sentimente nebunești, dar atotputernice,






Va avea rușine,
Intrepiditatea va pătrunde în mormânt
Iar el va rosti o voce surdă a propoziției sale teribile:

Suferă, întreaga vârstă a suferinței fără scop, gratuit,
Încercați să umpleți gol - și uite,
Ca și în cazul fiecărei noi încercări mai profunde abisul,
Din nou nebun, să se străduiască și să sufere, -

Oh, cât vreau să-mi plec genunchii,
Ca fiu al risipitorului, el este întors la Tatăl! -
Cred totul, și cu o șoaptă de rugăciune
O lacrimă fierbinte cade pe fața mea.


Contextul istoric

Începutul anilor 40 ai secolului al XIX-lea - timpul schimbării și căutarea literară nouă. Pușkin (1837) și Lermontov (1841) părăsesc unul după altul. În locul principala metodă artistică trasarii un realism cerere, sau cum se spune în acele zile, metoda „naturală“, care este considerat stramosul Nikolai Gogol (ignorând în mare parte în perspectivă proprie a scriitorului cu privire la munca lor). Principala atitudine estetică a realismului a fost reprezentarea vieții reale din toate aspectele ei: de zi cu zi, adesea mai degrabă nevăzută, dar, cel mai important, naturală, naturală.

Material pe această temă

50 de poeme mari

Konstantin Balmont a susținut că, cu acest poet, vorbesc atât demonii, cât și îngerii. Și filosoful Vasili Rozanov a remarcat: "Cred că într-un fel va merge în deșert și va cânta din deșert. Și noi i-am asculta și ascultăm de el. " Ca profet. "Profetul" Mihail Lermontov - una dintre ultimele poezii ale celui mai tragic poet al literaturii ruse. El este eroul noii versiuni a proiectului "50 de poeme mari".

"Cardul de vizită" al poetului pentru mulți este simplu și permeabil cu o linie de lumină plină de bucurie:

"Am venit la tine cu salutări
Pentru a spune că soarele a înviat,
Că e fierbinte
Tabelele tremurau ... "

Și în percepția multor contemporani, Atanasie Afanasievici a fost perceput ca un om pozitiv, bun-firesc și în felul său un om fericit. Cu toate acestea, eroul nostru a estimat experiența în mod diferit.

50 de poeme mari

Soția A.A. Feta - M.P. Botkin

"Dacă vă întrebați: care sunt numele tuturor suferinței, toate durerile vieții mele, voi răspunde: numele lor este Fet", a mărturisit poetul soției sale în 1874.

Această poveste cu schimbarea numelui nu a fost deloc o aventură amuzantă. Patruzeci de ani, Atanasie a pierdut nu numai numele său, ci și un titlu nobil și drepturile la moștenire. Pentru el, o asemenea pierdere a fost o catastrofă adevărată, care și-a transformat întreaga viață cu susul în jos. El a decis cu orice preț să-i întoarcă pe cei pierduți.

De aceea, din 1845, după ce a absolvit universitatea și până la demisia sa în 1858, Fet a fost în serviciu militar: aceasta a oferit o oportunitate de a obține nobilimea. Numai în 1873 a fost returnat la numele de familie Shenshin, precum și nobilimea ereditară acordată. Cu toate acestea, sub poemele sale, el a continuat să pună numele lui Feth la sfârșitul zilelor sale.

Cercetătorii și contemporanii au crezut că Fet și Shenshin sunt doi oameni complet diferiți. Unul este un poet înzestrat, lăudând natura, căutând să-i transmită cititorului frumusețea mișcărilor trecătoare ale inimii umane, celălalt este un om practic, cu voință bună, un ofițer. Leo Tolstoy a scris lui Botkin în 1857: "... Și în aer pentru cântecul unei alarme și dragoste nopți se naște! - Fermecător! Și de unde acest ofițer de grăsime bun are un astfel de impertinență lirică de neînțeles, calitatea marilor poeți ". Poate că Atanasie Afanasievici a reușit să-și ascundă drama de la ceilalți ...







Cuvinte: A. Fet, muzică: A. Varlamov, interpretat de Nadezhda Obukhova

"Și domnul F. promite foarte mult", așa a evaluat Vissarion Belinsky, unul dintre criticii principali ai secolului al XIX-lea, lucrările timpurii ale lui Fet. Nikolai Gogol a făcut o evaluare pozitivă a lucrării sale. Adică, drumul către o mare literatură a fost deschis înaintea lui încă de la primele publicații. După publicarea în 1840 a primei colecții de poezii în 1841 Fet începe să publice în revista slavofili „Moskvityanin“, iar în 1842 - în „Note Patriei“. Fet devine un poet faimos, iar poemele sale sunt romane populare. Primul poem feta, setat la muzică, a fost „În primele zile nu ar trezi ...“: puțin probabil ca în literatura rusă, cineva a scris tandru sentimentele sale amoroase. În paralel, Athanasius Afanasievici a scris jurnalismului, memoriile, a fost implicat în traduceri ale operelor filosofice.

Fet a trăit o viață lungă, a lucrat mai mult de cincizeci de ani. Opera sa a avut un impact imens asupra poeziei secolului al XX-lea. El a găsit dragoste și venerație deosebită în cercul poeților simbolici care au considerat Fet unul dintre cei mai importanți poeți ruși, profesorul și precursorul lor.

În anii 80 ai secolului al XX-lea, pe paginile revistei "Mesagerul mișcării creștine rusești" a izbucnit o polemică: care este natura și orientarea religioasă a poeziei lui Fet. Într-adevăr: problemele de credință și de religie au ocupat mintea lui Fet pe tot parcursul vieții sale, dar a fost o căutare complexă și foarte personală și dureroasă. Tema religioasă apare și se ascunde în contextul altor întrebări "eterne": dragostea, arta, imaginea frumuseții - nu este nimic pentru că versurile lui Fet sunt numite "poezie de sugestii".

50 de poeme mari

Portretul lui Fet în tinerețe

În primele versete din prima carte „Liric Pantheon“ 1840 este deja posibil să se găsească unele poezii cu motive creștine, pierdut printre antologică păgân (în spiritul poeziei antice) poezie. Cu fiecare colecție fetiană, tema religioasă se dezvoltă în felul său propriu, iar în lucrările ulterioare este pictată în tonuri filosofice. În 1880 Fet ia locul de muncă extraordinară de filosof și pesimist german Schopenhauer „Lumea ca voință și reprezentare“, și percepția lui Schopenhauer asupra lumii a făcut o puternică impresie feta.

Athanasius Afanasievich, care a primit educație religioasă tradițională, a fost bine cunoscut în imaginile biblice. De exemplu, în poezia "Când divinul rulau discursuri omenești ..." este prezentată o povestire a Evangheliei despre ispita lui Satana lui Hristos în timpul multor zile de post în deșert. Și poezia "Cu cât trăiesc mai mult, cu atât mai mult am supraviețuit ..." este o transpunere excelentă a rugăciunii "Tatăl nostru ...".

Dar cunoașterea și educația nu neagă îndoielile și ezitarea persoanei în căutarea Divinului. Problema religiozității lui Fet, probabil, va rămâne pentru totdeauna subiectul controversei. Singurul lucru care se poate spune cu încredere: el nu a fost niciodată indiferent față de problemele religioase, gândindu-se la credință, îl încânta pe tot parcursul vieții sale. Acest fapt este incontestabil. Și cei mai buni vorbesc despre faptele lui.

Lucrarea

50 de poeme mari

Primele trei cvinteze reprezintă o descriere a situației căutării spirituale. Ultimele patru rânduri sunt realizarea unui eveniment interior, când, după o perioadă de ezitare, se îndoiește că eroul își recapătă credința: "Eu cred din nou în orice - și cu o șoaptă de rugăciune / Tears fierbinte în față". Condițiile pentru o experiență rugăciună și obținerea credinței sunt, în primul rând, dispariția minții "arogante", respingerea raționalității reci și acceptarea inevitabilității suferinței. Mă întreb ce inimi epitetele lui Fet recompensează, îndemnând să umple golul care decurge din necredință: sărac, nebun, suferință, atotputernic numai prin sentimente. Se naște un impuls plin de rugăciune și pocăință, pe care Fet îl transmite folosind imaginea biblică binecunoscută: "Oh, cum vreau să-mi plec genunchii, căci fiul risipitorului atrage apoi la Tatăl!"

Cuvintele "cred din nou în tot", aud un biblic dramatic "Eu cred, Doamne! Ajută-mi necredința. Mintea neliniștită se odihnește în credință.

Legături către Biblie

50 de poeme mari

Imaginea iconografică a povestii despre Fiul risipitor

Imaginea fiului risipitor este recursă atunci când vorbește despre o persoană care sa pocăit de greșelile sale. Această imagine reamintește că numai cu condiția umilinței adevărate este posibilă iertarea.

Eroul poemului, sunt conștienți de păcătoase lor de eroare-îndoială, căi de el, să se compare cu eroul din parabola biblică: „O, cum aș vrea să plec genunchii apoi, / La fel ca fiul risipitor, duce înapoi la Tatăl! - / Eu cred din nou în tot, - și cu o șoaptă de rugăciune / Tear fierbinte streaming în față. " Dublu-Fet folosește o comparație cu fiul risipitor: „Eu stau la fel ca fiul risipitor în fața tatălui său, / Și aș vrea să plâng - și nu pot să plâng“ ( „În grădina“). Poem - recunoașterea acută, până la lacrimi dorința de a întâlni pe Dumnezeu, - un sentiment care rămâne de dorit pentru un poet, dar, de asemenea, nemulțumit.

Cuvinte incomplete

Pugavy - mândru, arogant, arogant







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: