10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

Să recunoaștem: poporul chinez din întreaga lume nu-i place deloc. Această atitudine se datorează nechibzuit și, din punct de vedere occidental, comportamentul turiștilor chinezi, și bine susținute de imagini diferite medii ale unei țări în curs de dezvoltare, cu obiceiurile sălbatice și impresii superficiale ale turiștilor și expati.







Îmi place omul, iubitor ușor China și poporul chinez, este trist sa vezi, ca primul nu este întotdeauna o impresie pozitivă generează o atitudine negativă preconcepută și refuzul de a afla mai multe despre această țară minunată mai mult. Am decis să colectez cele mai comune stereotipuri despre chinezi și să împărtășesc viziunea mea despre ceea ce se întâmplă cu adevărat.

  • Chinezii nu au nici un fel de maniere. Ei cham, squish, atunci când beau ceai, scuipa și împinge. În principiu, da! Ei șampanează, scuipă, scuipă și împing. Asta e tot ce se aplică înțelegerii noastre despre "maniere". Din punctul de vedere al chinezilor, persoana educată are calități complet diferite, pe care mulți străini, din păcate, de multe ori nu le fac. Sufla nasul într-o batistă, numit bărbatul mai în vârstă de numele, lasa un prieten să plătească pentru masa de prânz, să ia un loc de cinste - în fața ușii - toate acestea reprezintă o încălcare gravă a etichetei din China. Pur și simplu politicos chinezii nu vă vor spune niciodată despre asta. A spune unei persoane despre greșeala lui este să-l forțeze să "piardă fața". Un chinez bine educat nu-și va permite niciodată așa ceva. Orice ar părea străinilor, dar chinezii se gândesc în primul rând la confortul altora. "Încercăm atât de mult să înțelegem ce au nevoie alții, că nu știm cum să formulăm ceea ce dorim, chiar și în gândurile noastre", mi-a împărtășit un prieten de-al meu.
  • Chinezii violenți mănâncă câini și pisici. Fotografii din camion ticsit cu bietele animale mici, care au fost luate la festivaluri mănâncă de câine și de carne de pisică, și migrează de la o ediție, citând sigilii de groază adorare audiență a internetului și provocând o atitudine foarte negativă. Nu voi intra într-o discuție despre ce există vaci, porci și cai este considerat normal, și sunt câini brutal. Doar citez cuvintele elevului meu chinez: "Cum poți mânca câini? Ei sunt prietenii noștri! La televizor, ziarele întotdeauna scriu că ar trebui să avem grijă de ele și să nu ne jignim ". Câinii mănâncă în China? Uneori. Dar fenomenul se răspândește la fel de larg ca înotul în gaura de gheață din Rusia. Desigur, există oameni care o fac, dar numărul lor este neglijabil. Și nu le judeca pe întreaga populație a unei țări uriașe.

10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

  • Toți chinezii se află pe aceeași față. Nu, nu și nu! În afară de faptul că chinezii din Malaezia sunt foarte diferiți de cei de la Singaporean, în China continentală, este foarte posibil să distingem sudenii de nord. Desigur, atunci când vin în China, pentru prima dată, abundența de oameni din Asia amestecat într-o mare neclaritate, dar după câteva săptămâni veți începe să vedeți ce toate sunt diferite.
  • Toți chinezii sunt scurți. În primul rând, "statura scurtă" a chinezilor a fost asociată cu dieta lor. În ultimii 20 de ani, datorită creșterii generale a bunăstării, chinezii au crescut foarte bine. Acest lucru este remarcabil în mod deosebit atunci când se compară creșterea elevilor din orașe mari bogate și sate sărace. Cu cat proteina este mai mare in dieta, cu atat copiii sunt mai mari. Unul dintre maeștrii kung fu pe care i-am ocupat mi-a spus că până când avea 17 ani, în timp ce locuia în satul său, a mâncat carne o dată pe an. Acum totul sa schimbat. Personal, eu sunt cu meu șaptezeci de metri nu se simte ca un gigant în tren de metrou din Shanghai lângă un grup ce unii adolescenti, care sunt de multe ori mai mare în tot capul, și poate mai mult.






10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

  • Bunurile chinezești sunt de o calitate slabă. Desigur, calitatea unui număr mare de lucruri chinezești ieftine lasă mult de dorit. Dar, dacă vă transformați iPhone-ul, uitați-vă la etichetele Reebok sau Adidas, cumpărate în magazine de marcă, veți vedea toate prețurile făcute în China. Calitatea mărfurilor este determinată de client și nu de producător, prin urmare toate creanțele sunt adresate celor care determină costul și calitatea producției, și nu celor care îndeplinesc ordinul.
  • China este o țară ieftină. Acesta este un lucru pe care îl aud în mod constant, iar acest lucru este complet neadevărat. În primul rând, există un decalaj uriaș între costul de trai în orașele mari și în provincie. De exemplu, în Udana, un mic oraș din centrul Chinei, unde locuiesc, puteți închiria un apartament mare confortabil pentru 200 $ pe lună, în timp ce în Shanghai, veți găsi cu greu un studio mic în intervalul de 500 $. Același iPhone în China este mai scump decât în ​​Rusia (în ciuda faptului că sunt produse aici). Singurul lucru care este cu adevărat mai ieftin în China decât în ​​Rusia sau în Occident este consumul de alimente.
  • Chinezii mănâncă aproape o orez. Una dintre cele mai frecvente întrebări am intrebat: „Locuiți în China, timp de 3 ani, nu ai obosit de a manca orez?“ Băieți, produse alimentare din China - una dintre cele mai diverse din lume. În primul rând, numărul de legume aici este de câteva ori mai mare decât în ​​Occident. Nu mai vorbim de felurile de gătit și de gama de condimente. Singura umplutură pentru găluște este mai mult de 100. Orezul nu este mâncat ca un curs principal, ci mai degrabă servește ca o funcție a pâinii noastre. În restaurante, este servit, de obicei, la sfârșitul mesei, în cazul în care nu sunteți mulțumit. Bucătăria chinezească este o alegere nesfârșită, în funcție de sezon și regiune, și nu de orez și fidea, așa cum mulți cred.

10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

  • Pedeapsă disproporționat de severă pentru infracțiunile legate de droguri. Cruzimea pedepsei este indignată de majoritatea străinilor. Spre deosebire de alte elemente de pe această listă, acest lucru nu este un stereotip, dar adevărul este că în China acest lucru este foarte strict. Posesia, folosirea și distribuția drogurilor este supusă pedepsei cu închisoarea prelungită până la pedeapsa cu moartea. Dar aceasta nu este o capriciu și nu o cruzime intenționată, este o necesitate pe care depinde bunăstarea țării. Dacă vă dați în istorie, atunci va apărea un fapt interesant. În secolul al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea, ca urmare a contrabandei cu opium din Marea Britanie, aproximativ o treime din populația Chinei era dependentă de opiacee. Astfel, Marea Britanie se aștepta să-și întărească influența și să-i forțeze pe China, care nu voia să facă comerț cu Occidentul, să accepte condiții favorabile pentru aceasta (ceea ce a reușit în consecință). Combaterea dependenței de droguri a fost posibilă numai la mijlocul secolului XX, după ce Mao Zedong a ajuns la putere. Nu e de mirare că guvernul chinez face totul pentru a împiedica acest lucru din nou.
  • Toți chinezii sunt stăpâni ai kung fu. Și toți rușii știu să joace balalaika. Într-adevăr, kung fu este o parte integrantă a culturii chineze. Aproape fiecare film sau serial TV, împușcat pe o temă istorică, implică episoade de lupte kung fu, să nu mai vorbim de numeroasele filme de acțiune în cazul în care personajul principal este un maestru Kung Fu cele mai vechi timpuri sau moderne. Desigur, numărul de persoane care au un stil special, mult mai mult decât în ​​Rusia sau în Occident, și poate fi găsit în fiecare parc, iar mai multe grupuri implicate în Tai Chi Chuan, dar cele mai multe dintre ele sunt încă destul de scăzut - nivel de fotbal intern. să spunem așa.

10 Stereotipurile populare despre China, care nu au rămas în adevăr și în apropiere

Desigur, chiar și un contact superficial cu o altă cultură poate provoca o mulțime de uimire. Principalul lucru nu trebuie să uităm că suntem toți oamenii. În loc să faceți concluzii rapide, încercați să scăpați de sentimentul superiorității proprii și cu interesul de a încerca să înțelegeți ce se ascunde într-adevăr în spatele actelor oamenilor din altă țară







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: