10 Porunci ale stagiarului sau cum să se alăture noului colectiv

Cum să vă alăturați echipei la locul de muncă

Indiferent cât de încrezător încerci să pari. și temeri mici și vino pe tocuri. Deodată nu va accepta colectivul? Cum arăt? Pot să mă descurc cu îndatoririle? Poate. Ar trebui să mă îmbrac în mod diferit? Cât de ușor este să te înscrii într-o echipă nouă?







Atmosfera psihologică din echipă are o mare importanță. Bineînțeles. aranjați întâlnirile la domiciliu la locul de muncă pentru orice. dar, de asemenea, du-te la locul de muncă. ca în război. aproape nimeni nu va dori. Pentru că dacă atmosfera din birou este departe de a fi ideală. acest lucru va tulbura foarte mult. Și trebuie să căutați un loc mai bun.

Un nou angajat pentru echipa este un fel de domnule X. despre care nimeni nu are cea mai mică idee. Sarcina ta este să arăți cele mai bune părți ale tale și să convingi noi colegi de asta. că ați venit în pace.

Urmați codul vestimentar

Bineînțeles. important nu este ea. cum ești îmbrăcat. dar încă nimeni nu a anulat întâlnirea "de haine". În primul rând. care vă prinde imediat ochiul - apariția unei persoane. Chiar dacă în lucrarea anterioară hainele angajaților nu au făcut obiectul unei atenții speciale și nu au fost scoase la discuții generale. Trebuie să mă gândesc la imaginea mea.

Ține-ți gura închisă

Nu uitați de regulile de comportament. Fii discret. dar prietenos. Nu vorbi prea mult și nu vorbi prea mult despre tine. Încercați să nu bârfeți: intrigile de țesut la locul de muncă nu sunt cele mai bune lucruri.







Jucați după reguli

Fiecare echipă are propriile mici tradiții. care sunt acceptate. Colegii dvs. aduc un tort cu ocazia zilei de naștere? Aduc suveniruri unii de la ceilalți? Ordonează pizza în zilele de vineri? Cu cât mai repede vei pătrunde în atmosferă. în care am ajuns. cu atât mai ușor va fi pentru tine să înțelegi. cât de repede se poate alătura echipei.

Obțineți sprijin

Încearcă să găsești pe cineva din echipă. care vă va spune despre caracteristicile culturii corporative. Va fi util să știți. Fie că este acceptat aici pentru a lua cina la un loc de muncă și dacă este posibil să verificați corespondența personală de pe calculatorul de lucru. Deseori se întâmplă așa. acel om. cu care sunteți primii care vă familiarizați cu un nou loc de muncă. apoi devine prietenul tău bun. Deci asta. nu vă fie frică să vă contactați. Doar nu fi prea intruziv.

10 principal "imposibil"

Colectivul nu este o grămadă de canibali. Nu vă vor mânca sau chiar vă vor mușca. Acesta este un grup de oameni. unită de interese comune și de cauză comună. Și pentru asta. pentru a deveni o parte a acestui colectiv și a nu face inamici înainte de timp. trebuie să vă amintiți cele 10 cele mai importante porunci. care în nici un caz nu poate fi încălcat. dacă vrei să înțelegi. cum să vă înscrieți într-o nouă echipă:

Text: Polina Kuznetsova

  1. să se plângă autorităților. scrie memorandumuri;
  2. să se jignească la glume;
  3. nu este bine să vorbim despre fosta voastră slujbă. angajați sau superiori;
  4. să discute despre propriile sau alte treburi personale;
  5. provocarea conflictelor;
  6. să se comporte vulgar și provocator;
  7. părăsiți și umili înainte de cineva;
  8. flirt cu ambii angajați. și cu autoritățile;
  9. să menționeze cunoștința sau rudenia cu autoritățile și ceilalți superiori;
  10. pentru a atrage atenția tuturor.






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: