38 Eroul liric al lui Yesenin

38. Eroul liric al poeziei lui S. Yesenin

Serghei Yesenin, Serghei Klychkov, Nikolai Klyuyev, Peter Oreshin, Alexander Shiryaevets. - crucea este traversată de poeți.

Se formează în cei zece ani. Fondatorul a fost Klyuev. Poezie de oameni din sat pe baza genurilor folclorice (cântece de dans sau lirice). Poezia țărănească este extrem de optimistă în ton sau nemulțumire față de lume, exprimată sub forma plângerilor. Genuri deschise de folclor. Susținerea criticilor a fost percepută ca vocea poporului și corespundea imaginii unui om din poporul care ne-a dezvoltat. Secolul XX (care ar trebui să fie poporul rus). Poezia Novokrestianskaya acționează ca o poezie de discuții a secolului al XIX-lea. Redeschiderea Rusiei. țăran. DOS. accentul în folclorul TV-ve-închis. genuri. Ei au scris despre munca și viața țăranului rus. În lucrarea lor sa reflectat bucuria fuziunii lucrătorilor cu lumea naturii și un sentiment de neliniște pentru viața înfundată, prostească, străină de natura vie a orașului.







SA Yesenin - "sentimentul patriei este principalul lucru în munca mea". Patria sa este un mic ținut Ryazan, cântând un sat, Rusia patriarhală.

1 etapă a creativității - condițional până în anii 1920. Motivele afirmând viața, un sentiment profund de dragoste pentru patria, o relație de sânge cu ea. Eroul Lear sa scufundat în Rusia, gata să se dizolve în ea. Natura este mediul fără de care nu există existența ei:

Edge favorit! Inima visează

Zgomotele soarelui în apele celor singuri

Aș vrea să mă pierd

În verde de apelanți 1914g

Imaginea casei este centrul universului satului:

Du-te tu, dragul meu Rus,

Khaty - în imaginile imaginii

Nu vedeți capătul și marginea-

Tolkio albastru suge ochii 1914g

Prima colecție de poezii „Radunica“ (1916) a atras atenția asupra imaginii emoționantă a naturii și „viziune festivitate“, care Esenin însuși ulterior recunoscut ca un iad viu al atitudinii naționale, legându-l cu imaginile organică a limbii ruse, cu arta populară ritual și ornamentale „Radunica“ - numele luate din calendarul religios.

Lear eroul percepe lumea prin obiectele vieții țărănești. pe ele este construit sistemul figurativ. Ideea Imaginismului a crescut din această imagine:

Miroase de dragoni vraci,

La pragul din legea lui kvass,

Peste sobe de sobă

Cocosii urcă în canelură.

+ intercalarea cu motive religioase, sărbătorile lui Christos:

Miroase de mere și de miere

Pe crăpăturile Mântuitorului tău smerit

Patria este Sfânta Rusie:

Și m-am gândit și am citit Biblia vânturilor

Și Isaia din vitele mele de aur a trecut cu mine.

Natura lui Esenin este antropomorfă: bircheii sunt asemănători cu fetele, luna este mielul. În versurile timpurii, imaginile naturii au fuzionat într-o singură imagine a Rusiei. Eroul liric este un rătăcitor care merge la pelerinaj. Drumul și rătăcirile:

M-am săturat să locuiesc în țara mea natală

În dorința pentru spațiile de hrișcă

Îmi las cabana,

Voi pleca ca un trecător și un hoț. 1916

Rusia lui este săracă, neliniștită, dar nu umilă, dar rebelă. În poemele despre Rusia există întotdeauna motive de așteptare anxioase, de creștere a protestului acut. Speranța pentru schimbare:

Oh, Russ, ridică-ți aripile,

Puneți un alt sprijin! și apoi

Am spălat-o, am șters gudronul

Rusia în creștere. 1917

În acest verset al întâlnirii, imaginea lui Alexei Koltsov, podnim înseamnă Klyuyev.

2 etape - 20 de ani eroul Lir - "ultimul poet al satului", "huligan". Un rol epic scandalos, ca și cum ar fi abandonat tema satului - contradicțiile spirituale "Eram ca o grădină neglijată". Înțelegerea mecanizării satului - încetează să mai fie nativă:

Pe calea câmpului albastru

În curând un oaspete de fier va ieși.

Făina de ovăz, am scufundat vărsat,

El va aduna o mână neagră.

Sentimentele eroului liric al lui Yesenin sunt adesea polare. în sufletul eroului care se luptă cu începuturile contradictorii, nu există nici un mijloc, există extreme:

Permiteți-mi uneori să fiu beat,

Dar în ochii vederii mele o lumină minunată.

Reflectând esența caracterului rusesc + disperarea luptei pentru patrie, gândul că totul este pierdut pentru totdeauna. Istoria este înțeleasă ca derivată a acțiunilor forțelor elementare. Formula elementului istoric-revoluție:







A fost o perioadă de acțiune nebună,

Timpul de acțiune al forțelor elementare!

Renunțând la revoluție, a renunțat la rolul său de convertizor, profetul Inonia. În eroul liric al "Moscovei Kabatsky" "paradisul din inima celui ce se clatină", ​​a avut loc eliberarea de la gemenele sale rebele. În "Moscova kabatsky" Yesenin a inclus poemul "Nu mă voi înșela" - justificarea sa poetică:

Nu am jefuit un ticălos,

Nu a împușcat nenorociții în temnițe.

Sunt doar o rake de stradă,

Zâmbește persoanele care se apropie.

În colecția "Moscow Kabatskaya" (1924), S. Yesenin a inclus ciclul "Love the Hooligan", în care iubirea a dobândit o putere purificatoare. ea a vindecat sufletul poetului, a umplut-o cu sensibilitate. Acest ciclu este aranjat compozițional ca un roman despre eroul îndrăgostit de la originea sentimentului până la sfârșitul lui, de la "prima dată când am cantat despre dragoste" până când "am încetat să te iubesc ieri?"

Dacă o carte „Poezii Rowdy“ (1923), dragostea a fost o „plagă“ „ciuma“, un cuvânt cinic, cu definiții șocante ale „Viața noastră - o foaie și un pat / viata noastra -. Un sărut în vârtejul“, apoi „Dragostea bătăuș „dragostea imaginea este strălucitoare, și erou atât de liric a spus:“ „pierd atracția cuiva de a bea și dans / și își pierd viața fără să se uite înapoi" prima dată când am renunța,“ Această iubire este atât de pură, ca favorit asociat cu pictograma feței: „pictogramele și Visage pupa / Prin capele agățate în Ryazan.“ În "Dragostea huliganului", S. Yesenin a descris iubirea de toamnă, matură pentru femeia de toamnă. Toamna în versurile ciclului nu este numai vârsta, nu numai timpul anului, ci și starea sufletului. „Și toamna oboseala ochilor“, „Oh, vârsta căderii el mi-a / de tineret scumpe și de vară.“ versuri psihologice în starea ei de spirit autumnală a poetului sunt în ton cu restul filosofiei, care a devenit tema principală a poeziei lui Esenin mai târziu.

Etapa 3, 24-25 g în 1924, este gata să înțeleagă "comuniunea Rusului crescut", să fie un adevărat fiu în "marile state ale URSS". El publică "Rusia de ieșire" - recunoașterea victoriei noii Rusii, dar el însuși a admis în poemul "Snowstorm": "Dar nu am putut depăși / Cinci pagini / Din" Capital ". Alianța dintre poet și autorități nu sa întâmplat. Tema lui Puskin despre armonie și continuitatea naturală a generațiilor a dobândit un ton dramatic: eroul liric fără adăpost dă loc unei noi vieți, dar nu-l acceptă.

Cu toate acestea, Persia oferă odihnă temporară. Tema ciclului este nostalgia pentru Rusia. În motivele iubirii + imaginea țării "Indiferent cât de frumos este Shiraz / Nu este mai bun decât rasa Ryazan", "E timpul să mă întorc în Rusia". "Motivele persane" au sunat tema lui Pușkin: "Eu însumi mă înșel:

Inima proastă, nu luptă! Toți suntem înșelați de fericire, Cerșetorul doar întreabă soarta.

Inima proastă, nu luptă.

În versurile din 1925, motivul morții. În poezii "văd un vis. Drumul este negru. "," Nu mă voi întoarce în casa tatălui meu. "," Iarba de pene de dormit ". Câmpia este costisitoare. "," Burn, steaua mea, nu cădeți. "Moartea este reprezentată ca o desăvârșire naturală a vieții. poetul însuși se roagă pentru o moarte calmă. În relația umilă, blândă, de fapt ortodoxă cu moartea în versurile lui S. Yesenin, a fost găsită continuarea tradiției poeziei clasice rusești - este, de asemenea, "darul este zadarnic, darul este întâmplător. "," E timpul, prietene, e timpul! " pacea cere pacea. "A. Pușkin, și de multe ori citat Yesenin" Testament "M. Lermontov, și" Două forțe sunt - două forțe fatale. F. Tyutchev. În conformitate cu această tradiție nu a existat o decadență în tema lui Yesenin de epuizare. Așteptarea morții a fost combinată în versurile lui Yesenin cu bucuria vieții. Puterea ucigașă!

A muri este cum să mori!

Înainte de moartea draga mea

Aș vrea să mă sărut.

În 1925, în versurile de dragoste ale lui S. Yesenin, tema Don Juan a fost deschisă. Această iubire - fără suferință, pacificatoare, corespunde starea de spirit a poetului pentru pacea minții. Eroul liric al lui S. Yesenin observă în el însuși o ușoară iubire și o dorință pentru fericirea iubirii eterne: "Am început să semăn cu Don Juan / Ca un poet adevărat vânt".

Poetul a trecut de la extreme, de la răzvrătire la calm - calea tradițională rusă. Prin urmare, el își spune: "Încetează, suflet. Am călătorit cu tine / pe o cale furtunoasă ", pentru că acum" totul se calcă cu calm în piept ". Conceptul filosofic - „accepta“ - pune-l în ciclul de iarnă din 1925 a reflectat vitalitatea poetului, liniștea lui sufletească, curaj fizic, anxietatea lui de separare și chin în aceste versete. Imaginea iernii a exprimat înălțimea poetică a lui S. Yesenin. Stilul autologic este combinat cu metaforicul Esenin. Comparații, paralelisme, clar detaliu - toate acestea imaginea creată de natură - și modul în care peisajul, și modul în pace universală, și ca o condiție a eroului liric. Metafora peisajului S. Esenin - nu numai forma, mai presus de toate, și-a exprimat Esenin mirochuvstvovanie panpsychism lui. Vîlcelele lui plâng ca o vioară țigănească, fluierul vântului și așa mai departe. R.

Versurile tardive ale lui S. Esenin sunt pline de puzzle-uri. Pentru Mozartul lui Pușkin, poetul sa întors, după ce și-a conceput ultima sa poezie "Omul negru". Confesiunea poetică a fost scrisă sub impresia clară a lui Mozart și a lui Salieri. Cu puțin înainte de moartea sa, un om în negru vine la Mozartul lui Pușkin și îi ordonă lui "Requiem". El devine o obsesie pentru Mozart, îi ia pacea: "Ziua mea și noaptea nu-mi dau pace / omul meu negru. În spatele meu peste tot / Ca o umbră el urmărește. Și acum / cred că este cu noi, al treilea / Sits. " S. Yesenin a folosit aceeași situație: un erou liric vine la omul negru și îl privează de pace. El a chinuit poetul, el este de a izola de Esenin „întreg“ ei nedrepți „I“, atrage poet întrupat rău. Omul negru este o imagine a reflecției lui Yesenin. În poezia finală eroul reușește să scape de oaspeți negru, pentru a câștiga propria lor suferință internă, pentru a aproba acordul în sufletul polar „I“ .Lirichesky eroul său S.Yesenin acceptă nu numai lumea așa cum este, dar, de asemenea, să se - ca un dat, ca naturale totul.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: