5 Motive pentru desființarea prieteniei feminine

Credeți în prietenia feminină?

Această întrebare a devenit deosebit de relevantă pentru mine în ultimii ani, când numărul de oameni foarte importanți și apropiați pentru mine a fost redus la câteva persoane. Și ei spun că ceva prietenie de sex feminin, chiar mai puternică decât bărbații, pentru că sexul frumos este mai bine ghidat în lumea relațiilor și a emoțiilor tind să ajungă la un compromis și să caute întotdeauna un confort psihologic și stabilitate.







Prietenia poate fi în mod condiționat împărțită în prieteni apropiați, prieteni și simple cunoștințe. Dar dacă nu există probleme cu ultimele două într-o persoană sociabilă și versatilă, atunci cu cei mai buni prieteni totul este oarecum mai complicat.

De ce fiecare dintre noi are nevoie de un prieten?

Prietenia este sprijinul, încrederea, bucuria comunicării - sentimente care nu pot fi comparate cu altele. Desigur, menținerea unei astfel de relații necesită mult efort, atenție și timp. Și în lumea modernă, când este dificil să găsești timp chiar și pentru tine, îngrijirea și îngrijirea prieteniei este foarte dificilă.

Fiecare dintre noi are nevoie de o prietena din mai multe motive:

- numai ea va fi capabilă să susțină în timpul perioadei de depresie și de stres sever și, de asemenea, să se calmeze mai bine decât orice psiholog;

- absența a cel puțin unui prieten apropiat este periculoasă pentru sănătatea unei femei, pentru că atunci când nu există nimeni care să-l împărtășească și trebuie să-și facă griji pentru toate sentimentele și temerile ei, ea va afecta mai devreme sau mai târziu sănătatea emoțională. În plus, de regulă, fetele au probleme și dificultăți destul de similare, ceea ce înseamnă că într-un dialog ei vor ajunge rapid la o înțelegere și vor găsi cea mai bună cale de ieșire dintr-o situație dificilă. Într-o situație critică, prietenii sunt capabili să ofere cele mai valoroase sfaturi.

Din nefericire, de curând este adesea posibil să întâlnești femei care au pierdut complet credința în prietenie și cred că nu au nevoie de prieteni și că vor face bine fără ele.

Indiferent cât de puternică este prietenia, are "dușmani" capabili să o distrugă rapid sau încet.

Leni nu este aici!

5 Motive pentru desființarea prieteniei feminine
Îți amintești cât de minunat a fost la școală? Am găsit o persoană apropiată și am petrecut literalmente tot timpul liber cu el: au împărtășit secrete, au discutat ultimele bârfe și băieți de ore întregi și s-au despărțit pentru maxim în week-end.

De asemenea, este relativ ușor să fii prieteni la universitate - fiecare iubită are mult timp liber, interese, studii, discoteci, căutarea unui loc în viață, un cerc de cunoștințe și experiențe de dragoste.

Și acum ce? Acum, dacă reușești să-ți vezi prietena ta iubită cel puțin o dată în 2 săptămâni - este o sărbătoare, pentru că are grijile și problemele ei și avem propria noastră.

După ce primește o diplomă, unul se mută în mod permanent într-un alt oraș, alții găsesc pur și simplu o slujbă și sunt scufundați cu capul, iar al treilea se căsătoresc. În general, toată afacerea și prietenia lor încetează să mai fie la fel de convenabilă și ușoară ca înainte. Acum, chiar și pentru o întâlnire rară într-o cafenea, trebuie să vă adaptați propriile orare, să găsiți timp în abisul muncii, treburile de uz casnic și timpul pe care doriți să-l petreceți cu cel iubit ...

Asta ar trebui să fie o prietenie, în care nu există nici o parte din lenea dezastruoasă.

Sincer, de cele mai multe ori nu prea am timp pentru întâlniri prietenoase la cafenea și vizite de vizitat. Din aceasta, prietenii mei au început să considere că nu m-am interesat și m-am plictisit de ei. Rezultatul? Rare clopote (aproape că nu te sun niciodată), invitații și mai rare să-mi petrec timpul împreună și din ce în ce mai mult ... Dar mi se pare că acestea sunt consecințele unei vieți active și adulte. Ce crezi? Odată cu apariția familiei / muncii / îndatoririlor, nu ți-ai pierdut prietenele?

Foarte adesea, prietenia feminină este distrusă de bărbați. Una dintre fete se îndrăgostește, se căsătoreste și se scufundă complet în viața de familie, se îndepărtează de prietenii ei și crede că nimeni, cu excepția soțului ei, nu are nevoie. Doar aceasta este marea ei greșeală.

Știți de ce? Da, dacă numai pentru că o prietenă reală nu este o rivală, ea este un minunat asistent și consilier. Mai mult, cine altcineva ne poate oferi mai mult sprijin moral decât un prieten? Cui să se adreseze problemele lor, când apar probleme grave într-o relație cu soțul ei? Da, cu cine, în cele din urmă, să discutăm despre acest soț? Nimeni nu va putea vreodată să înțeleagă mai bine o femeie decât o altă femeie!







Și mai rău, când în această a treia superfluă, ambele fete se îndrăgostesc. Într-o astfel de situație, numai indivizii maturi emoționali care se pot aduna, discuta deschis situația care a apărut și pot lua o soluție reciprocă și satisfăcătoare pot păstra prietenia.

Suntem separați de kilometri ...

5 Motive pentru desființarea prieteniei feminine
Distanța este un alt obstacol serios în calea prieteniei femeilor. De regulă, începem o iubită de la o vârstă fragedă și apoi menținem doar o relație. La urma urmei, cu cât o persoană devine mai în vârstă, cu atât este mai precaută în comunicare și cu atât mai dificilă este pentru el să se convertească cu oameni noi. Dar dacă iubitul tău prieten sa căsătorit și sa mutat la sute de kilometri distanță de tine?

La bărbați, mi se pare că totul este puțin mai simplu: chiar și după întâlnirea cu un ofițer de armată, de exemplu un prieten, vor avea ceva de vorbit și de discutat. Și după ce beau, vor deveni din nou cei mai buni prieteni. Femeile sunt mai dificile: Ei bine, cei mai buni prieteni nu pot vorbi o dată pe lună! Pentru ei, aceasta este aproape o necesitate zilnică. Din acest motiv, după o lungă separare, femeile sunt aproape întotdeauna separate unul de celălalt.

Un mod diferit de viață

Unul dintre rudele mele (și, odată, cei mai buni prieteni) sa căsătorit la vârsta de 21 de ani, care, după părerea mea, este destul de devreme. Nu pot spune că acest lucru ne-a întărit prietenia, ci mai degrabă invers.

Noi, fetele necăsătorite, am vrut să mergem, să mergem la o cafenea, să organizăm petreceri de găină, să ne cunoaștem noi bărbați și stătea acasă împreună cu soțul ei tot timpul. Desigur, la început am chemat-o la întâlniri, dar ea a venit la o companie pură de sex feminin cu soțul ei sau nu a venit deloc. Cred că este ușor să ghici că după o vreme am încetat să o sunăm cu noi. Da, ne-am îndepărtat unul de celălalt, comunicarea a eșuat și este limitată doar prin felicitări de sărbători.

E rău? Nu știu, dar cu siguranță această încheiere a relației este dureroasă și neplăcută. Ar fi putut fi făcut diferit? Mă îndoiesc și nimeni nu are nevoie de ea.

Apropo, în scopul atingerii acestui subiect ... sondaj a fost realizat, în cursul căreia intervievatorii au fost interesați doar o singură întrebare: dacă fetele sunt gata să renunțe la întâlnirea lung planificate cu cel mai bun prieten pentru o excursie la o dată? Aproximativ jumătate dintre respondenți au răspuns afirmativ, al doilea a spus că prietenia este și mai importantă. Mai târziu, întrebarea a fost parafrazată: sunteți gata să renunțați la întâlnirea cu cel mai bun prieten de dragul datării unui tip care vă place? Puteți ghici ce a fost răspunsul? Aproape 100% au răspuns afirmativ. Deși nu m-am îndoit.

Invidia este un sentiment rău

5 Motive pentru desființarea prieteniei feminine
Unul dintre motivele cele mai comune pentru a pune capăt prieteniei feminine este invidia.

Așa cum este trită, și poate că nu era proastă, dar o prietenie puternică și lungă este posibilă numai între egali. Desigur, acum vă puteți aminti cum în copilărie pentru tine nu a influențat nici poziția financiară a prietenei sau statutul ei, dar a fost doar în copilărie. Acum, pentru a fi prieteni, avem nevoie nu doar de ocazia de a ne petrece timpul în mod regulat, ci și de o anumită asemănare a temperamentelor, a pozițiilor de viață, a familiei, a situației financiare și chiar a datelor externe.

Da, da, totul este corect, sunt date externe. Îmi pot imagina două prietene, dintre care unul își pierde serios celălalt înfățișare, dar este puțin probabil ca relația lor să dureze prea mult. În vigoare vine din nou invidia banală: frumusețea devine mai multă atenție masculină, mai multe complimente, daruri de la bărbați, viața personală este mult mai reușită și mai strălucitoare.

Să ne imaginăm (și am fost una dintre situațiile și să reprezinte nu este necesar, așa cum am doar acum griji ei): una dintre fete pentru o lungă perioadă de timp și cu succes căsătorit și se așteaptă în prezent un copil, iar celălalt (eu) nu pot încă găsi lor fericirea personală. Acum avem nici un numitor comun a plecat pentru că nu mi-ar putea sprijini în dorința mea de a te distrezi și să se relaxeze, și mă obosesc de a asculta la bucuriile și provocările sale de graviditate.

Sau așa: o prietena câștigă bine și călătorește de mai multe ori pe an pentru a se odihni în străinătate, iar a doua - nu a părăsit niciodată orașul următor, pentru că pur și simplu nu are ocazia. Fata mai puțin bogată se va bucura de povestile nesfârșite ale celui de-al doilea despre restul în cele mai bune stațiuni din lume? Va fi cu adevărat fericită pentru prietenul ei iubit?

Nu au observat că există femei care consideră că invidia iubitelor lor este o confirmare vie că viața lor sa dezvoltat? Din păcate, alături de mine există o astfel de persoană și, vă spun, devine din ce în ce mai greu să păstrezi relațiile cu ea de la an la an.

Toate cele trei situații enumerate mai sus reprezintă o amenințare gravă la adresa oricărei prietenii și numai persoanele cu adevărat apropiate vor putea să-și mențină o relație dovedită de ani de zile.

Pentru aceasta, dacă știți că în momentul în care lucrurile nu merg bine cu prietena dvs. (dificultăți cu finanțele sau probleme în relația cu bărbații), încercați să nu vă expuneți propriul succes pentru a vă prezenta. Este mai bine să o asculți din nou și să simpatizezi, să încerci să ajuți în această situație.

Știu, câteodată vreau să împărtășesc sincer bucuria mea, dar cred că acest lucru va face prietenul meu un pic mai greu decât înainte și va aprecia sprijinul și tactul. Și dacă acesta este un adevărat prieten, atunci data viitoare când problemele vor fi cu tine, poți să te bazezi în siguranță pe sprijinul ei sincer și prietenos.

Prietenia feminină este un lucru delicat și destul de complicat și nu toți avem răbdarea, tactul și, cel mai important, dorința de al susține. Și, de cele mai multe ori, înțelegem importanța prieteniei când nu mai există ... Și prieteniile tale s-au despărțit din cauza motivelor pentru care i-am numit? Care dintre voi ați numi cea mai comună?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: