3 variante, cum să configurați etichetele deschideți graficul facebook pentru wordpress

3 variante, cum să configurați etichetele deschideți graficul facebook pentru wordpress

Acesta este un cadru foarte important. Fiecare proprietar al unui blog WordPress care vrea să fie promovat profesional pe Facebook trebuie să personalizeze etichetele Open Graph. Acest lucru afectează conversia legăturilor și prestigiul blogului dvs.







Care sunt aceste etichete? Etichetele Open Graph sunt responsabile pentru informațiile (imagine, titlu, descriere) care sunt afișate pe peretele utilizatorului atunci când face clic pe "Like", "Share" sau utilizează alte pluginuri Facebook pe blog.

Această imagine poate fi văzută pe unele surse de știri binecunoscute.

Prima opțiune. Cel mai simplu. Plugin All-in-One Pack SEO

Cât de bine funcționează acest plug-in, îl puteți verifica făcând clic pe butonul "Îmi place" în acest articol. După aceea, pe peretele dvs. pe Facebook va apărea prima imagine a articolului și titlul + descrierea, pe care ați văzut-o puțin mai sus pe captura de ecran. Să trecem la a doua opțiune.

A doua opțiune. Plugin-ul Facebook Open Graph Meta

După aceste acțiuni, apăsați butonul gri "Salvare". Pluginul este aproape gata de lucru.

Ultimul pas important. Trebuie să înlocuiți manual eticheta în fișierul header.php pentru acest cod:

După acești pași, plug-in-ul este complet gata de utilizare. Verificați acțiunea dvs. accesând articolul dvs. și făcând clic pe "Îmi place". Apoi, uita-te la ce informații au apărut pe peretele dvs. Facebook.

A treia opțiune. Adăugați și configurați manual etichetele Open Graph

Dacă sunteți obișnuiți să faceți totul și să vă personalizați și vă place să lucrați cu codul WordPress, atunci, desigur, aceasta este o opțiune. În primul rând, trebuie să faceți același lucru ca în versiunea anterioară - înlocuiți eticheta standard pe cea de care avem nevoie. Deschideți fișierul header.php și înlocuiți eticheta standard:







Următorul pas este cel mai interesant. În același fișier header.php înainte de eticheta de închidere introduceți codul de etichetă Open Graph Facebook:

În aceste etichete, trebuie să înlocuiți două valori:

Salvați modificările și verificați activitatea etichetelor Open Graph, dând clic pe butonul "Îmi place" în orice articol din blog.

Înlocuiți această etichetă:

Salvați modificările. Apoi, din partea dreaptă a panoului de control, găsiți linkul la fișierul "Funcții tematice" (functions.php), deschideți-l și, la sfârșitul codului, înainte de semnul?>, Introduceți următorul cod:

Acest cod descrie funcția catch_that_image (). care găsește prima imagine din articolul blogului și inserează linkul său în eticheta de imagine Open Graph. Dacă în articol nu există nicio imagine, această funcție utilizează imaginea implicită. Pentru a face acest lucru, lipiți link-ul imaginii dorite în această variabilă:

Salvați acum modificările din fișierul functions.php, accesați blogul și verificați butoanele "Imi place". Totul ar trebui să funcționeze corect.

Rezultatele testelor

Pentru a vă arăta cum funcționează metodele descrise în articol, am creat un blog de testare. Pe blog, a făcut mai multe postări cu câte 3 imagini în fiecare, adăugând butoanele "Îmi place". Am testat funcționarea butoanelor înainte de Open Graph și după.

Numărul testului 1. Rezultatul butonului "Îmi place" de pe blog fără etichetele Open Graph și pluginul All in One SEO Pack.

3 variante, cum să configurați etichetele deschideți graficul facebook pentru wordpress

Numărul testului 2. Rezultatul butonului "Îmi place" de pe blog după instalarea pluginului Facebook Open Graph Meta.

3 variante, cum să configurați etichetele deschideți graficul facebook pentru wordpress

Numărul testului 3. Rezultatul butonului "Imi place" de pe blog dupa ce am setat manual etichetele Open Graph.

3 variante, cum să configurați etichetele deschideți graficul facebook pentru wordpress

Rezultatele vorbesc de la sine. Vă urez succes în configurarea etichetelor Open Graph pe blogul dvs. Utilizați partajarea profesionale și la maxim.

Rezolvarea problemelor

Înregistrări similare:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: