11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

Foto: Revista Tablet
  • Se pare că tattoanele care folosesc ebraică sunt foarte solicitate, depășind popularitatea personajelor sanscrită și chinezești.







    Unii îi fac să-și exprime angajamentul față de misticismul kabbalist, în timp ce alții vor să spună: "Sunt creștin și am un text scris în limba originală a Bibliei!"

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    Probabil cei mai cunoscuți amatori ai tatuajelor evreiești din lume sunt familia Beckham. David si Victoria au același tatuaj cu un citat din Cântarea lui Solomon: Ani l'Dodi v'dodi Li, ha'roeh bashoshanim ( «Eu sunt a iubitului meu și iubitul meu - mă, el grazes printre crini"). David are un alt tatuaj pe cotul stâng, cu un citat din Proverbe 3: 1: "Fiul meu! nu uitați instrucțiunile mele și păstrați poruncile inimii mele ".

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    În clipul Madonei Die Another Day, literele alfabetului ebraic Lamed, Alef și Vav sunt vizibile pe umărul cântăreței. Potrivit lui Yehuda Berg, ghidul Madonnei la studiul Kabbalah, acesta este unul din numele secret al lui Gd.

    Britney Spears

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice







    Christina Aguilera

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    Justin Bieber

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    Justin Bieber împreună cu tatăl său au făcut un tatuaj cu numele lui Yeshua, deoarece Isus, membrii organizației "Evrei pentru Isus", îl cheamă pe Isus.

    Genesis Breyer Pi-Orridge

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    British muzician, performanță, activistul și fondator al grupului psihic TV Genesis Breyer P-Orridge are un tatuaj încheietura mâinii cu inscripția în ebraică: Psehkch TIV sau Psekakh Tav.

    Harry Styles

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    Cantaretul britanic Harry Styles, membru al trupei One Direction, a scris în numele său numele de sora lui Gemma. Stiles nu este evreu, dar, potrivit British Daily Mail, "îi iubește comunitatea evreiască și poartă Steaua lui David".

    Jordin Sparks

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    Fostul participant al show-ului American Idol Jordin Sparks se mândrește cu un tatuaj pe spate, cu faimosul citat al înțeleptului Hillel: "Dacă nu sunt pentru mine, atunci cine este pentru mine? Și dacă sunt numai pentru mine, atunci cine sunt eu?

    Fabienne Gilo

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice

    11 Celebrități care poartă tatuaje cu inscripții ebraice







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: