5 Scriitorul consiliilor lui Steven King - Yuri Okunev

O dată îți spun că nu sunt de acord cu toate sfaturile, dar cel puțin mă fac să mă gândesc și să-mi justifice metoda de scriere.

Stephen King 1 din 5 sfaturi: Dați ideea timpului. Ca o perlă, ea trebuie să se maturizeze în cochilia ei.

Observație rezonabilă. Apoi, există prea multe produse semifinite, de la pizza înghețată și până la un șir de caractere și istorie. Prin urmare, aici este unul din cele 5 sfaturi ale lui Stephen King pentru un scriitor care ar trebui considerat fără echivoc.







Cel puțin nu te grăbi să împărtășești ideea cu oricine. Lasati-o dintr-o propozitie sa se transforme intr-un paragraf, sa creasca, sa creasca mai puternic, sa obtina un sir sau parametri importanti, cum ar fi povestea si numele personajului. Aceasta nu este IKEA, unde trebuie să obțineți mai multe elemente și să vă adunați singur scaunul - ideea ar trebui proiectată astfel încât să fie înțeleasă.

Ei bine, cel puțin au înțeles de unde să înceapă.

2 din 5 Sfaturi pentru Stephen King: Înregistrările sunt cel mai bun mod de a păstra idei proaste. Bun venit întotdeauna înapoi.

O idee interesantă care funcționează ca un filtru pentru idei. La urma urmei, există o mulțime de confuzie în capul persoanei și ceva neobișnuit iese din ea. Potrivit opiniei regelui, nu trebuie să pierdeți această idee pentru branhii și să-l trageți pe țărm, adică, pentru a scrie. În primul rând, aceasta contrazice primul sfat și, în al doilea rând, există o șansă de a da viață o idee proastă.

Regele își dă exemplul propriu: romanul "Sub domul", care a fost transformat într-o serie, a fost inventat în 1973. A scris un anumit număr de pagini, dar după decenii le-a recuperat din memorie. De două ori. O idee bună a supraviețuit.

Adevărul din acest exemplu este o lovitură: totul este înregistrat, iar acest lucru vă ajută în mod automat să vă amintiți ideea. Doar de la rău voință doar o senzație vagă, și de la unul bun - o imagine vie.







În prezent, lucrez la o poveste care așteaptă timp de câțiva ani. Și în acest context sunt de acord că, chiar dacă am pierdut toate înregistrările, le-aș putea restabili cu o anumită precizie.

3 din 5 Sfaturi pentru Stephen King: scrieți povestiri și nu vă concentrați asupra limbii.

Stephen King observă că nu i-a plăcut niciodată poezia, în care se acordă multă atenție frumuseții limbii. În opinia sa, este mai bine să ne concentrăm mai degrabă pe prezentarea povestirii, pe revigorarea istoriei în sine, decât pe recurgerea la tehnici de scriere inutil de frumoase și complexe.

4 din cele 5 sfaturi Stephen King: Urmați povestea, personajele și nu vă stricați un scenariu de poveste.

Sfaturi minunate, pe care le susțin cu toate cele patru membre. De fapt, există două stiluri de scriere a unei cărți: dezvoltarea unei povestiri și umplerea ei sau urmărirea treptată a ceea ce se întâmplă pe hârtie, fără a avea idee despre ce se va întâmpla în continuare.

Regele, ca mine, este de părere că istoria poate și ar trebui să fie spontană. Este necesar să vină cu o situație inițială interesantă (ca un dom transparent, care a închis orașul de restul lumii) și personaje care evocă emoții (amintiți-vă Arrow Roland din „The Dark Tower“) și doar le dau pentru a scrie povestea.

5 din 5 Sfaturi pentru Stephen King: Dacă nu aveți timp să citiți cărți bune, atunci nu există timp (și abilități) pentru scriere.

Și din nou sunt de acord cu marele Stephen King. Cred că abilitățile mele de scriere s-au născut numai prin citirea constantă a unei largi varietăți de literatură. Câțiva ani de școală, abia am făcut o evaluare normală în cartea de raport, până când la un moment dat am început să scriu fără erori și interesante.

Dacă vorbim despre scris povestiri, citind alte cărți, aceasta este colectarea de material pentru construirea de: o descriere a personajelor, tehnici artistice, scene neașteptate și se transformă - toate acestea podcherpnut de aceste sau alte cărți. Desigur, există aceia care au trăit o mulțime de povestiri fictive în viața lor reală și acum pot să le descrie în limbaj simplu sau complex. Dar, în general, așa cum se spune - potrivit statisticilor - lectura se joacă în jumătatea terenului tău.

Deși vă voi liniști: dacă citiți puțin, dar aveți o experiență reală de experiență și o exprimați pe hârtie, există o mare șansă ca aceasta să fie primită în mod favorabil. Mai ales astăzi, cititorii sunt fascinați de o varietate de subiecte, povestiri și lumi.

Acestea sunt sfaturile comandantului.

Aflați mai întâi când apare o nouă carte!

Obțineți povestiri noi și aflați despre evenimente înaintea altora

Vă mulțumim că v-ați abonat la newsletter!







Trimiteți-le prietenilor: