4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

În primul rând, o mică informație, sunt fotograf profesionist timp de 8 ani. Sunt foarte familiarizat cu proverb englezesc vechi: „Camera adaugă zece lire sterline,“ (10 de lire sterline este de 4,5 kg, dar numărul exact nu contează, putem spune si 5 kg - circa Perevi ..). Deși mi-a plăcut camera în mod liber, nu am putut descrie ce se întâmplă cu oamenii ideali, drăguți când încep să se considere grași. Poate, undeva în setările aparatului foto există un buton magic care face oamenii mai groși? Cu greu. Deci faptul că am fost mereu în spatele camerei ma învățat să nu-mi placă rolul modelului. Pur și simplu nu am putut înțelege ce fel de nevoie este - să mă uit la una din fotografiile mele. De ce ar trebui să fac o altă fotografie care să-mi facă grăsime? Și când am văzut următorul cadru cu mine, apoi pe el întotdeauna am arătat mai gros decât mă simt eu. Am vrut să strig: "Doamne Dumnezeule! Ce faci ?! "Falbul a căzut și sentimentul a venit că mereu arăt ca Shrek.







Este amuzant că oricare dintre noi poate arăta ca un fotograf sau nu fotogenic, în funcție de cât de bun este fotograful.

Apoi, îți voi spune o poveste fascinantă despre motivul pentru care nu credeam că pot lucra bine în fotografii.

1 - Distorsiuni optice

Adesea camera vă adaugă 5 kilograme datorită dispozitivului obiectiv. Fiecare obiectiv are o distorsiune mică (sau mare). Cum știm cu toții ce formă are obiectivul? Runda. Astfel, obiectul pe care îl vedeți cu ochii dvs. are de obicei o distorsiune asemănătoare butoiului în imagine. Da, de fapt, acest lucru duce la faptul că corpul ideal devine un pic cam ca un butoi. Iată cum arată din punct de vedere tehnic:

Cauza distorsiunii barilului

Imaginea de jos este ceva cu care trebuie să vă descurcați adesea. Chiar și cei mai buni fotografi se confruntă cu această problemă. Uită-te la fotografia de mai jos. Sunt pe el. De obicei, nu-mi fotografiez niciodată corpul, cu excepția corectării distorsionării la una mai corectă.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie
4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

De fapt, diferitele lentile au distorsiuni diferite și nu toate au o casetă de selectare "Enable corrections profile". Uneori, acești parametri trebuie să fie introduse manual, prin ajustarea glisorului Distortion. Trans.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie
Corectarea distorsiunii barei

Aveți grijă la lățimea vizuală a umerilor, capului, corpului - aprox. Trans.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Aproape nici unul dintre dumneavoastră nu are fotografi profesioniști care ar face fotografii cu tine mereu. Cel mai adesea este un soț, un prieten, o soră etc. Cuiva îi place să facă un clic rapid în cel mai bun caz, fără să se uite la modul în care arăți în fotografie. Și de ce ar trebui să se ocupe de asta? Nu vă gândiți la felul în care cămașa se încadrează în curbele dvs. sau despre ce arată această poziție a feței dvs. de bărbie dublă ... De asemenea, ei nu văd fotografii toată ziua, așa cum face un profesionist. Deci, nu ai încredere în ei cu aspectul tău!







2 - Poziția camerei

În fotografia mea, fotograful meu a fost sub mine, și a fost împușcat primul sub nivelul ochilor, apoi puțin peste nivelul ochilor.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Uitați-vă la modul în care am pierdut 10 kilograme de greutate. Arăt destul de bine și nu mai este ca Shrek. Iată un alt exemplu:

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Un alt exemplu. Este posibil să spun că această metodă este cu adevărat importantă? Unghiurile de fotografiere pot fi cel mai bun prieten sau cel mai prost inamic. Rețineți că, în exemplul următor, prima imagine vezi bărbia în unghi neluchshem și picioare, cum ar fi trunchiuri de copaci. În a doua fotografie, bărbia mea arată mai bine, iar picioarele nu sunt atât de asemănătoare cu jurnalele.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Dar poziția camerei nu este tot ce trebuie să știți. De asemenea, trebuie să știți în ceea ce vă arată corpul și fața să arate mai bine.

3 - postura ta

De exemplu, am o față ovală, dar bărbia mea este foarte ascuțită. Dispare dacă ridici capul și fața mea devine foarte rotundă, ca în fotografia de mai sus. Îmi întorc capul un pic în lateral pentru a "prinde" cea mai reușită întoarcere pentru mine de cap. Uitați-vă în oglindă și jucați-vă cu turnul capului pentru a găsi cel mai bun unghi pentru el.

Se știe că dacă vă puneți mâna pe coapsă, atunci talia pare mai subțire, iar mâinile nu arătau ca o estompare, ceea ce le face puțin mai tandru. Uită-te la diferența dintre aceste două fotografii. La prima nu am fost gata, iar pe al doilea am pus deja.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Vedeți diferența? De asemenea, foarte importante sunt picioarele încrucișate. Doar Google "celebrități pe covorul roșu"! Aceste doamne sunt instruite să arate pentru fotografi. Ei își păstrează adesea mâinile pe șolduri și picioarele lor sunt traversate, indiferent cât de subțiri sunt. picioare incrucisati sublinia curba soldurilor si picioarelor face ca subtierea în jos, creând efectul de „coadă sirenă“ (o comparație dubios, dar poate, în Occident, astfel au acceptat, cu toate acestea, funcționează - aprox .. stilouri).

Următoarea problemă # 4 - Ce fel de haine purtați?

Purta o cămașă care nu mă decora. Cei dintre noi care nu au stomac foarte subțire și mâini mari, este mai bine să nu poarte un top monofonic ușor. Nu mi-am dat seama asta până nu am văzut fotografiile și nu am înțeles că pentru mine nu a fost, nu, nu. Dar cum pot rezolva asta? Posturing. Cu brațele încrucișate pe stomac, o poți acoperi. Și acum te îmbraci la fotografii. Acordați atenție, de asemenea, celei de-a doua bărbie din fotografia din stânga:

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

A ieșit, făcând fața mai mare. Fotograful meu mi-a dat un sfat AWESOME despre cum să înlăturăm bărbia dublă. Ridicați limba în gură! Practicați-vă în fața oglinzii și veți vedea cum dispare cea de-a doua bărbie, merită să vă ridicați limba (nu cu un vârf, ci cu un spate, ca un vorbitor terapeut) - aprox. Trans.). Funcționează doar magic și nu este nevoie de un Photoshop.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Dacă aveți o geantă, utilizați-o. În imaginea de mai jos, am folosit-o pentru a ascunde o zonă uniformă în hainele mele. Nu, nu încerc să vă sfătuiesc să vă ascundeți în spatele poșetă, dar dacă vă considerați timizi, puteți juca cu accesorii. Încercați să poarte culori închise în locuri pe care doriți să le facă mai subțire, sau să fie creativ cu bucăți de carne de haine și pete colorate, care vor ajuta să se concentreze atenția asupra părților câștigătoare ale corpului și de a minimiza atenția nu a atras cea mai frumoasă parte din ea.

4 motive excelente pentru care pari gras pe o fotografie

Sper că acest lucru vă va ajuta. În caz contrar, nu aș arăta fotografii atât de urâte despre mine.

Aboneaza-te la Instagram-ul meu!

Citiți și un articol pentru fotografi: Cum să depășim temerile unui fotograf?

Foarte interesant! Mulțumesc!
Pentru mine singura problemă este că oglinda mea nu ajuta (((eu mereu mă văd subiectivă. Mai mult, cei mai mulți dintre prietenii mei a spus că fotografia mă uit la toate greșit în viață. Și unii spun că mă știe numai fotografie, apoi văzând în viață, nu ar ști niciodată ... în ce fel ... paradoxul))) Poate problema încă nu este în fotografi? ))

Mulțumesc, interesant, util!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: