13 Motive pentru a citi online - jae esher

Dedicată lui Joanne Marie

- Un tânăr? - repetă fata. - Când trebuie să livrez parcela?

Îmi freesc sprâncenele stânga, excitarea devine mai puternică.

"Nu contează."







- O duzină de Baker, mormăi și mă simt dezgustat.

Ea scoate caseta și imprimă ceva pe computer. Mă uit la ecran, am pus cafeaua pe tejghea, am cumpărat la benzinărie și mi-am împrăștiat niște bancnote din portofel și o mâncare din buzunar.

"Nu cred că cafeaua a devenit deja o monedă", spune ea. "Ai încă un dolar."

Mai primesc un dolar. Fă-ți ochii să te trezești, să bei cafea, dar se pare că e puțin caldă și atât de dezgustătoare că nu-mi mai pot lua o gură. Dar trebuie să ... Trebuie să mă trezesc cumva. Și poate și nu este necesar? Poate că este mai bine să petreceți această zi într-o jumătate de somn, așa că va fi mai ușor să supraviețuiți.

"Va fi livrat mâine", spune grefierul și aruncă cutia în căruciorul din spatele ei. "Sau a doua zi după ziua de mâine."

De ce fac asta acum? A fost necesar să așteptați sfârșitul lecțiilor pentru a da Jenny o altă zi liniștită, deși nu merită.

"Ai nevoie de un cec?" Solicită grefierul.

Îmi scot capul în negare, dar imprimanta deja imprimă. Grefierul rupe cecul și îl aruncă în coșul de gunoi. Mă întreb, dar alți oameni de pe lista Hannah, cei care intră în ea în fața mea, au servit aceeași fată? Acesta este singurul oficiu poștal din orașul nostru. Și ce au făcut cu cecurile? Salvați-le ca suveniruri? Se ascunde în sertar cu lenjeria de corp? Atașat la o plută pentru note?

Aproape spun: "Îmi pare rău, dar pot să-mi primesc cecul?" - ca o reamintire a întregii povesti. Dar ceva ma opreste. La urma urmei, dacă aș vrea să-mi amintesc totul, aș putea să rescriu înregistrările audio sau să salvez harta. Dar nu - nu am nici cea mai mică dorință de a asculta din nou aceste casete, deși vocea Hannei va rămâne mereu în memoria mea. Vor fi case, străzi, liceu - totul, despre care a spus ea. Și nu pot face nimic în legătură cu asta.

ÎNLOCUIREA ACESTEIA

URMĂTOARELE DUPĂ URMĂTOARE

Așa că am luat parcela, am intrat în casă, m-am dus direct în bucătărie și am pus parcela pe masa de tăiere. Din unul dintre cutii am scos foarfece, am tăiat pachetul, am deschis cutia și am găsit ceva înfășurată în folie cu bule, despicată, pe care am văzut șapte casete audio fără ambalaj.

Un număr a fost scris pe fiecare casetă din colțul din dreapta jos. Poate un lac de unghii albastru închis. Un număr pe fiecare parte: "1" și "2" pe prima casetă, "3" și "4" - pe a doua, "5" și "6" Pe ultima casetă, inscripția era doar pe o parte - "13".

Cine mi-a trimis-o cu o cutie de pantofi cu casete audio? Nimeni nu a ascultat o casetă de mult timp. Mă întreb, dar am ceva de ascultat?

Garaj! Vechiul magnetofon pe o bancă de lucru. Tatăl meu a cumpărat-o la o vânzare la domiciliu pentru câțiva bani, să nu creadă că ar putea să se murdărească sau să se înfundă cu rumeguș. Dar ceea ce este cel mai important acum este un magnetofon!







Am luat-o cu povara mea în garaj, am târât scaunul mai aproape de bancă, am așezat rucsacul lângă podea și m-am așezat confortabil. Am apăsat butonul "Deschis" de pe casetofon, iar ușa din plastic se deschise. Am introdus prima casetă.

CASSETE 1. PARTEA A.

Bună ziua tuturor. Aceasta este Hannah Baker. Trăiește. În magnetofonul.

Nu există promisiuni să se întoarcă. Nici o repetare. Și de data aceasta nici un fel de solicitări.

Nu, este un fel de prostii: Hannah Baker sa sinucis.

Sper că sunteți gata pentru ceea ce vă voi spune. Aceasta va fi povestea vieții mele, mai exact, povestea de ce această viață a izbucnit brusc. Și dacă ascultați aceste înregistrări, atunci sunteți unul dintre motivele pentru ce sa întâmplat.

Este o notă de sinucidere pervertită?

Dar acum să râdem! Nu știu cum să vă, mi se pare că a fost amuzant.

Se pare că înainte de a muri, Hannah a înregistrat o serie de casete. Nu este clar decât: de ce?

Să ne jucăm jocul. Regulile sunt foarte simple, sunt doar două: primul - ascultați banda de la început până la sfârșit; al doilea - transferați-le mai departe. Sper că nu va fi atât de ușor să le îndepliniți.

- Ce ascultă?

Am ajuns la magnetofon și am apăsat toate butoanele deodată.

"Mamă, m-ai speriat", spun eu. - Deci, nimic deosebit, fac un proiect școlar.

A devenit obișnuit să răspundem oricăror întrebări în acest fel. A fost întârziat? - Proiect școlar. Aveți nevoie de bani în plus? - Proiect școlar. Și acum, înregistrările fetei care a înghițit tabletele acum două săptămâni, am numit și "un proiect școlar".

- Pot să ascult? Îi întreabă pe mama.

"Nu este a mea", răspund eu, mișcând pantofii peste podeaua de beton. - Ajut un prieten ... cu o poveste ... lucruri atât de plictisitoare.

"Bine," spune ea, sprijinindu-se peste umarul meu pentru a scoate masura de banda care se afla sub una dintre scutecele mele vechi, si apoi ma saruta pe frunte. - Te las singur.

Astept pentru ea pentru a închide ușa, a pus degetul pe butonul „Play“, iar în acest moment mă simt slăbiciune incredibil care se raspandeste printre degete, mâini, gât, și am înțeles că nu am nici o putere să apăsați un singur buton. Pentru a distras într-un fel, am arunca scutec în cutie cu cartușe - astfel încât acesta va fi mai mică decât un spin în ochi. Asta ar trebui să facă ca nimic să nu știe despre această cutie și cele șapte casete situate în ea. Când l-am lovit pentru prima oară pe "Play", totul a fost foarte simplu, nu aveam idee ce aș auzi. Și acum, când știu că în aceste filme, mi-e teamă să aud mai multe povesti. Dar nu există nici o întoarcere, așa că fac sunetul mai silențios și apăs "Play".

... mai întâi - ascultați banda de la început până la sfârșit; al doilea - transferați-le mai departe. Sper că nu va fi atât de ușor să le îndepliniți.

Deci, când ascultați toate cele treisprezece laturi - vreau să vă spun atât de multe povești, - derulați casetele la început, împăturiți casetele într-o cutie și le transmiteți celui care vă urmărește în narațiune. Și tu, cel de-al treisprezecelea număr norocos, îi poți duce cu tine în iad sau în altă parte, în funcție de religia ta. Apropo, cine știe, te uiți, ne întâlnim acolo. În cazul în care vreunul din voi dorește să încalce regulile, știi: am făcut copii ale tuturor înregistrărilor și, dacă parcela nu vă va ocoli pe toți, atunci toți locuitorii din orașul nostru le vor auzi. Crede-mă, am gândit-o cu atenție. Deși dacă te gândești la asta, nu-mi datorezi nimic. Deci decizi singur.

Nu, nu este. Nu poate fi faptul că ea crede cu adevărat așa.

Dar amintiți-vă: sunteți urmăriți.

Stomacul meu sa răsucit, este necesar doar să te relaxezi, cum voi vomita. Alături de bancă, la doar câțiva pași distanță, o găleată de plastic, dacă nu, o pot ajunge.

Abia știam pe Hannah Baker. În ciuda faptului că vara am lucrat împreună într-un cinematograf și ne-am sărutat recent la o petrecere, nu am avut niciodată șansa de a ne apropia cu adevărat, deși am vrut acest lucru de multe ori. Mi se pare că nu am nimic de-a face cu moartea ei, este neclar de ce aceste casete au venit la mine. Trebuie să fie o greșeală ... sau o glumă stupidă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: