5 Motive pentru a nu regreta trecutul

Se spune că este mai bine să regreți ce sa făcut decât despre ceea ce nu sa făcut. Dar aceasta este întotdeauna așa?

5 Motive pentru a nu regreta trecutul

Privind înapoi, adesea simțim un sentiment de regret. Iar motivele tulburărilor pot fi complet diferite. De exemplu, ați cumpărat pantofi răcoritori, care într-o săptămână au scăzut considerabil în preț. Sau poate ea și-a dat seama că Misha / Vanya / Dima, aruncat de tine, este de fapt un tip bun. Dezamăgită în profesie, i-a tăiat în zadar părul, sa certat cu părinții ei. Lista poate fi continuată pe o perioadă nedeterminată, rezultatul este unul - începeți să vă închideți și să trăiți amintiri inutile.







Te gândești la faptul că ar fi minunat să ai o mașină de timp și să fii transferat la câțiva ani în urmă. V-ați mărturisi neapărat sentimentele la un băiat dintr-o clasă paralelă, nu v-ați fi întâlnit cu Masha, care a spus tuturor despre secretul dvs. principal, ar salva tigrii Ussuri și ar schimba lumea în bine. Dar până când mașina de timp este inventată, vom învăța să renunțăm la trecut.

Respectați alegerea dvs. și căutați profesioniști

Mai întâi, răspundeți la întrebarea principală: "De ce am făcut asta?" Fii cinstit cu tine și nu căuta vinovatul. În primul rând, aveți nevoie de el însuți. Cel mai probabil, veți avea argumente puternice care vă justifică acțiunea. Sunt de acord, dacă totul a fost "cusut atât de ușor", cu siguranță nu vroiați să vă schimbați.

Nu vă faceți griji cu privire la relațiile anterioare. Aceasta, în orice fel, o experiență utilă. Acum aveți hrană pentru gândire și următoarea relație pe care o veți construi, evitând greșelile trecutului. Mai mult, dacă oamenii pleacă, înseamnă că ei nu au legături atât de puternice, nu-i așa? Am auzit expresia: "Dacă o persoană își lasă viața, atunci eliberează un drum spre cineva sau ceva nou"? Există câteva miliarde de oameni în lume, și cu siguranță vă veți întâlni! Crede-mă, chiar și despărțirea are aspectele sale pozitive. Veți avea mai mult timp să o petreceți cu prietenii sau cu familia, să vă dedicați hobby-urilor și, bineînțeles, unor noi cunoștințe interesante.







Tăiat sau păr vopsit prost? De asemenea, nu contează! Cel puțin, acum știi cu siguranță că "roșul focului" nu merge la tine, și de acum înainte vei evita astfel de experimente. Același lucru este valabil și pentru cumpărături: faceți-le în mod deliberat. Recunoașteți când în magazinul dvs. preferat va exista un sezon de reduceri, și veți obține aceleași lucruri, dar mult mai ieftin. Apropo, există un mic secret de cumpărături cu succes: "Dacă lucrul nu a produs efectul" wow "și vă îndoiți, căutați altceva".

Mai bine târziu decât niciodată

Dacă din neglijență ați ofensat o persoană apropiată de dvs., asigurați-vă că vă cereți scuze. Crede-mă, să-mi dau seama că vinovăția mea nu este deloc slăbiciune. Toată lumea este greșită, iar faptul că cereți sincer iertare vorbește despre conștiința și responsabilitatea voastră. De ce aveți nevoie de o "căldură de pasiune", dacă un simplu om "iartă" este suficient pentru a restabili relațiile prietenoase?

Niciodată nu țineți resentimente în tine. Învață să ierți oameni, deci va fi mult mai ușor pentru tine să treci viața. La urma urmei, cu cât zâmbești mai mult, cu atât vei atrage mai multe momente pline de bucurie!

Efectul acțiunii incomplete

Se întâmplă că oamenii regretă că ceva nu este încheiat. În psihologie, acest sindrom se numește "efectul acțiunii neterminate". De exemplu, vă îndrăgostiți de un tip, comunicați, apoi plecați într-un alt oraș și totul - conexiunea se rupe. Te gândești mereu la asta și proiectezi viitorul cu un pachet periculos: "Și dacă ...".

Există doar un mic "dar" - "dacă" nu există. Este imposibil să previzionați cu exactitate cum s-ar dezvolta relațiile viitoare. De-a lungul timpului, oamenii se recunosc reciproc și se întâmplă că imaginea originală este complet neadevărată.

Pentru a "finaliza" acțiunea, este mai bine să întâlniți persoana. Poate că el nu este deloc ceea ce i-ați imaginat și nu este nimic de regretat.

Încercați să evaluați cu strictețe situația și să vă gândiți la consecințe. Înainte de o alegere serioasă, scrieți o notă: de ce doriți să faceți acest lucru și de ce nu regretați alegerea voastră.

Sunt sigur că după ce ați citit o scrisoare din trecut, veți zâmbi și nu vă reproșați niciodată pentru această sau acea acțiune. Trecutul este atât de frumos încât a trecut și a lăsat amintiri. Nu trageți bagajele grele în viitor. Respectați-vă alegerea, trăiți în prezent și amintiți-vă vechea zicală: "Tot ceea ce nu este făcut - toate spre bine".

Text: Melanya Apyan







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: