4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Doar o lună în urmă v-am spus despre cum am vizitat orașul antic și am văzut Thailanda în miniatură. Astăzi am vizitat miniatura din Istanbul și vrem să împărtășim impresii și informații utile despre acest loc minunat. 🙂







Miniaturk este un parc cu mini-copii ale obiectivelor turcești și monumente istorice de artă și cultură. Suprafața totală a parcului este de 60 mii de metri pătrați, expoziția de miniaturi durează în mod direct 40 mii, restul parcului fiind un loc de joacă pentru copii, muzee și clădiri administrative.

Turcia în miniatură

Ca și în cazul Thailandei în miniatură, am fost neașteptat de norocoși cu ceilalți călători. În orașul antic am plecat, după cum vă amintiți, împreună cu Ozgur și Irinka, dar pe drumul către Miniatyurk întâlnit accidental un cuplu din Tbilisi - Maria și Abram. 🙂 Cel mai uimitor lucru este că sunt de 2,5 ori mai mari decât noi, dar am fost foarte interesați împreună. Ne-au întrebat cum să ajungem la podul Bosfor, am scos o hartă și am început să explicăm. Și după ce ne-am înștiințat despre planurile noastre, au decis să meargă cu noi.

Vesel, activ și curios ... Am dori să fim la fel de la 60 de ani. Iată podul Bosfor, cel pe care erau atât de dornici. Numai ... în miniatură:

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Cu toate acestea, totul este minunat. În parcul thailandez, unele atracții au fost de dimensiunea originalului, iar unele au fost realizate la o scară ușor redusă. În orice templu ai putea merge și urca pe orice scară. Aici totul sa dovedit a fi foarte, foarte mic, dar nu mai puțin interesant.

Am examinat totul și acum știm la ce vizite reale ne-ar plăcea să mergem la următoarea vizită.

Moscheea Selemiye din Edirne

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Templul lui Artemis din Efes

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Nu am avut timp să mergem la acest templu când eram în Izmir. Dar asigurați-vă că îl vizitați într-un alt moment, totuși el este unul dintre cele 7 minuni ale lumii!

Turnul de ceas din Izmir

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Dar adevăratul coleg al mini-turnului cu ceasul pe care l-am vizitat. Și chiar se așeză pe treptele ei în așteptarea lui Ozgur. 🙂 Stânga este o copie mini, pe dreapta este cea reală. După cum se spune, găsiți 5 diferențe.

Altarul lui Zeus din orașul antic Pergamon

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Reluarea altarului descrie victoriile regelui Pergamon și toți zeii mitologiei grecești!

Teatrul Aspendos din apropiere de Antalya

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Răcoros, cu toate probabilitățile, a fost teatrul. Capacitate - 15000 de spectatori. Ei spun că pietrele rotunde au fost folosite pentru a intra în ea. 🙂

Moscheea Divri Ulu din Sivas

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

O asemenea moschee frumoasă, UNESCO, a inclus pe lista patrimoniului cultural mondial, împreună cu spitalul de psihiatrie, care este atașat de ea. 🙂

Pamukkale lângă Denizli

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Pamukkale a fost foarte recomandat să viziteze, aproape că am cumpărat aproape bilete la Denizli din Izmir, dar apoi am decis să mergem acolo anul viitor pentru câteva zile. Terasele de calcar alb-cald cu apă termală și piscina Cleopatra merită. Mary și Abram vor să meargă acolo după Istanbul. Așadar le dorim o călătorie plăcută. 🙂

Kubbet-Uas Sahra din Cudyus

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

O clădire foarte frumoasă, cunoscută și sub numele de Dome of the Rock. Se pare că această cupolă protejează piatra din care legenda a început crearea lumii.

Biserica Sf. Anthony din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură







Cea mai mare și mai populară biserică catolică din Istanbul. Ne-a plăcut atât de mult că, după Miniatura, ne-am dus pe bulevardul Istiklal și am intrat în biserica adevărată. În interior este foarte frumos, iar serviciile se desfășoară în poloneză, italiană, engleză și turcă de mai multe ori pe zi.

Turnul Galata din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Acest turn pe care l-am vizitat imediat după Miniatura, se află lângă Istiklal. A fost cu Turnul Galata (înălțimea de 62 de metri) a fost primul zbor ... un bărbat! Da, da, Ahmed Celebi a zburat peste Strâmtoarea Bosfor cu ajutorul aripilor false încă din secolul al XVII-lea.

Gara Haydarpasa din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

La această stație a sosit trenul nostru, pe care am sosit din Ankara. Trenurile turcești din partea asiatică ajung aici.

Patruzeci de surse din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Sistemul vechi de alimentare cu apă a furnizat apă dulce întregii Istanbul. Am vizitat apeductul sistemului original în chiar prima zi de sosire la Istanbul. Lungimea sistemului este de peste 55 km.

Stadionul Olimpic Ataturk din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Dima, în calitate de fan al fotbalului, nu a putut să aducă la iveală diligența lucrătorilor care au reușit să așeze câteva sute de figuri umane mici în standul mini-stadionului. Mă întreb pentru cine sunt? 🙂

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

În fața stadionului există mini turnichete, care în realitate sunt niște boxe de tonic. Pentru 1 lire puteți asculta selecția imnurilor popularelor cluburi de fotbal din Istanbul: bine, acolo, Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas.

Moscheea Sultanahmet din Istanbul

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Lângă moscheea reală este hotelul nostru, așa că mergem în fiecare zi. Înăuntru nu a mers, pentru că există o mulțime de turiști pe care nu dorim să le împingem și să construim un cunoscător al artei.

Cel mai surprinzător lucru este că mini-copaci (reale, apropo, de la arbuști) sunt situate în aceleași locuri ca și originalele lor. Ce semeni, creatorii parcului. 🙂

Și în toate parc mini-trenul merge (lungimea de mini-căi de 1,7 km):

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Are o pistă cu mașini în mișcare:

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Și aeroportul cu mini-avioane:

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Miniaturet - informații utile

Miniaturk - cum să ajungem acolo: am ajuns la Miniature Turk pe autobuzul 47 de la stația de lângă Eminonu (Eminonu). Biletul costă numai 1,75 lire pe persoană (35 ruble). Înapoi am ajuns la autobuzul 36 la Taksim.

Iată numerele de autobuze unde puteți ajunge la miniaturale:

De la Eminenu - autobuze 47, 47S, 47E, de la Piața Taksim - autobuze 54HT, 36T, de la Sisli - autobuz 54HS.

Costul vizitei miniaturk: ​​pentru turiștii străini 10 TL (200 ruble) pe persoană. Atunci când cumperi un bilet, spune că ești din Rusia, pentru că cu ajutorul unui bilet în parc puteți obține informații solide despre un anumit punct de reper. Este suficient doar să aduci un bilet la un dispozitiv special și voila: vi se va spune despre un templu sau un monument în limba rusă pură. Chiar ne-a plăcut, a făcut-o perfect!

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Pentru cei care vin în parc cu copii, bonusul este un excelent loc de joacă pentru copii. Ne-a plăcut câmpul de șah cu piese uriașe de șah:

4 În tha - miniaturk (miniatura) - Turcia în miniatură

Ideea este să veniți în parc pentru o zi întreagă - să călătoriți încet, să ascultați informații despre toate atracțiile, să stați într-o cafenea, să mergeți la muzee, să jucați cu copii. Nu va fi plictisitor!

La ieșirea din parc trebuie să mergeți prin magazinul de suveniruri. Prețurile în ea sunt acceptabile, așa că am cumpărat câteva cadouri.

Your Verytruth și Sputnik1818 🙂

Alte articole pe tema: Istanbul

N-am avut nici o idee că există copii mai mici ale obiectivelor țărilor și orașelor. Este uimit)))
Și cu biletele răcoroase - prima dată când aud despre asta)) Și cum reușești să afli totul despre tot, nu mă voi gândi la asta ...

Ei bine, de obicei, în astfel de locuri, dacă mergem, atunci adunăm informații din diferite surse în funcție de cereale. Verificăm acest lucru în practică, găsim noi ceva înșine și apoi îl împărtășim în post. Dacă scriem informații utile, atunci numai pentru a ne asigura că cei care merg la locuri similare se simt mai încrezători :)

Imagini plăcute! Doar templul lui Artemis, care este un miracol al lumii din Efes, nu este chiar așa. Aici, turiștii sunt arătați locul în care se afla și ce mai rămăsese din el. De fapt, există o mlaștină de deșeuri și o mână de resturi. cateva pietre, dintre care patru sunt plasate unul pe altul - un tip de coloana) Cativa coloane pastrate din templu in opinia mea sunt in Istanbul. Și faptul că în fotografie - în muzeul de miniaturi, ei au recreat templul așa cum a fost în cele mai vechi timpuri.
Dar însuși Efes merită privit! E super! Dar templul lui Artemis așa-numit acolo este cel mai neinteresant.
Alături de Efesul Pamukkale și un alt loc uimitor - casa Maicii Domnului, unde și-a petrecut ultimii ani de viață. Există o aură și o energie extraordinară. Oamenii vin pentru un miracol, iar mulți îl primesc. Când Turcia a fost foc și totul se arde în jurul Efes ars peste tot în jurul casei sfântă, întregul deal, totul, iar casa a fost lăsată intactă - focul a fost de un metru în jurul valorii de un gard de lemn care îl înconjoară. Există, de asemenea, un izvor cu apă sfântă.

Bine) Numai recent am văzut povestea despre parcul de miniatura în unele emisiuni la televizor și acum am văzut totul cu ochii tăi)
Vă mulțumim și vă bucurați de șederea dvs.)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: