21 O modalitate de a învăța un copil să se îmbrace cu o rasă

Toți părinții au trecut prin asta, când au aspirat să fie pe stradă și nu au vrut să aștepte ca copilul să se grăbească cu butoanele. Cea mai ușoară și cea mai bună decizie părea să ia lucrurile în propriile mâini și să fixeze butoanele pentru copil. Dar răbdarea este o mare virtute. Încurajându-i pe copii să se îmbrace și să-i învețe cum să o facă, nu numai că vei salva mult timp în viitor, dar vei ajuta și copilul să simtă bucuria de a rezolva sarcina dificilă pusă în fața lui.







21 O modalitate de a învăța un copil să se îmbrace cu o rasă

Abilitatea de a se îmbrăca independent este o piatră de hotar importantă în dezvoltarea copiilor. Această abilitate cere copilului să știe cum să numească anumite tipuri de haine, cum să coasă butoanele în bucle, cum să se îmbrace în vreme și ce fel de haine să poarte prima. Prin urmare, formarea unei astfel de calități nu poate fi făcută fără răbdarea și perseverența ambilor părinți și a copilului însuși.

Vă oferim sfaturi de la părinții copiilor speciali cu privire la dezvoltarea acestei abilități. Fiecare sfat se bazează pe experiența vieții reale, sperăm că vă vor ajuta.

1. Distribuția corespunzătoare a îmbrăcăminții

Am împărțit dulapul și garderoba copilului meu în trei secțiuni diferite: pentru școală, pentru mers și pentru acasă. Acum el poate decide pentru sine ce să poarte și nu-l înghită cu reproșuri atunci când alege cele mai bune haine pentru a curăța în dulap.

2. Faceți țesătura netedă

Dacă copilul are probleme cu întinderea șosetelor în picioare, utilizați un balsam bun de țesături - șosetele se vor îmbunătăți și vor fi mai ușor de purtat.

3. Alegeți momentul potrivit

Dezbrăcarea poate fi mai ușoară dacă timpul este ales pentru aceasta atunci când copilul nu a reușit încă să se obosească. Este mai bine să faceți o baie înainte de cină și să puneți o rochie decât să umblați în hainele de zi cu zi și să nu aveți puterea să o scoateți.

4. Mai multă laudă

Când Vanya se îmbracă, îl lăudăm la fiecare etapă pentru ai oferi o încurajare suplimentară. În plus, știe că a făcut bine. Trebuie să fii răbdător, dar e uimitor ce poate face copilul dacă arată perseverență.

5. Închidere frontală

21 O modalitate de a învăța un copil să se îmbrace cu o rasă






Încercați să cumpărați o rochie de fiică cu o cataramă în față - este mult mai ușor să vă îmbraciți.

6. Formularul de acasă

Fiul meu a refuzat să se îmbrace când nu trebuia să meargă la școală. Am hotărât că dacă nu ar fi o problemă pentru el să poarte o uniformă școlară, atunci vom introduce o formă de casă - șapte perechi de pantaloni sport albastru maro și șapte bluze sportive într-o nuanță de albastru deschis (albastru este culoarea sa preferată). A fost minunat!

Citește de asemenea trei secrete simple despre cum să vorbești un copil nonverbal cu RAS

7. Oferiți sprijin

Îi dau lui Ira un suport în formă de canapea înapoi, astfel încât să poată echilibra în timp ce mă îmbrac sau o dezbrac.

8. Noțiuni de bază cu șosete

Când vă puneți pantalonii, fiți primii care purtați șosete. Acest lucru va ajuta piciorul să alunece mai ușor în interiorul piciorului.

9. Oferiți o alegere

21 O modalitate de a învăța un copil să se îmbrace cu o rasă

Fiul meu de patru ani cu autism rezistă adesea când îmi pun anumite haine. Pentru ai ajuta să simtă controlul asupra situației, îi ofer o alegere nu de una, ci de trei îmbrăcăminte.

10. Așezați hainele

Îmbrăcarea dimineața pentru fiul meu a fost o sarcină dificilă. Am pregătit haine pentru el în prealabil, răspândindu-l pe podea sub forma unui corp. A funcționat - fiul mi-a spus: "În sfârșit am înțeles ce vroiai de la mine".

11. Selectați butoanele

Dacă copilul dvs. este încurcat în butoane, lipiți o etichetă luminoasă în partea din spate a butonului cel mai de jos și trageți ocheta cu un marcaj luminos. Aceste semne nu vor fi vizibile atunci când cămașa este blocată, dar copilul dvs. va ști de unde să înceapă, iar apoi lucrurile vor merge ca un ceas.

12. Nu uita!

Am lipit o mare imagine multicoloră pe ușa dulapului lui Natasha, indicând lucrurile pe care ea a uitat să le facă când sa îmbrăcat. Acest lucru ne salvează foarte mult timp.

13. În primul rând, dreptul

Încă din prima copilărie, am trecut prima oară pe mâna dreaptă a lui Ilyusha în mânecăa sacoului sau sacoului meu, apoi am apucat stânga. Acesta a devenit obiceiul său și este mai ușor decât să se îmbrace cu mâna stângă.

14. Folosiți ceea ce sa realizat deja

Copilul meu are probleme senzoriale, așa că poartă pijamale moi sub pantalonii lui. El iubește cum atinge corpul și îl sprijinim în acest sens.

Citește și Cum să-i calci pe copil și să-l înveți să se calmeze singur

Materiale noi

21 O modalitate de a învăța un copil să se îmbrace cu o rasă

Despre Asociație

AKKP - Asociația Părinților și Specialiștilor, creată cu scopul de a contribui la reabilitarea copiilor cu nevoi speciale.

Dezvoltare și învățare

Încălcări și ajutor

Metode de corecție

Materiale utile

Contactați-ne

Scrieți-ne și vom răspunde în termen de 24 de ore.

Reprintarea materialelor este permisă numai cu indicarea unei legături direct indexate la pagina corespunzătoare a site-ului corhelp.ru







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: