6 Întrebări despre șerpi cu care se pot întâlni permieni

În weekend am fost cu familia la dacha (ea este pe râul Chusovaya), a mers pe drumul spre râu și a văzut o adevărată viperă în iarbă. I-am spus despre o întâlnire neplăcută la locul de muncă, iar colegul meu și-a adus aminte că la rafting am văzut un șarpe care traversează un râu.







- În luna mai, cel mai adesea puteți vedea un șarpe, - a declarat profesorul de la Departamentul de Zoologie a vertebratelor PGNU, Doctor de Științe Biologice Alexander Shepel. - După hibernarea de iarnă, se strecoară în jurul zonei, aleg să se încălzească la soare și să înceapă jocurile de căsătorie.

Am cerut profesorului câteva întrebări naive despre cum să evităm o întâlnire neplăcută.

1. Ce șerpi avem?

În regiunea Kama există viperi, șerpi și șerpi comune. Numai viperii sunt otrăviți. Ele sunt negre sau gri, cu un model zigzag, dar este dificil să le distingi de șarpele non-veninos de o coadă. Principala diferență dintre vipers este că capul este considerabil mai mic decât corpul și nu există o astfel de disproporție în șerpi și șerpi.

2. Unde pot fi găsite?

Șerpi se găsesc în toată zona Prikam, preferă locuri calde și umede. Ele pot fi găsite pe anghilă stâncoasă încălzită de soare, pe malurile unor corpuri de apă și în pădure sunt, de obicei, aranjate pe partea sudică a copacilor căzuți.

Toți șerpii înoată bine, deci există riscul de a se întâlni cu ei și în apă. Sunt activi toată perioada caldă - de la primăvară până în toamnă.

3. Cum să vă asigurați locuința?

Nu sunt inventate "sperietoare" speciale pentru șerpi. Specialiștii recomandă să se uite sub picioarele lor și să pună cizme de cauciuc în pădure. La site-ul dvs. de dacha, craps pot fi luate în cazul în care există o mulțime de rozătoare. dar, în general, vecinătatea oamenilor nu este de preferat de șerpi. Cu excepția cazului în care găsesc o grădină de legume în grădină un loc potrivit pentru iernare.

4. Ce trebuie să fac când mă întâlnesc?

- Nu am nevoie de nimic, șerpi Kama nu sunt agresive pentru oameni nu pentru a arunca, - spune un lider zoolog aquaterrarium Perm grădina zoologică Oleg Seletkov. - Văzând omul, șarpele va încerca să se târască de el. Dacă nu vă urcați singur sau nu faceți pasul accidental, nu sunteți amenințați. Pentru a ridica panica și pentru a prinde un șarpe nu este necesar. Din anumite motive, aducem în mod regulat șerpi îngropați în sticle de plastic. Lăsați animalele sălbatice singur!







5. Cât de periculoasă este mușcătura șarpelui?

Dinții vipera conțin o otravă nervoasă-paralitică, pe care o folosesc pentru a vâna șoareci și alte animale mici. Pentru o persoană, el nu este fatal numai dacă nu are alergii acute. Cu toate acestea, sunt posibile diferite complicații, mai ales dacă mușcătura se apropie de cap.

Diners, spre deosebire de vipers, musca rar. Dar muscatura lor nu este inofensiva. Pe dinți se acumulează otravă cadaverică, care poate duce la abcese la locul mușcăturii.

6. Ce ar trebui să fac dacă am fost mușcat?

- Cele mai multe venin de viperă daune provoacă un tratament incorect, - sfătuiește șeful departamentului de toxicologie numărul NFM 9, șeful toxicolog Michael Vishnevetskii Perm teritoriu. - În cazul în care, de exemplu, deasupra garou muscatura, concentrat otravă se va descompune proteinele, ceea ce poate duce la consecințe grave - ulcere, necroza pielii si chiar pierderea degetelor.

Cauterizarea unei rani este imposibilă. Dacă sunteți mușcați, stoarceți sau sugeți sânge din răn. Apoi, membrul afectat trebuie fixat, ca și în fractură, și mergeți la cea mai apropiată clinică.

Citiți de asemenea

Fostul soț Maksakova: "Nu sunt implicat în uciderea lui Voronenkov"

El a cerut să nu fie implicat în "intrigile murdare"

Modelul rus a răzbunat bancherul de pe Wall Street, înecându-și Mercedes-ul în piscină

Fata a fost jignită că tânărul ei nu ia dat 50 de mii de dolari pentru a începe o afacere

Ea a vorbit despre romanul cu un tip tanar și a explicat de ce tatăl vitreg a mărturisit intimitatea cu ea

Mihail Gorbaciov: "Elțin cu foarfece clerice a pretins o încercare de sinucidere"

O furtună magnetică a dat locuitorilor din Perm un spectacol strălucitor: cerul a aprins lumina nordică

Locuitorii din regiunea Kama împărtășesc fotografii neobișnuite în rețelele sociale

Biker Surgeon nu va da "Matilde" un ban

Locul ales de Maica Domnului si unde nu stiu despre "Matilda"

Cum perlează perla monastică a Rusiei [fotografie]

"Komsomolskaya Pravda" a avut loc în Perm IX IX Campionatul "Karapuzy, pentru a începe!"

Participanții mici au primit premii și cadouri, iar părinții - o mare plăcere

De ce Stepashin întărește școlile ruse din Turcia și Grecia

Acest ex-prim-ministru a spus în aer de Radio "Komsomolskaia Pravda"

54 de ore de instalare a arcului de pe podul Crimeei într-un minut

Infocentrul a arătat cum a fost efectuată lucrarea în strâmtoarea Kerci

Acuzat de ucidere, Voronenkov însuși a venit la poliție, ca să-și dovedească nevinovăția

Fostul soț civil al lui Maria Maksakova a explicat că nu are motive să comită o crimă







Trimiteți-le prietenilor: