10 moduri de reconstruire de la concurenți atunci când devii obișnuit

La început, taxiul copiilor a fost un serviciu suplimentar pe baza "Caravanei de taxi" a companiei mele. Am început să ocupăm o mulțime de poziții - în oraș au apărut alte câteva servicii pentru comandarea minivanelor, taxiurilor și a fost nevoie de o formă de reconstrucție.







Am adus cîteva fotolii, fie din Finlanda, fie din Moscova - chiar și în vînzare, nu erau ușor de găsit. Am început un monolog de lungă durată cu privire la siguranța copiilor într-un taxi. Cu cât vorbeam mai mult, cu atât mai mulți pasageri au venit la noi.

Un an mai târziu, sa născut cel mai mare fiu și am putut să-mi susțin povestile cu exemplul meu. Scaunul pentru copii a fost înregistrat în mașina mea. Fotografii, texte, interviuri pentru tine. Fiecare "ieșire" este pasagerii noi, loiali și mulțumiți. Oferind o inovație abruptă pieței, ne-am detașat mai întâi de concurenți.

Inovația în orice domeniu reprezintă un avantaj competitiv foarte puternic. Chiar și într-un taxi. Nu vorbesc despre șoferii robotului, navele spațiale cu dame, aplicații noi și altele. Vorbesc despre orice inovație. Adăugați carameluri pentru cei care sunt agitați - aceasta este inovația. Suficient pentru a fi în afara concurenței.

Dar inovația pierde relevanța, devenind principala piață. În primul rând, o singură companie începe să apese în urmă, apoi două. Atunci apar freelanzi. Și, în cele din urmă, producătorii chinezi sunt trași în sus, transformând un lucru unic într-un lucru unic într-un lucru obișnuit, în bunuri de consum.

La un moment dat, fluxul de pasageri noi sa oprit. Folosirea fotoliilor pentru copii a devenit obligatorie, siguranța călătoriilor pentru copii a fost trădată de către mass-media, iar unii părinți au început să ceară un scaun în alte servicii. Sub atacul pasagerilor și al poliției rutiere, un taxi cu scaun pentru copii a încetat să mai fie un serviciu unic. Fluxul de clienți, care a fost un pachet tangibil pentru noi, sa transformat într-o ploaie difuză. A trebuit să fac ceva.

Prima detungere semnificativă a fost alocarea "taxiurilor pentru copii" într-un proiect separat, într-o afacere separată - așa cum spun eu - într-o producție separată ". "Taxi pentru copii" a devenit o întreprindere independentă, cu o LLC separată, un site separat, un marketing separat, o bază de clienți separată. Și, în același timp - primul taxi specializat cu scaune pentru copii în Rusia. Nimeni nu va lua asta de la noi. Chiar și după ce au spart toate mașinile, dând loc conducerii, scăzând calitatea și pro ** în toți ceilalți polimeri, vom fi primii în Rusia.







Când taxiul specializat pentru copii a devenit o mulțime și am încetat din nou să fim unici, am început la Moscova. O mașină. Dar au devenit singurul taxi specializat pentru copii care operează în ambele capitale - cel mai mare serviciu, brandul federal. Nu-mi amintesc cât de mult "brandul federal" avea în acel moment propriile sale mașini, dar o mică sumă. Cu toate acestea, în nișa noastră eram singurii care lucrau la Moscova și Sankt-Petersburg.

La Moscova, firmele din Moscova au fost desenate, mai multe mărci au început să lucreze acolo și apoi. Da, nu este "taxiul copiilor", ci de obicei, dar cu fotolii. Și sângele ne-a răsfățat. În plus, "Taxovicof" a început cu scaune în aproape fiecare mașină. Am decis să spunem că înțelegem mai bine acest subiect. A început să promoveze în mod activ posibilitatea de a comanda un taxi cu mai multe scaune pentru copii, și apoi - și microbuze cu scaune pentru copii. Dă-ți o mașină cu cinci dispozitive diferite pentru cinci copii de vârste diferite - nu poate fi un singur taxi. În plus față de noi. Acesta este domeniul nostru, expertiza noastră.

Din motive necunoscute, toate fără excepție, taxiul a stabilit că pentru scaunul pentru copii trebuie să luați o suprataxă - este, de asemenea, ridicol cum să solicitați o suprataxă pentru aer condiționat sau anvelopă de rezervă. Contrar legii și bunului simț în același timp, mulți părinți au început să abandoneze scaunele pentru copii, să comande un taxi "pe propria răspundere". Și dacă comandați un taxi fără un fotoliu - că la urma urmei nu contează unde să se ordone?

Mai târziu, pentru a reconstrui din nou dublersii de depășire, voi adăuga încă un cuvânt la sloganul - vor fi "scaune pentru copii pentru orice vârstă și greutate, fără PROBLEME și plăți suplimentare". Oamenii au acumulat o experiență negativă de interacțiune cu concurenții. În această perioadă, am recuperat majoritatea pasagerilor care au fugit dușmanilor. Dar și negativul a fost infracționat. Totuși, pentru a servi o mașină cu mai multe scaune diferite nu este același lucru ca un galben "Solaris" obișnuit. Și oamenii au început să aștepte un taxi de viteză record.

Acest punct este mândria mea. Am inventat-o ​​accidental. Realizând faptul că pentru a reconstrui din competiție șansele din ce în ce mai puțin, am început să mă gândesc cum altceva să fie construit din toate aceste "taximall", "cabine de taxi" și altele. A rătăcit prin site-uri și, la un moment dat, a dat seama că avem cel mai bun logo. Nimeni nu avea un cal atât de abrupt, ca cel pe care designerul Anna Beibalaeva la proiectat pentru noi. Decizia a venit în sine, iar după 20 de minute am început să promovez "Taxiul real al copiilor - cu un cal". Au durat doar câteva săptămâni, iar cererea "taxi pentru copii cu un cal" a apărut în rapoartele Yandex.metrics. Pagina de destinație am pregătit-o în prealabil și a fost foarte ușor să o aducem în fruntea cererii inițiale inexistente.

Sunt sigur că vor exista noi motive pentru reconstrucție și vor exista noi concepte interesante. Poate că voi continua acest articol, mai ales că deocamdată începe de multe ori pentru "Taxi pentru copii" - un nou site (vechi distrus de foștii parteneri), noi tarife, mașini noi și scaune. Sper că ați făcut din alegerea potrivită din acest text haotic faptul că afacerea dvs. poate rămâne unică atât timp cât vă place. Principalul lucru este să faci un pas înainte de fiecare dată. Nu uitați că dacă sunteți prinși, atunci sunteți înainte de toți. Fugiți! Nu vom fi prinși!







Trimiteți-le prietenilor: