10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

Posturile despre cărți au fost planificate în acest blog înainte de lansarea sa, cred că acum, după un an și jumătate, este timpul să începem. Și prima colecție de cărți nu va fi despre viața simplă, ci despre viața complexă: este psihologia, relațiile cu ceilalți, posibilitatea de a arăta mai adânc decât de obicei în sufletul tău. Fiecare dintre aceste cărți la un moment dat mi-a ajutat să înțeleg mai bine ce se întâmplă cu mine. Mai mult, jumătate din aceste cărți sunt teme de la terapeutul meu. Sper că unele dintre ele vor fi utile pentru dvs.







10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna
"Cinci limbi de dragoste, Gary Chapman

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

Cărți precum "First Say NO" sunt populare, la fel ca și filmele precum "Always Say YES" :) dar aceasta este specială. Este foarte practic și util pentru oameni buni, fără probleme, fără probleme, pe care oamenii de pretutindeni au primit tot felul de cereri, probleme, hărțuire și hărțuire. Da, da, cum să spun că nu există nici o hărțuire acolo. Ce să faci dacă nu vrei să-ți dai un prieten o exercițiu, să-ți petreci timpul pe prietenele veșnic dureroase și pe prietenii de rețea de marketing, cum să refuzi vizitele bruște ale rudelor îndepărtate și munca după ore?
De ce este atât de important? Timpul a spus "nu" este scump. Și nu este chiar în timp și bani salvați, ci în păstrarea granițelor sale, în care nimănui nu i se permite să intre în nimic și fără nimic. Abundența situațiilor predominante menționate în carte indică imediat ceea ce faceți bine și unde să învățați să spuneți "nu" nu ar face rău. Dar cele mai valoroase - sute de cuvinte și expresii specifice, în care poți pune un refuz politicos. O comoară pentru cei pe care părinții nu i-au învățat.

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna
"Puterea prezentului", Eckhart Tolle

Despre această carte, probabil, aproape toți cititorii mei știu, dar pentru completitudinea imaginii, a inclus-o în listă. Eckhart Tolle se consideră iluminat în sensul cel mai de zi cu zi al cuvântului - el trăiește în prezent. În puterea prezentului, el își spune povestea, împărtășește experiența sa, explică termeni precum "trupul durerii" și descrie cum să aplice practica prezenței în prezentul său. Citind lectură, dar vreau să te avertizez despre practică. Se pare că, în atenție la el însuși, gânduri observarea și prezența nu este nimic dificil, mai ales nimic periculos, dar încă dacă sunt doar incepand de a practica ceva, să fie foarte atent și blând pentru tine. Începeți cu momente scurte aici și acum, mai bine cu un practician experimentat (dacă sunteți în Sankt-Petersburg, îl pot recomanda pe Viktor Shiryaev). Experiența mea cu acest lucru este destul de contradictorie, nu mă voi lăuda că locuiesc aici și acum, și o propagă ca o cale garantată fericirii și iluminării. Dar meditația, o practică treptată și precisă, are un imens potențial de transformare.

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna






"Psihologia influenței", Robert Chaldini

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

În cele din urmă, "Marea Magie", Elizabeth Gilbert, tradusă în limba rusă. dar dacă știi cumva limba engleză, recomand să-l asculți în format audio, Gilbert o citește singură, iar pentru cele opt (.) ori pe care le-am ascultat, ea a devenit adevărata mea prietenă. In timp ce Liz și spune că această carte este pentru toată lumea, pentru că toată lumea are potențialul de a trăi o viață creativă, în primul rând este pentru scriitori (bloggeri, cum ar fi prea), artiști, muzicieni, antreprenori creativi și cei care de ani de zile să se descurajeze de la această cale. Îmi place cât de încredere Liz conduce cititorul prin frică, perfecționism, întârziere, stereotipuri și concepții greșite specifice oamenilor creativi. Undeva ea atinge până la lacrimi, ceva provoacă râs și dorința de a repovesti celălalt, și, uneori, se furișează în inima și tratează agenția vitală de creație.

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

Una dintre cele mai bune cărți de transformare pe care le-am întâlnit. Transformă victima într-o persoană liberă și puternică care își apreciază trecutul și prezentul ca sursă de experiență. Pentru mine, această carte a fost o confirmare documentară a credinței mele interne că nu se întâmplă nimic rău și nu se poate întâmpla. Pe drumul nostru există oameni și situații care se întâmplă pentru a ajuta la înțelegerea atitudinii stângace a trecutului nostru, trageți-le la suprafață, luați în considerare și lucrați prin ele. Pentru a vedea în fiecare situație de trădare, respingere sau nedreptate sunt doar cheile pentru rezolvarea contradicțiilor interne, pentru a experimenta recunoștința celui care a ajutat la descoperirea acestor chei. Cartea în sine este destul de interesant, am fost dependent de istoria centrului pentru tratamentul pacienților cu cancer (prin iertare, da), care a fondat Colin, dar, de fapt, cea mai valoroasă parte din ea - Despre Radical Iertarea, care poate fi umplut cu cel puțin 10 de ori pe zi, pe orice din situațiile de viață, până când devine clar că totul se întâmplă pentru binele nostru și face parte dintr-un model foarte frumos și complicat al dezvoltării noastre.

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna
"Cinci leziuni care te împiedică să fii", Liz Bourbo

Liz Burbo a scris mai multe cărți, a căror experiență este strâns și concis colectată în acest caz, despre 5 răniri. Gary Chapman pentru comoditate și claritate, divizat manifestările iubirii în 5 limbi, astfel încât Liz grupate oameni bazate pe profunda trauma lor și a constatat că acestea au aceleași caracteristici de aspect, limbă și boli psihosomatice. Capitolul despre fiecare leziune începe cu o imagine a unui bărbat și a unei femei cu una sau alta traumă. Din imagini și descrieri este ușor să te cunoști pe tine însuți și pe cei apropiați și să devii mai atenți la acele momente când suntem mai înclinați să purtăm măști care ne ascund leziunile. Nu vă așteptați la o carte de rețete pentru magice de vindecare și de a deveni o personalitate fericită și armonioasă, magia nu va, dar posibilitatea de a te privi dintr-un unghi nou și să înțeleagă mai bine ceea ce împiedică să fii tu însuți, nu ar trebui să ratezi. Cartea dezvoltă o nouă atenție pentru oameni și manifestările lor, oferă material pentru gândire și, uneori, lipsesc bucăți de puzzle pentru a se înțelege.

10 cărți care vă vor ajuta să înțelegeți-vă și relațiile cu ceilalți - Blogul Anna al blogului neagră Anna

Cu siguranta, multi dintre voi il cunoasteti pe Bren pentru performantele ei TED. Dar îmi plac mai multe cărți și m-am bucurat să descopăr că unele dintre ele au fost traduse în limba rusă.
Și cel care nu este tradus (Rising Strong), ascult acum în format audio și vă sfătuiesc.

Brenes vorbește despre subiectul care mi-a luat ultima oară cea mai mare parte - vulnerabilitatea. Vulnerabilitate ca o tărie, nu o slăbiciune, vulnerabilitate de curaj, nu lașitate și vulnerabilitate ca bază de sinceritate și onestitate ca bază a relațiilor cu drepturi depline. Și pe drumul către această vulnerabilitate, ea studiază îndeaproape rușinea, temerile, complexele, incertitudinea, perfecționismul și multe altele. În arsenalul de Brenets mii de interviuri în profunzime cu diferite persoane, din care preia o perspectivă de limbă și de a face generalizări, care sunt destul de capabile să afecteze fiecare dintre noi la fel de mult ca ele ating foarte argila, care este de la carte la carte se deschide cititorului tot mai mult, spune povestea transformării sale treptate (care cred că este doar un exemplu de manual de trecerea „trece în mijlocul drumului“, despre care am scris mai sus). Daca esti un pic ca mine, sau lut, de exemplu, este greu pentru a pune sus cu imperfecțiunile lor, apoi în cărțile ei, veți găsi o mulțime de sprijin și „permisiunea“ să fie ceea ce esti, ce crezi, și totuși există o invitație de a adera la această , curajoși, îndrăzneți și vulnerabili. Nu stiu de tine, dar doar visez la o astfel de companie.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: