3 modalități de a vă extinde cercul de cunoștințe

De obicei comunicăm cu cei care sunt ca noi înșine. Dar o largă serie de cunoștințe poate fi extrem de utilă: în opinia sociologilor, oamenii găsesc adesea un loc de muncă nou nu prin intermediul prietenilor apropiați și al soților, ci prin cunoștințe pe care le-au întâlnit doar de câteva ori în viața lor.







1. Modificați ceva în modul obișnuit

Imaginați-vă ziua obișnuită. Cel mai probabil, te duci de acasă la lucru în același mod, urca pe aceeași scară. În timpul zilei când cinați în același loc, mergeți la aceeași toaletă. După lucru, te uiți în aceleași magazine. Toate acestea devin ca o oprire în programul de tren. Ca urmare, veți vedea aceleași persoane în fiecare zi.

Încercați să rupeți acest cerc. Du-te la toaleta de la celălalt etaj, cumperi cafeaua într-o altă cafenea, părăsi mașina într-un alt loc. Deci poți întâlni oameni noi.

În plus, noi în mod automat "filtru" oamenii. De îndată ce cunoaștem pe cineva, hotărâm imediat: "sunteți interesant" sau "nu sunteți interesat", "sunteți important" sau "nu sunteți important".







2. Nu vă închideți

Într-o stare de stres, noi înșine înșine cercul nostru de comunicare. Diferențe de stat în activarea cognitivă a rețelelor sociale. închidem și nu ne vedem capabilitățile. Nu vrem să intrăm în contact cu oamenii. Cum poate fi depășită aceasta?

Flip prin liste de prieteni în rețelele sociale. Desigur, veți observa nume care nu vă ajung imediat în minte atunci când vă aflați într-o situație dificilă. Scrieți acestor oameni.

În plus, este important să vă reamintiți de punctele forte și de valorile voastre. Deseori, ștergem sfaturile celor dragi și ascultăm sfatul unor persoane necunoscute. Tainted Knowledge vs. Cunoașterea tentantă: oamenii evită cunoașterea de la rivali interni și caută cunoștințe de la rivali externi. pentru că nu simțim gelozie față de ei și nu simțim o amenințare din partea lor. Dar când ne reamintim abilitățile și calitățile noastre pozitive, este mai ușor să ne întoarcem la cei care păreau să ne amenințe.

3. Nu te limita la simplu "mulțumesc" și "vă rog"

Ține minte când ai ajutat-o ​​pe colegul tău. Ce ați spus ca răspuns la recunoștință, doar "vă rog" sau "deloc"? Ai pierdut o bună oportunitate de a-ți extinde cercul social. Recunoscutul psiholog și scriitor Robert Chaldini sfătuiește după "vă rog" să adăugați: "Știu că ați fi făcut același lucru și pentru mine".

Aceasta funcționează și în direcția opusă.

Când cineva v-a ajutat, nu spuneți doar "mulțumesc", adăugați: "Dați-mi voie să știu dacă aveți nevoie de ajutorul meu".

Astfel de fraze contribuie la consolidarea relațiilor cu alte persoane, exprimându-vă respectul și dorința de a continua comunicarea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: