6 modalități de a proteja copiii de Shaitan în ikhjambe حجاب

Al-Bukhari (3371) relatat de Ibn Abbas - Allah să fie mulțumit de ei Allah: „Profetul„alaihi wa sallam, ar cere de multe ori de protecție pentru Hasan și Husein și a spus:“Tatăl tău (Ibrahim) lectură pentru protecția Ismail și Ishaq :







أعوذ بكلمات الله التامة, من كل شيطان وهامة, ومن كل عين لامة

"A'uzu bi-Kalimati-Llyahi-t-tammati min Kulli shaytanin hammatin wa, wa min Kulli„lyammatin aynin"(am căuta refugiu în cuvintele perfecte ale lui Allah de Satana și de orice organism dăunător și de orice deochi).

[Bukhari 3371, Tirmidhi 2060, Abu Dawood 4737].

Sa relatat că Sa'eed al-Khoudary a spus: „Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a căutat protecția lui Allah de ginni și ochiul rău de oameni, nu au fost încă descoperite mu'avvizatan. Când aceste sura au fost trimise în jos, le-a citit, lăsând restul. " [Tirmidhi 2058].

Transmise de asemenea, că Aisha, Allah să fie mulțumit de ea Allah, el a spus: „Când Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a mers la culcare, el a suflat în mâinile sale după ce a citit“Spune: El - Allah este Unul«(Surah 112»Al -Ihlas ") și mu'avvizatan, apoi i-au șters cu fața și corpul în care au ajuns mâinile. Și când sa îmbolnăvit, mi-a spus să fac asta pentru el. [Bukhari 5748].

3. Nu permiteți copiilor să părăsească casa. când vine rugăciunea de seară (Maghrib).

Transmiteți cuvintele lui Jabir, Allah să fie mulțumit „anhu, că profetul“ alaihi wa sallam, a spus: „Păstrați copiii dumneavoastră (aproape de el), la căderea nopții, pentru, într-adevăr, în această perioadă (pe sol) sunt divergente diavoli, și după un timp le puteți elibera. Și se închide (noaptea) ușa (casei sale), amintindu numele lui Dumnezeu, pentru, într-adevăr, Satana nu se deschide o ușă încuiată! Tie pielea lor, amintindu numele lui Allah, și să acopere navele, amintindu-vă numele lui Allah, (și, dacă nu ai nimic de ascuns), a pus ceva peste ea, și stinge lămpile lor. " [Bukhari, 3316]







4. Învățați-i să se teamă de Allah și să se bazeze pe Allah din copilărie. Nu le agăța de amulete, chiar dacă au ayats din Coran, deoarece pot crește, crezând că această frunză le protejează.

5. Protejați-vă casa citit sura al-Baqar și azan.

Abu Hurayrah a spus că Trimisul lui Allah a spus: "Nu vă întoarceți casele în morminte! Adevărat, Satana scapă din casa în care este citit capul Viei. [Muslim 780].

Abu Huraira a relatat ca Mesagerul lui Allah a spus: „Când executați rugăciunea Azan, Satana se transformă coada care emit gaze cu voce tare, și chiar și așa, încât Azan nu se aude. Când azana este terminată, el începe din nou (cu musulmani cu instrucțiuni), până când începe rugăciunea ... "[Muslim 389]

6. Învățați-i să spună "Bismillah" (în numele lui Allah) înainte de a mânca.

Este raportat că Hudhayfah, să fie mulțumit de el, a spus: „Când ne-am mânca vreodată cu Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, nu avem (nimic nu este luat niciodată mai întâi), în timp ce Mesagerul lui Allah, Allah să-l binecuvânteze și să lase salută, nu (acolo a început și nu a luat nimic. Într-o zi,), atunci când ne-am împărtășit cu el masa, era o fetiță, (mă grăbesc atât) în cazul în care este personalizat, (imediat a mers la produsele alimentare), și a avut loc în mâna ei, dar Trimisul lui Allah, pacea și binecuvântările lui Allah fie asupra lui, au luat-o de mână. Apoi a venit niște beduini, (de asemenea), în cazul în care condus de cineva, iar Mesagerul lui Allah „alaihi wa sallam, la apucat de braț și i-au spus, zicând:„Cu adevărat, Satana consideră permis pentru ei înșiși pentru care scrisul nu este comemora numele lui Allah, și a adus fata asta aici, așa că (cu ajutorul ei) fac alimente permise pentru mine, dar am apucat de braț. Apoi a adus aici pe acest Beduin (cu ajutorul lui) să facă scrierea permisă pentru sine, dar am luat mâna și pe el! Prin cel din mâna pe care sufletul meu este, într-adevăr, mâna (Satana a fost) în mâna mea, atunci când am fost exploatație mâinile acestor două „- după care (profetul„alaihi wa sallam,) a spus numele lui Allah Cel Atotputernic și a început să mănânce. [Muslim]

Tradus: Islam pentru copii







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: