10 - Inutile - organe umane

Există organe inutile de fapt? Este puțin probabil ca cineva să vrea să se despartă de apendicele său până când începe să-l deranjeze. Același lucru este valabil și pentru dinții de înțelepciune. Vedeți ce altceva ne-a dat natura "nu absolut necesară".







Este posibil să nu știți că aveți o a treia pleoapă, dar este situat în colțul interior al ochiului. Cea de-a treia pleoapă, după cum se știe, este restul membranei care clipește, care este încă prezentă la unele animale, cum ar fi găinile, șopârlele și rechinii.

Fără îndoială, odată ce am avut mult mai mult păr. Acum 3 milioane de ani, am fost complet acoperite de ele. Dar odată cu apariția celor drepți Homo, ei au devenit inutili.

8. Sinusurile sinusale

Doctorii nu știu prea multe despre sinusurile sinusale ale nasului, singurul lucru pe care îl cunosc este că avem multe dintre ele. Variația funcționării lor - de la izolarea ochilor la schimbarea tonului vocii noastre.







Adenoidele "captează" bacteriile, dar ele sunt, de asemenea, predispuse la edeme și sunt instabile la infecții. Adesea acest lucru este experimentat de copii. Din fericire, amigdalele noastre scad dimensiunile cu varsta, iar daca provoaca probleme, ele sunt eliminate.

De asemenea, predispuse la umflături și instabile la infecții. Dacă până la 30 de ani ați reușit să le păstrați, atunci aceasta este aproape o realizare.

Coccisul este o cateva vertebre fuzibile ramasite din timpuri stravechi cand am avut cozile. O parte absolut lipsită de sens a corpului uman.

Când eram păroși, datorită acestui organ, părul stătea la capăt când aveam nevoie să apară mai mare și mai îngrozitoare. Acum, datorită lui, avem bumps.

Revenind la zilele în care am mâncat carnea mamutului și nu ne-am periat dinții, ei, de regulă, au răsfățat rapid și au căzut. Aici înțelepciunea a venit la salvare. În prezent, prezența pastelor de dinți, a firelor și a periilor le-a făcut complet inutile.

Darwin a susținut că apendicele a fost implicat activ în digestie în primii ani erbivori ai existenței umane, totuși, după ce am început să mâncăm mai multe alimente digerabile, nevoia de a dispărea.

Nimeni până acum nu știe nimic despre scopul acestui corp, se pare că pur și simplu nu este necesar.

Traducere: Balandina E.A.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: