7 modalități de încălzire - engleza dvs. înainte de a călători în străinătate

7 modalități de încălzire - engleza dvs. înainte de a călători în străinătate
Nu este un secret că mulți dintre noi ar dori să petreacă o săptămână în afara țării noastre. Și chiar mai mult acum - în timpul sărbătorilor, vacanțe și canicula, care aduce în continuare „valiza“, starea de spirit și de dorința de a ajunge rapid la mare. În acest caz, dacă este prima dată când au în vedere o vacanță de vară în străinătate și chiar a planificat turneul de peste mări, va întârzia aproape sigur seria de cazuri interminabile: bilete, vize, hoteluri, centre comerciale, taxe ... Pentru toate acestea în cazul în engleză, de obicei, nu ajunge, iar noi , referindu-ne nu la lipsa de timp, în grabă închidem valizele și zburam spre aeroport. Dar merită să faci asta? Ce se întâmplă dacă vă puteți pregăti limba engleză pentru o excursie în avans, să o utilizați cu încredere în vacanță și chiar să vă simțiți ca o persoană "cu limbă"? Cum să procedați corect - în postul de astăzi ...







S-ar putea să vă gândiți că poate dura săptămâni sau chiar luni, pentru a vă aduce la viață engleza după o lungă absență a practicii conversaționale. Dacă este așa, am o veste bună pentru tine: doar o săptămână este suficientă pentru asta! Ce anume trebuie să faceți în aceste 7 zile și la ce ar trebui să acordați atenție pentru a vă trezi limbajul dormitor? Păstrați un ghid pas cu pas pentru turismul englez și aplicați! Să mergem ...

1. Amintiți-vă principalele adio și salutări

Aceasta este ceea ce începe și se termină cu orice conversație în limba engleză. Fără aceste fraze, este dificil, în principiu, să se aplice străinilor, să nu mai vorbim de dialogul cu aceștia. În limba engleză nu sunt multe dintre ele, nu veți petrece prea mult timp studiind aceste fraze, dar utilitatea lor este dificil să mă supraestimez.

Deci, principalele felicitări:

  • Bună (Bună ziua)
  • Bună ziua (Bună ziua)
  • Bună dimineața (Bună dimineața)
  • Bună ziua (Bună ziua)
  • Bună seara (Bună seara)

Primele 2 - mai conversaționale și informale, ultimele 3 mai vor merge pentru comunicare formală, de afaceri.

În ceea ce privește adiourile, vă sfătuiesc să vă amintiți următoarele:

  • La revedere (la revedere)
  • Pa (Pa)
  • Ne vedem (Vedeți)

Acesta din urmă sună destul de informal

7 modalități de încălzire - engleza dvs. înainte de a călători în străinătate

2. Aflați frazele de politețe

Aceasta face parte din cultura oricărei țări - oriunde te duci. Și chiar dacă engleza dvs. este încă departe de a fi ideală, aceste fraze merită să intre în activul dvs. chiar acum. Printre acestea:







  • Mulțumesc (Vă mulțumim)
  • Bun venit (Vă rugăm)
  • Scuzați-mă (Scuzați-mă)
  • Îmi pare rău (Ne pare rău)

3. Practica în numere

Dar sunt atât de multe numere? - vei spune. Da, foarte mult. Dar nu trebuie să le cunoaștem pe toți. Pe de altă parte, merită să ne concentrăm asupra următoarelor aspecte:

  • numere de la 0 la 10
  • figurile 20, 30, 40 ... 90
  • cifrele sunt 100, 200, 300 .... 900

4. Învățați să puneți întrebări

Da! Sunt ei! Pentru că asta facem în mod constant, zilnic și aproape fiecare minut în limba noastră maternă! Structura întrebării în limba engleză este destul de simplă, ordinea cuvântului este fixată la 99%, deci cu siguranță nu veți avea probleme cu ea.

Desigur, există o mulțime de variații ale întrebărilor în sine, însă aici liste de cuvinte de întrebare cu care sunt formate sunt destul de limitate. Să ne uităm la principalele:

5. Învățați verbele modale

Și acesta este un alt secret, care, cred, nu am scris în publicații pe blogul meu. Acesta este grupul de verbe care vă permite să nu "transpirați" în detrimentul conjugațiilor, terminațiilor, preposițiilor și a celor asemănătoare. Modelele verbale sunt o cheie universală a unui număr mare de expresii și expresii pe care doriți să le utilizați în timpul călătoriei. Iată exemple de astfel de verbe:

  • Poate (să fie capabil, să poată fi capabil)
  • Trebuie (să fie obligat)
  • Ar trebui (să spunem când cineva este "vrednic" să facă ceva)
  • și altele.

Ce sunt ele utile? Voi da un exemplu simplu. Comparați 2 fraze:

  • Vorbesc engleza (vorbesc engleza)
  • Vorbește engleza (Vorbește engleză)

După cum puteți vedea, în cel de-al doilea caz, sfârșitul -S este adăugat la verbul, a cărui utilizare este departe de totdeauna și nu este evidentă pentru toți. Dacă spui aceleași fraze, dar cu verbul CAN modal, toate dificultățile cu sfârșitul sunt eliminate automat. Vezi pentru tine:

  • Pot vorbi engleza (pot vorbi engleza)
  • Poate vorbi engleza (poate vorbi engleza)

Voilà! A vorbi corect în limba engleză a devenit brusc uneori mai ușor :).

6. Învață cum să vorbești despre tine

Adesea spun acest lucru clienților mei, scriu pe un blog și dau acest sfat într-o varietate de cursuri. De ce? Când vă aflați în străinătate, nu vă va spune prietenilor despre noile modele de mașini străine, nuanțe de tapet în camera dvs. sau gust note de feluri de mâncare preferate. Ceea ce va interesa în primul rând este:

  • cine esti tu?
  • De unde vă aflați?
  • ce faci?
  • ce faci aici?
  • La ce te pasionezi?
  • Ce te interesează?
  • și așa mai departe.

După cum arată practica mea, pentru a scrie răspunsurile la toate aceste întrebări în limba engleză, veți avea jumătate din foaia A4. Fă-o acasă și apoi "acolo" nu trebuie să te gândești prea mult la modul în care tu și munca ta sună în engleză

7 modalități de încălzire - engleza dvs. înainte de a călători în străinătate

Și acesta este un lucru foarte util, pe care vă sfătuiesc să-l folosiți astăzi! Cu cât ascultați și citiți mai mult limba engleză înainte de a pleca în străinătate, cu atât mai ușor va fi pentru voi să o înțelegeți. Pentru a maximiza acest efect, am sugera, este de a selecta materialele din țară și este cu acel accent, care este vorbită în țara sejurului. Am observat în mod repetat cum oamenii care cunosc engleza bine, nu înțeleg deloc vorbirea străină. Și numai pentru că nu sunt obișnuiți să o asculte cu un accent atât de puternic și neobișnuit

7 modalități de încălzire - engleza dvs. înainte de a călători în străinătate

Unde pot găsi materiale și resurse utile pentru practicarea limbii?

Puneți-l în bagaje sau nu - depinde de dvs. :).

O zi mare și o călătorie de neuitat!

Cu încredere în succesul dvs.,
Ivan Bobrov







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: