8 Situații incomode și cum să ieșiți din ele

Toți am studiat mult timp în diferite instituții de învățământ și am căzut în mii de situații incomode, dar am învățat cum să ieșim din ele când eram deja la vârsta adultă.







Dar, într-un fel sau altul, unii oameni nu vor ști niciodată cum să iasă corect din situații ciudate.

8 Situații incomode și cum să ieșiți din ele

Deci, este într-adevăr indecent de tare să discutăm subiecte personale la o întâlnire de lucru. Sau nu este bine să vorbești în public timp de câteva ore la o petrecere. Mai ales despre hobby-ul tău "ciudat".

Din fericire, expert eticheta si fondator al „Bunele maniere“ Anna Musson, a dat câteva sfaturi care vă pot ajuta în cazul în care a trebuit să stea alături de „palavragiu“ pentru zborul de 13 ore.

Iată opt situații incomode și rezultatele de la ei:

Vizitați și trebuie să discutați cu o persoană care are un interes profund pentru diferitele rase de melci

Dacă nu este nimeni, spuneți: "Maria, a fost minunat să vorbim cu voi. Chiar mi-a plăcut să vorbesc cu tine, dar sunt mulți oameni cu care trebuie să vorbesc. Sper că vom trece încă. Vă doresc toate cele bune. "

Sunteți în transportul public și cineva este jenat să facă o conversație

În primul rând, nu ar trebui niciodată să respingi pe deplin oamenii. Unii și-au întâlnit soții în avioane sau trenuri, astfel încât, dacă este posibil, să le dea o șansă persoanei.

Dar dacă acest lucru nu este convenabil pentru dvs., iată câteva sfaturi.

Dacă vă aflați în tren, vă cereți scuze și spuneți că aceasta este stoparea voastră. Ieșiți din tren și mergeți la altă mașină.

În autobuz, nu te ridici niciodată și nu schimbați scaunele. În schimb, explicați-vă că aveți un loc de muncă sau o afacere și scoateți iPad-ul sau hârtia și începeți să faceți ceva. Nu răsturnați jurnalul.

O situație similară în avion. Dacă nu se poate transfera la un alt loc și blocat aproape de interlocutor, și într-adevăr vreau doar sa ma uit la un film, să fie politicos. Spune: "Ai văzut acest film? Chiar vreau să văd. Purtați căști și bucurați-vă de film.







Sunteți într-un lift cu cineva ciudat

Dacă te duci în lift și trebuie să vorbești cu cineva pentru o vreme, dă-i voie lui politicos și nu începe să se certe. Du-te pe propria podea și spune-ți la revedere.

Sunteți într-o zi teribilă

Dacă e cina, trebuie să treci în această seară, dar să nu comandi desert sau cafea. Dacă tocmai v-ați întâlnit pentru a bea, nu plecați în cinci minute.

La sfârșitul întâlnirii, spuneți ceva de genul: "A fost o întâlnire minunată. Mulțumesc. Să terminăm în această seară. Nu spune: "Ne vedem data viitoare."

Dacă ați fost prinși de prieteni, puteți trece prin ele că nu ați fost un cuplu foarte bun. Nu fi nepoliticos.

Cineva are ceva blocat în dinți. Sau fusta

Fii atent, dar spune-mi despre asta. Încercați să prindă ochii lor și să facă unele gesturi pentru a face clar că există o problemă. De exemplu, dacă cineva broccoli blocat în dinți, uita-te la persoana, si puncte pentru propriile dinți chiar în locul în care acesta are o problemă.

Dacă acest lucru nu merge, trebuie să vă adresați persoanei și să vă explicați politicos ce nu este în regulă. Dacă nu se întâmplă acest lucru, ei trec prin asta până la sfârșitul zilei, iar apoi vor înțelege câte persoane au întâlnit în timpul zilei nu le-au spus nimic.

Ați primit o cerere de prietenie pe Facebook, dar nu aveți nicio idee despre cine este

Dacă primiți o solicitare de a fi prieteni de la persoane pe care nu le cunoașteți, pur și simplu le puteți ignora.

Dacă cineva cu care cunoști superficial, de exemplu, un fost prieten al tău cel mai bun, încearcă să fii prietenul tău, să ignori cererile.

Chiar dacă ați primit solicitări repetate, continuați să le ignorați. În timp, ei vor înțelege că nu vrei să comunici.

Dacă cineva de pe pagina dvs. scrie mesaje pe perete cu care nu sunteți de acord, ștergeți-le. Nu începe un conflict. Se poate termina prost.

Și, în cele din urmă, nu ar trebui să folosiți niciodată Facebook pentru a fugi. Sau, dintr-o dată, aflați că numărul prietenilor dvs. a scăzut la jumătate.

De la cineva din birou miroase rău

Dacă opțiunea de a lăsa deodorant pe biroul lor - nu funcționează, atunci cea mai bună cale este de a lua vina pe tine pentru a ajuta. Când stați cu oameni care miros rău, miroși aerul în direcția armpiturilor și spuneți: "Mi se pare mirositoare atât de mult de la mine?" În aer există un miros de sudoare, sper că nu sunt eu ".

Acest lucru, se speră, va împinge pe toată lumea să se testeze singuri, și veți fi cu un pas mai aproape de un birou bine mirositor.

Ai uitat numele cuiva

Nu spune cuvantul „uita“ sau „nu-mi amintesc“, deoarece are o conotație negativă, recunosc că, cum cunoașteți, „Este minunat să te văd, de formare de fotbal a fost distractiv, nu-i așa? Îmi pare rău, am venit cu o întâlnire importantă, și numele tău tocmai a alunecat din capul meu ...“.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: