10 sloganuri sovietice - articole

Celebra frază "Chatterbox - o căutare pentru un spion" astăzi se transformă în vârstă de 72 de ani. Am compilat o selecție din cele 10 cele mai populare slogane sovietice.

Am compilat o selecție de 10 slogane sovietice renumite, fiecare având propria sa poveste.







Cine nu lucrează, nu mănâncă

„Cel care nu funcționează“ - o expresie care este extrem de popular în jurnalism ani sovietic timpuriu, a fost consumat în mod activ după Lenin în articolul „Foamete“ din 24 mai 1918 a declarat: „“ Cine nu funcționează, dar nu mâncați "- acest lucru este de înțeles pentru fiecare lucrător." Cu toate acestea, în mod paradoxal, această expresie este împrumutat din Biblie, și anume cea de a doua epistolă a lui Pavel către Tesaloniceni, capitolul 3, versetul 10: „Căci chiar și atunci când eram cu voi, acest lucru va poruncit, că, dacă nu vrea să lucreze, nici să nu mănâncă ". Dar cel mai uimitor lucru este că, de cotitură cuvintele Apostolului sloganul comunist, ideologii timpului în același timp, a reușit să le critice în publicațiile anti-religioase, numind expresia „formulă uzuală în societatea sclav al serviciului muncii sclav.“

Economia ar trebui să fie economică

Teza că "economia ar trebui să fie economică", care mai târziu a devenit un slogan politic, a fost anunțată pentru prima dată la cel de-al 26-lea Congres al CPSU într-un raport al LI. Brejnev. Textul a sunat complet în felul următor: "Economia ar trebui să fie economică - aceasta este cerința timpului". În ciuda faptului că această frază pare tautologică, dacă înțelegeți termenii corect, nu puteți găsi nici o tautologie în ea. "Economia" înseamnă în mod literal "reguli de gestiune economică" (termenul derivă din două cuvinte antice grecești - "acasă" și "lege"), iar mijloacele economice înseamnă a economisi resurse sau în mod eficient.

Lumea # 151; lumea!

În mai 1949, acest slogan a fost audiat pentru prima dată ca "Pace lumii!". Apoi, mai 1951 a apărut pe paginile ziarelor sovietice deja așa cum îl știm: „Pace - pace“ Curios, originea sa este atribuită ortodoxe litanie - Petiții rugăciune în închinare: „Pentru pacea întregii lumi, pentru bunăstarea sfintele biserici ale lui Dumnezeu și unirea tuturor Să ne rugăm Domnului "," Cerem binele și folosul sufletelor noastre și pacea lumii de la Domnul ".

Cadrele decid totul

Faima faimoasă "cadrele decid totul" a fost exprimată de Joseph Stalin, adresându-se absolvenților academiilor militare la 4 mai 1935. În discursul său, liderul URSS a subliniat că sloganul precedent "Tehnica decide totul" este depășit și fără oameni care au stăpânit tehnologia, este mort. De atunci, sloganul a devenit aripă, iar această expresie poate fi ascultată încă din buzele unui lucrător tipic de birou.

Partidul a spus: este necesar! Komsomol a răspuns: există!

Trimis de
Nelly Shestopalova

10 sloganuri sovietice - articole

Viața a devenit mai bună, viața a devenit mai distractivă

Proletari din toate țările, uniți-vă!

Prindeți și depășiți!

Expresia a devenit foarte populară după N.S. Hrușciov, 22 mai 1957, la reuniunea zonală a lucrătorilor agricoli din regiunile și republicile autonome ale URSS. Șeful CPSU a cerut "înăsprirea și depășirea Americii" în toți indicatorii economici și, de asemenea, a construit comunismul până în 1980. După aceea, mulți au atribuit în mod eronat sloganul lui Hrușciov.







Te-ai înscris ca voluntar?

Simpla imagine se aseamănă cu un poster agresiv american popular din Primul Război Mondial "Vreau să fiți pentru SUA armata ".

Trimis de
Nelly Shestopalova

10 sloganuri sovietice - articole

De neînlocuit nu avem

Expresia "Nelimitat, nu avem" este atribuită lui Stalin, deși nu se găsește în vreunul din discursurile sale și în nici o lucrare. Unii sugerează că propagandiștii de partid l-au eliminat dintr-un raport al liderului URSS. Cu unii dintre cei mai înalți oficiali ai partidului, Stalin a spus: "Acești mari măreți cred că sunt indispensabili și că pot viola deciziile organelor de conducere cu impunitate". Ei ar trebui să fie eliberați fără ezitare de funcțiile de conducere, indiferent de meritele lor din trecut ".

Anterior, sub acest slogan, viitorul președinte american Woodrow Wilson a condus campania electorală, iar mai târziu sloganul a fost folosit de Franklin Roosevelt, luptându-se cu Howard Hoover pentru președinție.

Trimis de
Victor Simonov

Lanturi bune. De asemenea, a existat: Un om este un prieten al unei persoane, al unui prieten și al unui frate. Acum sa schimbat pentru lup și pentru aceeași "libertate".

Trimis de
Anatoly Gubarev

Și a existat un alt slogan cu privire la cooperativele vremurilor lui Gorbaciov "Stern și pentru o lungă perioadă de timp". Apoi, toți, care nu sunt leneși, de mulți ani au introdus acest lucru foarte "serios și de mult timp" oriunde ați ajunge.

Gorbaciov sa referit la fraza leninistă. Da, au existat astfel, exprimate la conferința Partidului X din mai 1921. Numai Vladimir Ilici, apoi a susținut cu Poporului Commissar zamledeliya Valerian Valerianovich Osinski (VV Obolensky), care a susținut că „NEP. - este aici pentru a rămâne“ Lenin a fost de acord cu teza, dar puternic termeni corectat: „Eu nu sunt un pesimist, nu am de gând să definească ceea ce, în opinia mea, ar trebui să fie un termen, dar (25 de ani Osinski - AG), în opinia mea, un pic pesimist. Dumnezeu dăruiește că numărăm timp de 5-10 ani ". Cei care cunosc istoria își vor aminti că Joseph Vissarionovici sa întâlnit exact în perioada leninistă.

Deasupra articolului a funcționat

Nelly Shestopalova, Viktor Simonov, Anatoly Gubarev

remarcat
editorialul

Lanturi bune. De asemenea, a existat: Un om este un prieten al unei persoane, al unui prieten și al unui frate. Acum sa schimbat pentru lup și pentru aceeași "libertate".

remarcat
editorialul

Și a existat un alt slogan despre cooperativele vremurilor lui Gorbaciov "Serios și de mult timp". Apoi, toți cei care nu sunt prea leneși, de mulți ani au introdus acest lucru "foarte serios și de mult timp" oriunde ați ajunge.
Gorbaciov sa referit la fraza leninistă. Da, au existat astfel, exprimate la conferința Partidului X din mai 1921. Numai Vladimir Ilici, apoi a susținut cu Poporului Commissar zamledeliya Valerian Valerianovich Osinski (VV Obolensky), care a susținut că „NEP. - este aici pentru a rămâne“ Lenin a fost de acord cu teza, dar puternic termeni corectat: „Eu nu sunt un pesimist, nu am de gând să definească ceea ce, în opinia mea, ar trebui să fie un termen, dar (25 de ani Osinski - AG), în opinia mea, un pic pesimist: Dumnezeu acordă că numărăm timp de 5-10 ani. " Cei care cunosc istoria își vor aminti că Joseph Vissarionovici sa întâlnit exact în perioada leninistă.

Aproape în toate școlile din țară la intrarea studenților s-au întâlnit liniile leniniste "Învățați, învățați și studiați din nou". În discursurile adăugate - "așa cum a fost lăsat moștenit de marele Lenin!" (în continuare reglementările urmate de aplauze prelungite). Dar Lenin nu a spus asta în discursul său la cel de-al treilea Congres al Ligii Comuniste Tinere și nicăieri altundeva.
De fapt, vorbind la congres, Lenin a spus că tinerii trebuie să învețe, subliniind, prin modul în care, electrificarea, „Știți foarte bine că electrificarea oamenii analfabeți nu se va face, și suficient, fie de alfabetizare este insuficientă pentru a înțelege ce energie electrică este. : trebuie să știm cum să o aplicăm tehnic în industrie, în agricultură și în ramurile industriale și agricole individuale. " Dar nu vei obiecta!
Dar lucrul principal nu a fost în această privință, ci în primul rând în ceea ce privește "învățarea comunismului", de aici a venit fraza. învățați, învățați și studiați din nou - comunismul.
Și apoi Lenin face un teribil (într-adevăr - uimitor!) Fundamentele declarației sistemului sovietic: „poate deveni un comunist numai imbogati mintea cu o cunoaștere a tuturor comorilor create de omenire.“
Pe scurt, nici un comunist pentru toți ultimii ani nu are dreptul moral de a fi numit comunist, bazat pe postulatul leninist. Majoritatea covârșitoare a liderilor CPSU-CPSU (b) nu au avut deloc o educație decentă - în majoritate semi-educați, în Politburo avea studii superioare







Trimiteți-le prietenilor: