Șahtior - Chelsea

"Șahțar" se apropie de o întâlnire cu normă întreagă, cu indicatori 100 în UL. Pentru 12 runde jucate in campionat minerii au marcat numarul maxim de puncte si care vor opri echipa lui Lucescu, chiar greu de spus. Există o impresie că minerii au depășit nivelul campionatului Ucrainei și vor să-și încerce mâna undeva într-un alt campion. Liderul dureros evident al actualului Șahtiar din ULP, pe fundalul celorlalte echipe.

Ultima repetiție a "mineri" a fost o întâlnire la domiciliu cu Illichivets din Mariupol. Având în vedere cel mai apropiat meci cu „Chelsea“ și oboseala unui număr de colecții, Mircea Lucescu a dat o șansă să strălucească jucători cel mai apropiat de rezervă. Din primele minute a venit Kobin, care la înlocuit pe Srna pe fruntea dreaptă, a mers Chigrinsky, câștigând treptat forma după accident. Într-un cuvânt, fundația Donetsk a fost experimentală. Minerii, așa cum se întâmplă în aproape fiecare meci, dețin un avantaj teritorial serios, doar pentru a crea ceva ascuțit lângă poarta "Illichevets" portocaliu-negru a eșuat. O mulțime de căsătorie împiedicată. În general, înțelegerea reciprocă dintre jucătorii grupului de atac nu a fost la cel mai înalt nivel, ceea ce este extrem de rar pentru actualul șahtiar. În general, jocul echipei din prima repriză a fost complet dezamăgit și chiar a ratat, iar echipa a plecat la pauză cu un scor de 0: 1.

A doua jumătate este deja șaharul pe care suntem obișnuiți să-l vedem. Donchans a dominat complet terenul, fără a permite locuitorilor Azovului să traverseze linia centrală a terenului. Jucate și substituții, în locul neechilibrului Kobin și Kosta, pe teren apăreau chipurile obișnuite, Srna și Ilsinho. Acesta a fost acest cuplu la deschiderea reprizei care a organizat mingea de întoarcere. Prima lovitură, iar a doua lovitură de biliard la bar a trimis mingea în poartă. Și nu a trecut și 5 minute, deoarece "Miner" a fost deja înainte. După rozygrasha corner executat perfect Chygrynskiy după ce a lovit Taras Stepanenko - minge, schimbarea traiectoriei a zburat în Khudzhamov net! 2: 1 - o victorie dificilă, "Miner", care ar trebui să ofere mineri încredere înaintea meciului cu "Chelsea".

Șahtior: Pyatov. Kobin (Srna 46), Chygrynskyy Rakytskyy Shevchuk, Stepanenko, Costa (Ilsinho 46), Mekhitarian, Willian Teixeira, Adriano (Devic, 67).

Obiective: Ilsinho (48), Chygrynsky (53).

"Chelsea" vine într-un duel cu Șahtir în formă frumoasă. Echipa Roberto Di Matteo conduce în mod confortabil în Premier League, arătând un joc foarte decent. Pentru 8 runde jucate, "pensionarul" a marcat 22 de puncte, doar o dată legat de 7 victorii.

"Blue" și-a confirmat statutul de lider al victoriei în derby-ul de la Londra împotriva lui Tottenham în domeniul său. În timpul întrevederii, secțiile lui Di Matteo au ținut firele jocului în mâini. O excepție poate fi descris doar ca un segment de la începutul a 2-a repriză, când o echipă de câteva minute a admis 2 goluri, dar în cele din urmă a câștigat o victorie răsunătoare (4: 2) decât a confirmat faptul că cea mai bună echipă la începutul campionatului.

Obiective: Gallas (47), Defoe (54) -Kehill (17), Mata (66,69), Sturridge (90 + 1).

"Chelsea": Cech, Ivanovic, David Luiz, Cahill, A. Cole, Ramires, Mikel Obi, Oscar (Sturridge, 82), E. Hazard (Lampard, 89), Mata, Fernando Torres.

Spre deosebire de Shakhtar, după cum vedem, londonezii au pus echipa principală pentru meci. Absența lui Terry (el este judecat pentru actul său cu Anton Ferdinand anul trecut) a devenit deja un fenomen familiar. Acum va pierde 4 meciuri din Premier League, așa că a pedepsit FAA. Lampard se afla pe bancă, dar, recent, acesta este și un model cunoscut, tinerii Ramirez și Mikel privesc mult mai interesanți decât veteranul Frank.

Ce și cine ar trebui să fie remarcat în joc, "Chelsea"

În primul rând, acesta este un joc cu poziții standard. Majoritatea golurilor marcate de echipa din scorul de pe lovitură liberă sau lovitură de colț. Nu puține bile doar din cauza apărătorilor echipei, la fel de bine, "retras" fugind în contraatacuri. Acest lucru este, fără îndoială, contribuit de cel mai bun jucător al echipei, noul Eden Azar. Rapid, tehnic cu o trecere excelenta, belgianul a devenit "creierele" echipei din primele meciuri. În general, linia medie a echipei este jucătorii tineri tehnici care au găsit o limbă comună (Azar, Mata, Oscar).