12 Lecții învățate de călătoriile noastre

Ce atrage călătoriile independente ale oamenilor și ce lecții le iau de acolo? Este o sărbătoare și este periculos să te conduci?

Am început să mă implic în călătorii nu cu mult timp în urmă, acum șase ani. Călătorind în sensul literal al cuvântului, adică atunci când luați cu dvs. un număr minim de lucruri și mergeți independent pe drum. Sincer, aceasta este o altă chestiune decât turismul organizat, unde sunteți transportat de grupuri în autobuze de la hotel la monument și înapoi. Un astfel de excursie de odihnă nu se deosebește deloc de înclinarea casei în fața operatorului de televiziune și oferă numai impresii vizuale. Călătoriile independente, pe lângă faptul că vă bucurați de frumusețea și cunoașterea noului, vă permit să obțineți o experiență unică de un fel complet diferit. Acestea sunt lecții de viață speciale care pot fi învățate numai în mod independent și numai în anumite circumstanțe.







1. Cel mai dificil lucru la călătorie este să părăsiți casa

Nu, serios. La domiciliu, vă pare că vă așteaptă un milion de pericole pe drum, va trebui să decideți în fiecare zi unde veți dormi și ce veți mânca. Veți fi împiedicat de ignorarea limbii sau a problemelor financiare. Dar, de fapt, majoritatea acestor temeri sunt complet lipsite de sol și toate problemele nu merită să fie experimentate. Deci, cel mai important lucru este să vă pregătiți pentru spirit și să mergeți încă pe drum.

2. Majoritatea oamenilor din lume sunt foarte prietenoși

Pentru persoanele care vizitează țările "civilizate", nu există nici o descoperire în acest sens. Dar merită să vă vizitați, relativ vorbind, regiuni "problematice", state cu un nume rău, după cum veți înțelege imediat că este într-adevăr așa. Oamenii obișnuiți din orice țară tratează călătorii cu cea mai mare precauție, curtoazie și dorința de a ajuta. Acestea vă vor arăta drumul, dați noaptea, vorbiți despre cele mai bune locuri din țara dvs., care sunt cu adevărat interesate de aventurile voastre. Mai ales dacă le arătați respectul, obiceiurile și limba lor (este suficient să înveți cel puțin câteva dintre cele mai comune cuvinte).

3. Nu este la fel de periculos cum pare mamei tale.

Marea majoritate a locurilor nu sunt mai periculoase decât orașul tău natal. Da, unele țări sunt notorii, dar, de regulă, sunt mult exagerate și nu corespund realității. Același lucru este valabil și pentru fauna sălbatică. Este suficient să respectați regulile de securitate elementare și simplitatea sănătății pentru a evita complet orice problemă. La urma urmei, dacă locuiți într-un oraș mare, atunci este mult mai probabil să ajungeți sub mașină decât să muriți de colții animalelor sălbatice chiar și în cea mai sălbatică Africa.

4. Călătoria nu costă mulți bani

5. Fiecare kilogram suplimentar vă face să vă faceți rău

Colectând un rucsac sau valiză pe drum, nu puteți decide care tricou să vă ia și să le puneți pe amândouă? Apoi, trebuie să o trageți împreună cu tine, blestemând "previziunea". Greutatea în exces pe drum se transformă într-o povară, făcându-vă grele, greoaie și obositoare. Și din aceasta urmează următoarea lecție, mult mai importantă.







12 Lecții învățate de călătoriile noastre
Serghei Mironov / Shutterstock

6. Lucrurile necesare pentru viață nu sunt atât de multe

Atunci când împachetați lucrurile pe drum cu intenția de a păstra în câteva kilograme, începeți să înțelegeți Zenul mai înalt. Se pare că pentru o viață normală, o persoană nu are nevoie de mult. O pereche de pantofi confortabile, unele haine, protecție de la ploaie și de îngrijire la soare produse, documente, bani - lista nu este cu siguranță completă, și toată lumea poate extinde un pic, dar, în orice caz, vă așteptați ca un suflet de lucruri din jurul tău. Stai puțin, și de ce toată casa mea a fost ciocănitoare?

7. Călătoria nu este o sărbătoare

Mai degrabă, nu este exact genul de odihnă pe care majoritatea oamenilor o înțeleg. Ei bine, într-adevăr, te urci în munți cu un rucsac greu, apoi transpirați în tropice sau înghețați în tundră - ce odihnă. Mai mult, unele călătorii sunt atât de grele încât provoacă oboseală, epuizare, defecțiuni nervoase, certuri. De ce acest lucru este necesar și de ce oamenii fac acest lucru este un subiect deosebit de important, dar este important să înțelegem că, în termeni fizici, aceasta nu este o sărbătoare, ci mai degrabă o muncă grea.

8. Călătorii și turiștii sunt oameni diferiți

Am menționat acest lucru puțin în introducere, dar aici vreau să subliniez din nou. Călătorii trăiesc, mănâncă și comunică cu localnicii, iar turiștii le privesc încurcate din ferestrele autobuzelor cu aer condiționat. Călătorii împărtășesc pâine, iar turiștii sunt crescuți pentru bani. Călătorii trăiesc în locuri istorice, iar turiștii o conduc prin ele ca un efectiv sub îndrumarea unui ghid ciobanesc. Acestea sunt roluri complet diferite și depinde de voi cine vreți să fiți.

9. Nu vă fie teamă să călătoriți singuri.

Nu este întotdeauna posibil să găsiți călători în călătorii pentru o călătorie minunată. Și dacă ați putea găsi chiar și acelea, trebuie să coordonați orarul tuturor membrilor echipei, să rezolvați problemele, numărul cărora crește în funcție de numărul de participanți. Prin urmare, foarte multe conștient sau forțat să aleagă călătorii independente.

12 Lecții învățate de călătoriile noastre
lzf / Shutterstock

În acest lucru nu există nimic extrem de periculos sau rău. Nu vei fi singur, pentru că peste tot vei fi înconjurat de oameni și, poate, vei găsi noi cunoștințe. În plus, aceasta este o experiență spirituală unică care te va ajuta să te cunoști, să te înveți să crezi în tine și să rezolvi singur problemele. Mai multe detalii despre călătoriile single pe care le-am scris în acest articol.

10. Pregătiți-vă pentru dezamăgiri (și descoperiri plăcute neașteptate)

11. Nu avem o planetă atât de mare

Când stai acasă și vezi alte țări la televizor, se pare că se întâmplă undeva infinit departe, undeva în altă galaxie. Dar ar trebui să zburați înainte și înapoi și înțelegeți că Pământul arată într-adevăr ca o minge din Google Earth și suntem toți, în general, vecini. Mai mult, acest sentiment se intensifică atunci când vă întâlniți brusc cunoștințe comune undeva în capătul îndepărtat al lumii.

12. Cel mai plăcut este revenirea

Indiferent cât de interesant și bun este pe drum, întotdeauna vine timpul să vă întoarceți. Și acesta este într-adevăr punctul culminant al călătoriei. Vă vedeți orașul, casa, munca, relațiile dvs. într-un mod nou, priviți lumea cu ochi diferite. Întrucât mediul tău a rămas același, dar te-ai schimbat deja. Deci, principala lecție este că deplasările schimbă oamenii și, întotdeauna spre bine. Ce ți-ai scos din rătăcirile tale în lume?

Călătoresc singur, atâta timp cât îmi amintesc, nu am vizitat niciodată o călătorie organizată în viața mea. Tot ceea ce este scris aici, mă aplică la 100%. De fiecare dată când mă întorc acasă, încep să eliberez spațiu, pentru că lucrurile suplimentare sunt presante. Este construit un alt sistem de valori și atitudini față de sine și față de ceilalți. După ce petrec o lună acasă, înțeleg că drumul mă cheamă din nou, pentru că nu pot "respira". Și apoi distracția începe: planificarea. Unde, când, cum. Realizarea că "zbor undeva, nu știu unde, dar eu zbor" se încălzește deja. Și câți minunați oameni întâlniți pe drum! Trebuie doar să fie trăită. Și da, scoțându-ți capul din propria sarcină și învățând limbi, funcționează.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: