10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Profesor, fotograf, actriță, model, boxer, soție fericită ... Sunt uniți de un diagnostic - Sindromul Down

Pablo Pineda - profesor

Hispanicul Pablo Pineda - prima persoană din Europa cu sindrom Down, care a primit un învățământ superior. CITIȚI MAI MULTE







10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Kate Ouensughe sa căsătorit cu un bărbat iubit

"Ce îmi place mai mult despre viața unei femei căsătorite?" Îmi place să fiu soție, pentru că acum le pot porunci! Aceasta este o glumă. Mi-a schimbat pentru totdeauna viața, înseamnă totul pentru mine ". CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Oliver Gallowell - fotograf

Acum un an, mama sa - Wendy O'Carroll - a creat o pagină pe Facebook. dedicat fotografiilor lui Oliver. Înainte ca povestea despre el să fie prezentată pe BBC, pagina avea mai mult de 10,5 mii de abonați în întreaga lume. Oliver speră că fotografia va deveni în viitor profesia sa. CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Nikita Panichev lucrează în prestigiosul "Coffeemania"

"Îmi place foarte mult în Coffeemania, sunt mulți tipi cu care comunic, sunt foarte prietenoși și mă salută cu entuziasm. Eu vin, le dau bucurie și fericire, întotdeauna lucrez la pozitiv. Lucrez două două, o schimbare completă, 12 ore. " CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Ashley De Ramus a creat o colecție de haine la modă pentru oameni ca ea

„Am fost în căutarea printr-un număr foarte mare de spectacole de modă și prezintă o serie de“ nu trebuie să poarte „- Ashley note - Și când mă uit la astfel de programe, întotdeauna mă întreb:“ Ce se poate face din aceste modele în raport cu persoanele cu sindromul Down? "Citeste mai mult

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Crie Brown și-a început cariera ca model

"Când o camera este trimisă, ea vine în viață", spune mama fetei. CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Maria Nefedova - actriță și asistent terapeut discurs

"Obstetricianul ia spus mamei mele că mă va abandona. L-a dus într-o cameră învecinată și a arătat un copil clasic cu sindromul Down, care nu poate face nimic. Mama mi-a sunat pe tatăl meu și a decis: "Dacă acest copil nu are nevoie de noi, atunci nici statul nu va mai fi nevoie". Acum i-aș spune unui obstetrician că sunt mândru de părinții mei. " CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Eli Reimer a cucerit Everest

Adolescentul a reușit să ajungă la una dintre taberele de bază, care se află pe Muntele Everest. Papa Eli, Justin Reimer, la invitat pe fiul său să meargă la camping cu echipa sa de alpinism pentru a strânge bani pentru o fundație de caritate familială. "A fost ceva ireal", spune Justin Reimer. "Am stat cu fiul meu deasupra și am văzut un zâmbet pe față. În acel moment, el arăta mai sănătos decât oricare dintre noi, a fost uimitor, a fost inspirat, a fost uimitor! "Citeste mai mult







10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Garrett Holev - boxer

Garrett și-a găsit vocația în kickboxing. Sportul ia permis să egaleze capacitățile creierului și corpului. CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Marina Mashtakova dansează pe scena Palatului Grand Kremlin

"Privind la Marina, care intră pe scena Palatului Congreselor, înțeleg că acesta este un copil care poate fi pe bună dreptate mândru de succesul său", - spune profesoara ei. CITIȚI MAI MULTE

10 fotografii pentru cei care s-au îndoit de persoanele cu sindrom Down, nu

Sindromul Down în întrebări și răspunsuri

- Cât de comun este sindromul Down?

Sindromul Down apare în 1 caz din 800. Din punct de vedere istoric, aceasta este cea mai comună boală determinată genetic. În Statele Unite, de exemplu, pentru fiecare 691 de nașteri pe an există un copil cu sindrom Down.

Bazele genetice ale sindromului Down - prezența unei părți individuale sau a unui cromozom suplimentar în perechea 21 de cromozomi, ceea ce duce la simptome fizice și mentale caracteristice. Caracteristicile fizice și medicale, precum și caracteristicile procesului de dezvoltare a copiilor cu acest sindrom au fost colectate împreună și descrise în 1866 de către Dr. John Lang Downey, care este motivul pentru care sindromul primit mai târziu numele său. In 1959, Dr. Jerome Lezheune identificat cauza științifică a sindromului, demonstrând machiaj genetic al celulelor comunității științifice (cariotip) de la pacienti cu o pereche de 21 de cromozomi.

- Este mai probabil ca femeile mai în vârstă să aibă copii cu sindromul Down?

- Probabilitatea ca o celulă reproductivă de sex feminin să conțină o pereche suplimentară de cromozomi 21 crește proporțional cu vârsta femeii. Acesta este motivul pentru care probabilitatea de a avea un copil cu sindrom Down este mai mare pentru o femeie de peste 45 de ani. Anual, numai 9% dintre femeile în vârstă decid în favoarea maternității, 25% dintre acestea devin mame de copii cu sindrom Down.

- Sunt toți întârziate mental persoanele cu Sindromul Down?

- Majoritatea persoanelor cu sindrom Down prezintă IQ, prezentând un grad slab sau puternic de întârziere mentală (mai puțin de 70). Unii oameni nu au aproape nici o problema cu IQ-ul, astfel incat sunt capabili sa traiasca independent de ceilalti.

- Copiii cu sindrom Down ar trebui să fie învățați în clase separate?

- Legea Federației Ruse nu este interzisă să conducă un copil cu sindrom Down într-o grădiniță obișnuită sau într-o școală școlară regulată. Integrarea într-o școală obișnuită va oferi copilului posibilitatea de a învăța cum să interacționeze cu oamenii în același mod pe care îl acceptă în lumea înconjurătoare. Multe școli au acum un "profil de învățare" care descrie punctele forte și slăbiciunile caracteristice fiecărui copil cu sindrom Down.

- Există un tratament / tratament pentru sindromul Down?

- Cercetatorii au identificat genele care sunt responsabile pentru aparitia simptomelor tipice ale sindromului Down si simuleaza in prezent sindromul Down in diferite stadii ale aparitiei acestuia la soareci. Aceste studii vor ajuta specialiștii în viitorul apropiat să înțeleagă principalele legături care pot fi influențate în căutarea unor modalități eficiente de a corecta o tulburare genetică.

Cum să tratați persoanele cu sindrom Down

  • Nu există oameni cu retard mental, există oameni cu abilități mentale limitate, care încearcă în fiecare zi să facă tot posibilul pentru a se realiza.
  • Nu există Downs. Persoanele cu sindrom Down - aceasta este în primul rând oamenii, și numai atunci - cu sindromul Down. Nu este nevoie să le etichetați sau să le diminuați abilitățile, numindu-le "Downs".
  • "Down" nu este un adverb care schimbă oamenii. Nu există o "societate a Downs", "părinți-Downs" sau "copii-Downs". Există comunități de părinți și copii cu sindrom Down.
  • Acești oameni nu sunt îngeri și nu au abilități supranaturale. Idealizarea acestora nu este cel mai bun mod de a exprima cele mai calde sentimente și emoții. Adevărata iubire acceptă oamenii așa cum sunt, cu toate părțile slabe și puternice.
  • Persoanele cu sindrom Down sunt mai asemănătoare cu alte persoane decât sunt. Ele cresc și se dezvoltă în același mod ca și ceilalți oameni. Ele trec în mod constant prin toate etapele dezvoltării - de la copii și adolescenți la tineri. Pe măsură ce depășesc o anumită etapă, sarcina părinților este de a le menține și de a le forma, în funcție de nevoile lor în fiecare etapă. Copiii cu sindrom Down nu rămân deloc "copii veșnici".
  • Nu există o formă "ușoară" sau "severă" a sindromului Down. O persoană are sau nu are sindrom Down. Există diferite modificări genetice ale acestui sindrom: trisomia cromozomului 21 din cauza nondisjunctie în timpul meiozei (găsit în 95% din cazuri), translocația Robertson (4%) și mosaicism (1% din cazuri).
  • Persoanele cu sindrom Down nu merg pe străzi cu un ghid, în care sunt descrise capabilitățile și limitările lor. Toată lumea - fie că este cu sau fără sindromul Down - este unică și că toată lumea are talentele și abilitățile care îi permit să își ia locul în societate și să-și realizeze potențialul.
  • Multi parinti de copii cu sindrom Down nu au nevoie de milă - mai degrabă, ele sunt în așteptare pentru ziua în care copiii lor încetează de a judeca după aparențe, și va fi, în sfârșit, o șansă de a arăta celorlalți că și ei individuale.

Pregătit de Maria Khorkova, Yana Ivashkevich







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: