24 ore de ginecolog - pagina 7 - în întreaga lume

Militia a trebuit sa cheme, sa faca un raport, sa intervieveze martorii. Soția gravidă a țăranului nu știe unde să-și ascundă ochii. Da, am simpatia cu ea, va trebui să plătesc daunele, iar unele sancțiuni sunt posibile.







Și acum cina. Vizitatorii s-au despărțit, iar pacienții au acoperit mesele somptuoase din mâncarea făcută la domiciliu, aruncând terciul spitalului în găleată.

În coridorul secției de maternitate, gemetele groaznice, gemete ale femeii care se naște, sunt deja audibile.

Privit la ea, deschiderea colului uterului este aproape plină, apa este plecată, în curând vom da naștere. Bătăile inimii copilului sunt clare, ritmice. Totul merge bine. Poți să stai jos. Pentru cât timp?

Aproximativ o oră mai târziu, gemetele venite din camera prenatală își schimbă tonicitatea de la strigătele lungi melodice până la scurte. E timpul! Mă uit la femeia care se naște și îi ordon să fie dus la masă. Moștenitorul experimentat Tatiana Mikhailovna a pregătit deja totul. Ea se lansează rapid și avansează la ritual.







Livrarea normală durează întotdeauna o moașă, medicul este în apropiere și urmărește procesul când este necesar, intervine. Cu capul prins, moașa îndepărtează cu atenție țesutul perineal de ea, astfel încât să nu se rup. Am sărit ca o piuliță!

Și imediat a strigat un bas - un băiat bun! O asistentă pediatrică aspiră mucusul din tractul respirator astfel încât bebelușul să poată respira liber, să-l șterge, să îngroape în ochi o soluție antibacteriană specială pentru a preveni gonoreea. Înainte de aceasta, băiatul se culcase deja pe stomacul mamei sale, încercând sânii ei. Mamă, gemete, gemete, încă nu pot să cred în realitatea a ceea ce sa întâmplat.

Mă bucur că este nebun, cere asistentei să-i cheme soțul. Așteptăm separarea placentei, apar primele semne. Totul a plecat. Îl examinez cu atenție. Medicul trebuie să controleze acest proces, va trebui cu siguranță să semneze pentru integritatea placentei.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: