24 ore de ginecolog - pagina 8 - Am văzut totul

Și imediat a strigat un bas - un băiat bun! O asistentă pediatrică aspiră mucusul din tractul respirator astfel încât bebelușul să poată respira liber, să-l șterge, să îngroape în ochi o soluție antibacteriană specială pentru a preveni gonoreea. Înainte de aceasta, băiatul se culcase deja pe stomacul mamei sale, încercând sânii ei. Mamele gâfâie, gemete, încă nu pot să cred în realitatea a ceea ce sa întâmplat.







Mă bucur că este nebun, cere asistentei să-i cheme soțul. Așteptăm separarea placentei, apar primele semne. Totul a plecat. Îl examinez cu atenție. Medicul trebuie să controleze acest proces, va trebui cu siguranță să semneze pentru integritatea placentei.







În caz contrar, chiar dacă o mică bucată din placentă rămâne în uter, ar putea să apară sângerări severe. În acest caz, am fost norocoși, uterul a contractat, a devenit dens. Sângerarea la naștere a fost de aproximativ 150 ml. Aceasta este norma. O femeie se odihnește după naștere, o moașă aduce ordine la naștere, o asistentă medicală îndeplinește procedurile necesare pentru copil și mă duc să scriu o istorie medicală. Acest scriitor a hărțuit medicii de mulți ani, te-ai săturat de ea mult mai mult decât de ore de muncă fizică.

Sunt scrise tone de hârtie și toate acestea continuă de la o generație la alta. Va exista vreodată o schimbare în această problemă? Aș vrea să trăiesc în aceste vremuri strălucitoare.

Am scris o istorie medicală, am privit din nou la puerpera, - totul e în regulă, o poți transfera în secția postnatală. Mă duc la azil, poate că mă pot odihni puțin? Pacienții se pregătesc deja pentru pat, pașii de mișcare se aud în sală de duș, biroul este liniștit. Se întuneca din afară, aerul proaspăt răcit izbucnește în ferestrele deschise. Am auzit un telefon puternic de la ușa din față.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: