6 consilii mama singura, comoda de sex feminin

Cum pot mamele, educând copiii în mod independent, să facă față unei sarcini atât de dificile? Dacă sunteți o mamă singură, următoarele sfaturi vă vor ajuta să vă armonizați cu dvs. și succesul în misiunea principală de viață.

În fiecare an numărul divorțurilor în Kazahstan este în continuă creștere, o cincime din numărul total al nou-născuților din țară sunt copii ai căror părinți nu au legitimat relația lor, iar 40% din populația de sex masculin refuză să recunoască paternitatea. Toate acestea conduc la o creștere a numărului de mame singure. Conform legislației actuale a Republicii Kazahstan, statutul unei mame singure nu este fix și nu există un astfel de concept legal. Și asta înseamnă că pentru ziua de azi, mamele care își cresc copii singuri nu au privilegii și privilegii. Cum putem face față unei situații atât de dificile?







1. Acordați-vă pentru cele mai bune

În jur sunt multe exemple despre cum o mamă singură și copiii ei devin o familie fericită și armonioasă. Faceți o listă de femei de succes care și-au crescut propriile descendenți, precum și celebrități care au fost crescute fără tată, dar au reușit să obțină tot ceea ce voiau în viață. (De exemplu, președintele american Barack Obama a fost crescut doar de mama, bunica și bunicul său). Dacă este posibil, intrați în listă împreună cu prietenii. Amintiți-vă când aveți o zi deosebit de dificilă.

6 consilii mama singura, comoda de sex feminin


2. Alocați timp pentru dvs.

Desigur, nu merită să mergeți direct în piscina noilor relații sau să petreceți toate serile într-o cafenea cu prietenii. Cu toate acestea, nu este nimic în neregulă cu alocarea un pic de timp pentru a avea grijă de tine sau o plimbare plăcută. Aducerea unui copil într-unul nu este o sarcină ușoară, iar din când în când este necesară o mică pauză. Dacă nu vă puteți permite să plătiți pentru servicii de babysitting, adresați-vă unui prieten sau unui prieten bun care are și un copil care să aibă grijă de copilul dumneavoastră. Poate că mai târziu vă va cere o favoare reciprocă și veți avea ocazia să o mulțumiți.

Este dificil să se mențină liniștea atunci când un copil se plânge că Papa a promis că îl va vizita, dar el nu și-a păstrat cuvântul. Nu poți schimba comportamentul fostului soț. Modul în care își îndeplinește responsabilitățile părintești va rămâne în conștiința sa. Dar poți deveni cea mai bună mamă. Concentrați-vă pe această sarcină.

Când sunteți copleșiți de atât de multe cazuri și îngrijorări, este dificil să vă controlați. Cu toate acestea, încercați să nu vă ridicați vocea la copii și să nu le distrugeți starea de spirit proastă. Mai bine închideți ochii și numărați lent până la zece. Poate că această metodă dovedită veche vă va ajuta să vă mențineți echilibrul.


5. Asigurați-vă că nu aveți sarcini inutile

6. Bucurați-vă de realizările mici

Fiecare mama vrea sa auda lauda pentru faptul ca copilul ei a terminat bine un sfert sau pentru cat de gustos a fost cina, si singur - mai ales. Când vă ridicați singur un copil, este o șansă să pierdeți aprobarea care ar putea fi primită din a doua jumătate. Dar orice mică victorie este doar meritul tău, pentru că tu și numai tu ai insuflat în copil acele calități pe care le poți fi pe bună dreptate mândru.







6 consilii mama singura, comoda de sex feminin

P.S. De când m-am căsătorit, nu pot judeca problemele mamelor singure și, prin urmare, i-am întrebat pe prietenii mei, mamele care cresc copii fără participarea bărbaților, pentru a spune cum se descurcă cu această sarcină dificilă.

Komodnitsy, pentru anumite dintre voi există cele mai puternice și independente mame care se ocupă singure de educația și întreținerea copiilor. Spune-mi ce să fac în această situație?

tanuisha, bine, care din mine este eroina articolului, sincer, fără coquetrie. Îmi fac datoria, oricât de patetic ar suna. La urma urmei, veți fi de acord, copiii nu i-au cerut să nască și, dacă au făcut-o, atunci să fie buni, să-i puneți în picioare și este foarte de dorit să oferiți cele mai bune. Și singur, nu și un miracol, dacă e bine, ce nu a salvat familia? a trebuit să coborîți, să îndurați femeile îndreptate de secole) Și dacă nu vă duceți la o înțelegere, obțineți ceea ce doriți. Și trăiți. Doar așa, ca să spun prețul eroismului. Nu idealizați pe orfan, nu este deloc romantic.
Fetele tinere în "lacrimile Moscovei". Pe măsură ce îl văd pe Katya: abandonat - naștere - a găsit Gosh - fie pe ticălos. De ce lipsesc momentele și cea mai puternică femeie strigă noaptea! - o scena umilitoare cu un iubit - cumpararea de flori si vorbind cu nimeni, Sasha are propria sa viata. Pentru mine, momentul cel mai groaznic este lacrimile și alarma, dorința de a dormi cel puțin o jumătate de oră mai mult. Acest lucru este bine înțeles)))

Eu eram ea. viata merge mai departe? Ei bine, da .. pentru a satisface cele mai bune A HOW? trebuie doar să-ți dai seama că stai în depresie și îți pare rău pentru tine, nu o vei realiza. cafenea cu prietene. prietena te uita la tine cu TATĂL aruncă soțul ei (chiar dacă inițiatorul divorțului ești tu).
Eu personal am fost mereu cu copilul la el 11 luni .. mergea ore întregi pe stradă lîngă mare, nu vorbea prieteni, întâlnirile cu cafeaua sunt, de asemenea, deprimate .. Eu însumi am depus pentru divorț: pentru mine a fost libertate. nu există nici o stare de LITERATURĂ MOTHERĂ există o mamă și un copil .. ei sunt familie și asta este. Nu eram singură, întotdeauna am fost încurajată de zâmbetul copilului meu, de primii lui pași și de primul cuvânt din ATA. pentru că era chiar ușor să fii singur decât cu el

da, da, ai dreptate, de obicei spunem că soțul meu a aruncat))))), deși în multe cazuri, inițiatorii femeilor, toată aceeași broșă))

cum poți avea dreptate! e greu! prietenele nu sunt chiar dacă vorbesc cu dragostea de orice nu se va schimba acolo sunt cu siguranță cei care au sprijinit moral! dar la lucru când a ieșit la lucru, au bârfăit despre mine că am fost un eșec! Ei bine, și lăsați. deși acest lucru nu ar fi trebuit să fie distragerea mea, dar sunt toți acei oameni insidiosi
Am auzit că au spus că am fost un eșec și că acum sunt cu mine. deși nici măcar nu m-am dus nici măcar că, așa cum merit un astfel de scop, că nu mai am viața nici măcar pentru faptul că am pedepsit copilul meu, am dat naștere și l-am lăsat pe soțul meu să facă un orfan cu un tată viu
nu că sora mea, sora mea, a vorbit așa în față, a țipat toate astea.
chiar ea a urcat constant în relație
dacă sora ta are ce să se gândească la prietenii ei! În general, sunt tăcut
acum încerc doar să comunic cu prietenul meu și colegul, prietena mea, cu excepția lor, nu spun nimic.

nasty_girl, dragă fată, așteptați situația, va trece. și tăgărați, nu spune nimic. rude pe care le reamintesc într-o bună zi comportamentul lor nevrednic, nu vă faceți griji, și de data aceasta va veni))) nativ. care ne pot răni mai mult, suntem fără apărare înaintea lor, căci îi iubim. Atacurile străinilor supraviețuiesc cu ușurință, dar doare când rudele încep să arunce cu pietre, au trecut, știm.

un subiect urgent pentru mine acum. Viitoarea mamă singură. Mi-e teamă de fiul meu. Voi putea să ridic o persoană normală. Nu asta am vrut pentru el, pentru mine. Oamenii nu vorbesc cu mine, eu mă simt în felul ăsta. păgubaș

Fetele pe care probabil le scriu "o poveste emoționantă că totul e în neregulă", avem doar 3 puncte în viață, dar lucrăm la tată). Și în restul nostru nu suntem absolut diferit de familia fericită medie. în divorț mai mult de 3 ani, fiica 5. Mergem la grădiniță, lucrăm. O mulțime de prieteni și nu o prietena s-au întors. Chiar și pentru a ieși, uneori eu ies. Călătorim chiar. Desigur, nu avem în privilegii și privilegii KZ pentru mamele singure. dar apoi l-am întrebat pe șeful weekend-ului de sâmbătă și a zilei de lucru până la 5. Și intenționăm să ne întoarcem brusc în familia noastră mică, vrem să ne mutăm în capitală.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: