10 Componentele unui cuțit tactic

10 componente ale unui cuțit tactic - Ernst Emerson

Ce este un cuțit tactic? Sunt făcute ca și când toate firmele. Sunt purtați ca și cum toată lumea. Nu-i așa?

Unii spun că nu există nici o diferență între un cuțit "obișnuit" și un "cuțit tactic". Întrebare: există o diferență între un pistol "obișnuit" și un "pistol de luptă"? Rahat, dar nu este. Dar dacă nu știi care este diferența, nu poți explica. Are un trunchi, are un mâner, se împușcă ca orice alt pistol. Cu toate acestea, există o diferență, iar pentru o persoană cunoștință sau experimentată, această subtilitate poate însemna literalmente diferența dintre viață și moarte. Să vedem care este diferența dintre un cuțit "obișnuit" și un "cuțit tactic".







2. Scopul cuțitului

Scopul cuțitului determină ce fel de cuțit se va întoarce. Sturmovik are nevoie de un alt cuțit decât cel operativ. Ce este un cuțit tactic? să punem întrebări. Este cuțitul o armă? Sau un instrument? Este un instrument de salvare? Sau un mijloc de penetrare și hacking? În funcție de cerințele muncii dvs., este posibil să aveți nevoie de două sau chiar trei cuțite - ca parte a echipamentului necesar pentru a rezolva anumite sarcini. Și acestea nu sunt toate întrebări pe care ar trebui să le întrebați înainte de a decide și a ordona un cuțit.

Angajatul sub acoperire, care pătrunde într-un mediu potențial ostil, prezintă cerințe complet diferite față de cuțit decât aeronava de atac. Am făcut mai multe cuțite pentru operatori, cu tonuri verzi turcoaz și pastel în culoarea jiltelui, așa că nu păreau ca niște cuțite de poliție. În câteva cazuri, băieții răi nu au acordat nici măcar atenție acestor cuțite, căutând operațiuni. Au fost cuțitele tactice? Întreabă-i pe băieți.

Ergonomia - cea mai importantă calitate a cuțitului tactic. Fără a intra în detalii tehnice, aceasta înseamnă pur și simplu următoarele: cuțitul ar trebui să se găsească confortabil în mână. Nu, încă mai sunt adânc. Ar trebui să se potrivească confortabil în mână atunci când este utilizat pentru scopul dorit în condiții de stres. Nu există blocaje, colțuri sau curbe neobișnuite. Și ar trebui să fie convenabil atât cu prindere directă, cât și cu contrariul. Aici se află linia care separă dezvoltatorul cuțitelor de la proiectantul de cuțite pe hârtie. Nu există siluete complicate, fără sculpturi pe mâner. Fiți atenți la canelurile notoriu podpaltsovye, care obligă degetele să se stabilească într-o poziție strict definită. Ar trebui să existe un loc pe mâner pentru a vă pune degetele, fără a le forța să facă nimic. În plus, cuțitul nu ar trebui să fie mare sau mic pentru mână, ci doar drept. Un designer bun va face acest lucru. Alternativ, puteți face o versiune mică, medie și mare a aceluiași cuțit. Desenând linia, cuțitul trebuie să se potrivească utilizatorului în mărime, formă și greutate. Cel mai bun compliment pentru mine este când o persoană îmi ia cuțitul, zâmbește și spune - "cum este făcut pentru mine".

După cum sa menționat mai sus, fiecare design este condus de destinația sa. Prin urmare, mărimea cuțitului ar trebui să reflecte sarcinile care trebuie rezolvate. Adesea, nodurile încearcă să creeze "cuțitul polițistului perfect". Ei poartă o lamă în formă de Bowie de 17 centimetri și o teacă de piele gravă. În colecție cântărește totul sub un kilogram. "Ei pot fi ciocaniti cu unghii." Un cuțit bun, dar el va rămâne în dulap sau pe raft. Mărimea cuțitului ar trebui să fie astfel încât ofițerul să fie confortabil să îl poarte. Apoi îl va purta. skladniki gigant sau uriașe cuțite stângace au, de asemenea, dreptul de a exista, dar poliția nu le va face cuțitele lor de zi cu zi pentru motivul că aceasta va înclina într-o parte din cauza lor. Recomandările mele generale de utilizare și purtare? Lame de 7-10 centimetri, lungime totală de 20-22.

Acest lucru se aplică lamei și mânerului. Să începem cu lama, vă recomandăm oțel inoxidabil de înaltă calitate. Ce este calitatea? Destul de sincer, industria de cutite este atat de competitiva incat fiecare producator cu reputatie foloseste acum otel bun. Doar evitați cuțitele din Pakistan și China cu un brand pe lama și nu urmăriți ieftinitatea. Uitați de entuziasmul în jurul super-oțelurilor. Aceasta este doar o mișcare de piață, presupunând că o companie este mai bună decât alta. Amintiți-vă că eu însumi fierb în acest cazan. Cel mai bun oțel cuțit a fost întotdeauna instrumental W1, poate tăia alte oțeluri, dar rugină.

Mânerele cu mâna pot fi fabricate dintr-o mare varietate de materiale, de la plastic la G-10 și de la titan la oțel inoxidabil. Ceea ce aveți nevoie este un mâner din ceva permanent și nu absorbția umidității. Ce vreau să spun constant, stabil: ceea ce nu se va usca, nu va crăpa și nu va crăpa. Ceea ce nu va absorbi transpirația, apa, benzina sau uleiul. De data aceasta este expunged multe materiale naturale, cum ar fi lemn, os și așa mai departe. De asemenea, evita Kraton, material din cauciuc moale, folosit pentru a face mânerul unor cuțite „tactice“. Este de scurtă durată. La nivelul actual de dezvoltare a polimerilor, în problema mânerului, vă puteți baza pe aproape orice companie de renume. În ceea ce privește ghearele metalice, ele sunt aproape eterne. Adesea, acestea sunt considerabil mai grele și mai alunecoase decât mânerele nemetalice. Voi decideți ce este mai bun în mâna voastră. Am un cuțit cu mâner de titan pentru fiecare zi în buzunar. O crestătură sau textura va oferi întotdeauna cea mai bună aderență, în special într-un mediu umed. Principalul lucru nu este ca materialele să facă cuțitul, cuțitul face designul. Un cuțit rău făcut din materiale bune rămâne un cuțit prost.







7. Designul lamei

Lama trebuie să aibă o margine de tăiere și un punct, aceasta este baza. Dacă, în detaliu, îmi place un punct de încredere puternic. Dacă aveți nevoie să vă loviți sau să săturați, nu se va rupe, ca și punctele subțiri ale altor cuțite. câteva centimetri de margine de tăiere - deja foarte mult. O margine curbată tăie cu siguranță materialul și accesoriile, de exemplu centurile de siguranță. Lama trebuie să aibă o grosime de 3 până la 5 milimetri, pentru rezistență la încovoiere - dacă este mai groasă, tamponul pliabil va fi inutil de greu pentru uzură și aplicare. Vă recomand o duritate de 57-59 pe scara Rockwell și nu sunt de acord cu cei care preferă 61. Știu din experiență că sunt lame prea dure și fragile. Orice cuțit este plictisitor și, dacă se întâmplă acest lucru, atunci este inutil să căutați un ascuțitor de diamant special. Dacă sunt pe teren, s-ar putea să folosesc chiar și o piatră. Cu 57-59, lama are încă o anumită flexibilitate. În cele din urmă, cuțitul tăios este încă un cuțit, dar rupt ... bine, gunoi scump. Și, în concluzie, despre lame. Întotdeauna, repet, alegeți întotdeauna o lamă zimțată, cu un sergent. Se taie întotdeauna, chiar și atunci când este blunt, și pătrunde prin curele, ca ceva printr-o gâscă.

Nu mă prea plictisesc cu încuietori. Din nou, companiile se luptă pentru fiecare centimetru pătrat pe piață. Pliere cuțite îndoite. Înțelegi? Nu vă bazați niciodată pe o încuietoare. Acesta nu este un cuțit # 33; Am spart toate încuietorile. Repet totul. Există un blocaj din spate, există un sistem de blocare a căptușelii, există un sistem de blocare a axelor. Firma bună are încuietori bune, bunurile străine au rahat. Nu ai încredere în cuțitul tău cu două arici cu degetul arătător. Sau îți evaluezi degetul în două sute de piese? Dacă vreți un cuțit care nu funcționează pentru dvs., luați-l ciudat.

9. Depozit sau incomod

Aceasta, printre altele, determină scopul cuțitului. Unele astfel, unele din ele. Ungainly este mai puternic (nu există părți în mișcare). Totul se întoarce la acest lucru: de ce folosiți un cuțit? Probabil că elicopterul va avea în cabina de pilotaj o cabină de dimensiuni mari, care nu poate fi înăbușită, un stormtrooper are nevoie de unul stângaci, care poate fi rupt, tăiat și tăiat. Acest lucru nu înseamnă că toți cei ciudați ar trebui să poată tăia. Mulți ofițeri de poliție care preferă ungainly, aleg mult mai mici. Sunt cam la fel de lungi, ca și folderele deschise, sunt la îndemână și pot fi purtate zilnic. Alegerea este determinată în primul rând de numire și preferințe - în al doilea. Vreau să pun o întrebare. Cât de des vă ciocănați unghiile cu o armă? Ce? Nu e un ciocan, spui? Deci, de fapt, un cuțit nu este, de asemenea, un ciocan. Ce altceva poți să spui despre falduri? Este asta - aproape fiecare polițist cu un cuțit ciudat are de asemenea cu el și o pliere.

10. Opțiuni de purtare

Ca arme primare și secundare, alegeți un loc pentru cuțit și purtați-l mereu acolo. Există o mare varietate de capace și teci, dintr-o varietate de materiale. Dacă purtați un cuțit pe o centură, oricare dintre ele este adecvată în măsura în care sunt realizate calitativ. Majoritatea cuțitelor moderne "Tactical" sunt echipate cu un suport din metal, amplasat direct pe mâner. Unele capse sunt îndreptate înainte, iar altele sunt înapoi. Eu poboku, alege ceva și stai la alegerea ta. Acest lucru vă va permite să purtați un cuțit în buzunarul de pantaloni în acces rapid. Care parte? Întrebare de preferință personală. Unii tipi nu doresc să-și supraîncărcați partea "armei", unii purtând un cuțit ca arme de rezervă. Mi-au spus chiar că am pus capătul de pe partea greșită a cuțitului. Scuzați-mă, am pierdut acest capitol în cartea "Codul de reguli pentru dezvoltarea unui cuțit tactic ideal". Nu există nici un drept și rău, este convenabil și inconfortabil. Compartimentul torpedoului și portbagajul sunt atât de opționale.

Aceasta este una dintre calitățile neimpozabile care sunt dificil de descris, dar voi încerca. Nu-ți cumperi armele la vânzare, nu? Același lucru este valabil și pentru cuțite. În acest sens, este ceva de luat în considerare. Cuțitul se poate rupe sau poate necesita reparații. Va furniza producătorul? Poate o surpriză. Producătorul știe ce face? Amintiți-vă, pictura în negru nu o face tactică, o face neagră. Atât inginerii cât și designerii vechi de 19 ani fac cuțite îngrozitoare. Nu pot ajuta, tocmai nu au intrat în ocupația lor. Mai este ceva de care ar trebui să fii atenți. În cazul în care cuțitul este scris „SWAT oficial“, „Army Ranger“, „Delta Recon“ (ce fel de gunoi, de altfel?), Sau „FBI HRT“ - Am garanta o garanție de 100% - nu este. Stai departe de ei. Sunt făcute în Asia și inscripțiile pe ele sunt incorecte. Rahat, ce sa întâmplat acolo, este o minciună? Îmi place când se spune "făcut în SyshyA" pe cuțit. Dar aceasta este opinia mea personală.

Luați un cuțit de la o companie care se ocupă de produsele sale și se mândrește cu ceea ce face. Sunt pline - uita-te in jur.

În cele din urmă, "cuțitul tactic", pe care îl veți purta cu dvs., ar merita încrederea dumneavoastră. Alegeți un cuțit al unui producător cu reputație și comandați-l de la un furnizor de renume. Comunicările aleatorii sunt excluse. Cuțitul, spre deosebire de arme, este folosit în multe scopuri pașnice; Cu toate acestea, într-o zi poate salva o viață - a ta, a rudelor tale sau a persoanei perfecte a altcuiva. Este cuțitul tău gata pentru asta? Există o companie al cărei motto este "atunci când viața ta depinde de echipament - alege echipamentul pe care te poți baza. Ghici care dintre ele.

Ernst Emerson - cuțit american, un instructor renumit în artele marțiale și armele reci.

7. Designul lamei
Întotdeauna, repet, alegeți întotdeauna o lamă zimțată, cu un sergent. Se taie întotdeauna, chiar și atunci când este blunt, și pătrunde prin curele, ca ceva printr-o gâscă.


Cred că aici este oportunism - dacă este necesar să se sacrifice lungimea tăișului de dragul de a avea sereytora care nu pot fi necesare, sau în caz de urgență pentru a fi conținut cu o margine „curat“ de tăiere. Pentru mine, al doilea este mai optim.

Cred că aici este oportunism - dacă este necesar să se sacrifice lungimea tăișului de dragul de a avea sereytora care nu pot fi necesare, sau în caz de urgență pentru a fi conținut cu o margine „curat“ de tăiere. Pentru mine, al doilea este mai optim.

În ceea ce privește serialul. Nu-mi place datorita faptului ca este gemmorno ascutit (este in intregime posibil, doar dificultati inutile) in prinitsype srraytor poti face acest lucru. astfel încât să nu interfereze cu ascuțirea, de exemplu, se face pe cuțitele lui Kris. aceasta este o opțiune ideală fără a împiedica ascuțirea. Punctul de referință este cel mai frecvent pe criterii de referință. dar este profund inferioară RK. permițându-vă să vă ascuțiți și să mănânci marginea fără a afecta seretorul de foarte mult timp. Sunt doar două cazuri când prefer un cuțit cu un surfer. sau când un astfel de model nu se realizează în execuția plenului. sau când servitorul face pur și simplu cuțitul mai plăcut ochiului (da, acesta este modul în care sunt un est)

În ceea ce privește serialul. Nu-mi place acest lucru din cauza faptului că este gemmorno ascuțit (este în întregime posibil, doar dificultăți inutile). sau când un astfel de model nu se realizează în execuția plenului. sau când servitorul face pur și simplu cuțitul mai plăcut ochiului (da, acesta este modul în care sunt un est)

Sau când există posibilitatea de a plăti pentru ascuțirea profesională :-)

Da, vă puteți ascuți, dar dacă ați fi convins că în această companie există o ascuțire profesională de către un bun maestru pentru a lăsa transportatorii japonezi de apă - atunci de ce nu? Multe oțeluri moderne se mențin mult timp ascuțite (cu corecții regulate) cu utilizarea obișnuită a unui locuitor al orașului. În consecință, acesta este un motiv pentru succesul oțelurilor "pudră".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: