8 ani un monument al unui star de câine în Izhevsk

8 ani monumentul câinelui Zvezdochka din Izhevsk este realizat Foto: www.izhsky.ru/

- Și acest loc nu a fost ales în mod obișnuit, - spune Pavel Medvedev, sculptorul câinelui Zvezdochki. - A fost în acest loc în 1961 când banda de decolare a vechiului aeroport a trecut de unde câinele a aterizat.







Și ideea unui astfel de monument aparține jurnalistului și savantului Serghei Pakhomov.

- De asemenea, am conectat copiii la crearea acestui monument, - spune Serghei. "Au început să strângă hârtia de deșeuri și au predat-o orbilor". Acești bani erau suficienți pentru a cumpăra metale. Restul muncii pe care am făcut-o ca dar.

Din păcate, acum nimeni nu se uită la monument, cu excepția creatorilor. Acum două zile, Serghei a colorat monumentul. Când se usucă pe stradă, Pavel Medvedev va străluci deja.

Despre monumentul câinelui Zvezdochka

Diametrul mingii este de 1,30 m.

fb vk g gp ok ml wp

Un alt monument al Zvezdochka în regiunea Perm Foto: Ekaterina Petrochenkova

- Spioni, spioni! - au strigat localnicii, colectând axe și lopeți pentru a ataca cercetașii.

Dar pe bilele găsite erau inscripții în limba rusă.

Soarta lui Gagarin depindea de câine

Înainte de lansarea omului în spațiu, s-au făcut multe lucrări pregătitoare. "Antrenat", mai ales pe câini. Dar a fost întotdeauna ceva în neregulă.

Câine de aterizare care așteaptă în Kuibyshev (acum - Samara), Perm și Izhevsk. Dimineața, grupurile de căutare de la Moscova au ajuns pe aeroportul nostru. Ne pregăcam pentru întâlnire. În cazul în care semnalul a fost primit ca „obiect“ (capsulă mingea cu câinele la bord) a aterizat între Sarapul și Ceaikovski, uite Asterisk echipat pilot Izhevsk Leo Okkelmana. deoarece avionul din Moscova Li-2 nu a putut zbura din cauza vremii nefavorabile.

- M-am așezat în vârful meu Yak-12, - își amintește Lev Karlovich. - În "încărcătură" am primit doi bărbați KGB. După un timp am văzut o minge de argint și un parașut abia vizibil pe zăpada albă.

fb vk g gp ok ml wp

Pe acest avion Yak-12 și a zburat Okkelman Foto: delogazeta.ru

"A fost ordonat să caute un câine inteligent"

Și de la sol în spatele aterizării au fost observate de locuitorii locali care au luat cainele astronaut pentru un spion american.

- Nici măcar nu ne-am gândit la satelit ", a subliniat Dmitri Mazutin, comisarul militar al districtului Fokine (Ceaikovski). - Nicăieri despre lansare nu a fost raportată. Am strâns un grup de căutare, am ajuns să înțelegem ce miracol pentru noi a zburat.

Lângă satul Karsh, au găsit o minge.

- El "a scos". Probabil, echipamentul a lucrat, - continuă Mazutin. - Întreaga suprafață a bilei a fost acoperită cu plăci de cauciuc, dintre care unele au fost arse. Am sunat la biroul de înregistrare și înscriere militară, am raportat descoperirea. Ni sa spus că totul este deja în cunoștință, iar specialiștii de la Moscova au fost rugați să spună că ar trebui să salvăm câinele. Ce fel de câine? În jurul nostru, o duzină de câini alergau în jurul nostru și în jurul nostru. Care ar trebui să fie salvat? Am crezut că câinele ar trebui să fie, probabil, inteligent. Dar acestea nu au fost găsite.







fb vk g gp ok ml wp

Traducere: Asterisk (Little Star) a zburat la ultima misiune orbitală înainte de zborul istoric al unui bărbat Yuri Gagarin. Foto: delogazeta.ru

Asteriscul a dormit la aeroportul Izhevsk

- Când am aterizat, - spune Leo Occkelman, - au fost foarte îngrijorați de Zvezdochka. Fie că este viu. Dar pentru a atinge nava fără permisiunea "de sus" nu a făcut-o. Moscovii au așteptat. Au zburat a doua zi, când vremea sa îmbunătățit. Nava spațială a fost deminată. Câinele era în locul lui. Stătea liniștit într-un compartiment separat, în spatele capacului închis. Toată lumea a fost foarte fericită!

Eroina, precum și capsula în care a zburat în spațiu, a fost transportată pe aeroportul Izhevsk.

- Asteriscul a fost dus la biroul șefului. Câine foarte sociabil și afectuos, - zâmbește Lev Karlovich. - A primit o băutură, hrănită cu cârnați, după care a adormit ca moartă. Bineînțeles! Flota spațială a supraviețuit!

Apoi, moscoviți au luat Zvezdochka la Moscova pentru examinare. Totul a mers bine. Prin urmare, în 17 zile întreaga lume a fost fericită că omul a plecat mai întâi în spațiu - Yuri Gagarin. Astfel, cucerirea spațiului cosmic nu a fost fără participarea republicii noastre.

fb vk g gp ok ml wp

Scrisoare poștală dedicată zborului spațial al câinelui Zvezdochka, 1961 Foto: delogazeta.ru

În spațiu, doar mongrelul

Câinii-candidați pentru zborurile spațiale au fost recrutați. în ușă. Erau mongreli obișnuiți. Institutul de Medicină Aeronautică a primit câini strict conform standardelor specificate: nu mai greu de șase kilograme (cabina rachetei a fost proiectată pentru greutate mică) și nu mai mare de 35 de centimetri înălțime.

Dvornyag a preferat câinii cu pedigree pentru un motiv simplu. Medicii credeau că "curtea" din prima zi este forțată să lupte pentru supraviețuire. Cu toate acestea, ținând seama de faptul că câinii vor trebui să se "arunce" în paginile ziarelor, câinii au fost selectați frumos, subțire și cu chipuri intelectuale. Am pregătit pionierii spațiului de la Moscova pe spatele stadionului Dynamo.

Asteriscul a zburat cu Ivan Ivanych

Puțini oameni știu că în navă de satelit câinele nu era singur. Cu ea a zburat Ivan Ivanovich - manechin interior care inconjura capsulă cu sânge uman (care a fost nevoie de un om parașutele, oameni care au urmărit aterizarea satelitului). Acest lucru a fost făcut pentru a se asigura că revenirea „astronauti“ pentru a verifica dacă compoziția sângelui sa schimbat, și modul în care, în principiu, o persoană poate rezista la o astfel de supraîncărcare.

Potrivit unei versiuni, cea mai comună, câinele a fost numit mai întâi Luck. Dar chiar înainte de început, Yuri Gagarin o botezase cu o stea. Cea de-a doua legendă spune că câinele era numit Marquise, dar un anumit lucrător responsabil, după ce ia recunoscut numele, a declarat: "Ca Marquise! La ce te gândești? La urma urmei, francezii pot fi jigniți că numim marchiurile câinilor noștri. Redenumiți-l ca un asterisc! "Nu sa certat cu el.

După zborul de stele, câinele a fost trimis la expoziție, și nu oricum. ci la grădina zoologică din Moscova.

- Ei au fost la locul de tineri, - spune Anna Kachurovskaya, șeful serviciului de comunicații externe al Grădina Zoologică din Moscova. - Această expoziție a arătat animalele care erau în spațiu. Deci, împreună cu Zvezdochka au existat câini Chernushka, Malyshka, Zhulka și puii de săgeți.

Ca soarta Zvezdochka după expoziție, din păcate, este necunoscut.

fb vk g gp ok ml wp

După un zbor de stele, câinele a fost trimis la expoziție și nu la nimic, ci la grădina zoologică din Moscova Foto: Ekaterina Petrochenkova







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: