10 Tratament folcloric pentru un gât bolnav, academie medicală pentru întreaga familie

10 Tratament folcloric pentru un gât bolnav, academie medicală pentru întreaga familie

Dacă am o durere în gât, nu mă grăbesc la farmacie pentru tablete, clătește și du-te la bucătăria mea. Există multe instrumente pentru combaterea agenților patogeni ai infecției - stafilococi, pneumococi și alți cocci.







M-am ajutat cu angină de medici de la pervaz - aloe și calanchoe. Îmi amintesc când lucram încă, kadrovichka noastră doar a mestecat o frunză de Kalanchoe dacă gâtul era bolnav. Tratamentul fără întrerupere de la producție! Kalanchoe a crescut pe pervazul ei lângă birou. Clătesc gâtul meu cu suc de Kalanchoe, diluat pe jumătate cu apă. Am alte mijloace.

1. Se știe puțin despre tratamentul durerilor de gât cu frunze de geranium roșu sanguin. Este necesar să se toarnă 2 linguri. l. frunzele zdrobite 2 pahare de apă, insistă 8 ore și gargară de câteva ori pe zi.

2. De mai mulți ani, am făcut oțet de cidru de mere din merele mele (am o grădină). Imi clatesc gatul in fiecare ora cu o astfel de solutie: 1 lingura. oțet pentru 1 pahar de apă caldă.

3. Puteți, de asemenea, mestecați la fiecare oră și înghițiți o felie de lămâie cu pielea.

4. Ajutor cu angină și plante medicinale. Este necesar să se gargă cu o perfuzie de mușețel, sau kipreya, sau calendula, sau rădăcini de elecampane la o rată de 1 lingura. l. pentru 1 ceașcă de apă clocotită. Insistați 1 oră și clătiți frecvent.

5. Clătiți bine cu apă de siliciu, de asemenea, ajuta.

6. Dacă doare gâtul, este necesar să le legați noaptea cu un șervețel sau o tifon umezită cu apă rece cu adăugare de sare (de preferință sare de mare) și oțet. Înfășurați o eșarfă.

7. Ceaiul de miere este foarte eficient. În 1 ceașcă de apă fiartă, se dizolvă 1 lingură. l. miere și se toarnă ceaiul verde cu apă clocotită. Bea fierbinte. Acest ceai este cel mai prost inamic al microbilor.







8. Clătiți gâtul cu sucul de varză proaspăt stors cu apă caldă. Apoi puneți o compresă caldă pe gât. Repetați de mai multe ori pe zi.

9. În fiecare oră clătiți gâtul cu perfuzie cu ciuperci de ceai. Totuși, este cea mai utilă băutură în timpul bolii: sechestrul se stinge, iar toate dăunătoare de la un organism deduce, iar bacteriile care au devenit cauza bolii, vor distruge. Beți 5 pahare pe zi.

10. Pentru a reduce temperatura:

• Se amestecă 0,5 cani de suc de afine cu miere și se iau câteva linguri de 3-4 ori pe zi;

• Se amestecă în mod egal boabele uscate de câine, zmeură, coacăz. Se toarnă apă fiartă, se răcește puțin, se adaugă 1 lingură. l. miere și insistă 15 minute. Luați 0,5 cană de 3 ori pe zi înainte de mese;

• 1,5 litri de apă caldă - 1 suc de lămâie, 1 pahar de ceai verde ceai verde, 1 lingura de ceai verde. l. miere și puțin sirop de la orice boabe. Beți în timpul zilei;

• fierbeți fructele cenușii de munte roșii timp de 3 minute, adăugând cuișoare, scorțișoară, coaja de lămâie la apă (toate la gust). Strângeți, adăugați ceai fierbinte, miere, câteva picături de vodcă. Beți 0,5 cani de 2 ori pe zi într-o formă fierbinte.

Toate aceste rețete sunt inofensive, testate în mod repetat asupra lor și a membrilor familiei. Pentru mulți sunt bine cunoscuți, tocmai mi-am amintit. Voi fi fericit dacă o folosește cineva.

Shmyrina Rimma Maksimovna

Ce ar trebui să fac dacă am răceală?

Copiii mici sunt adesea bolnavi de răceală, pe care îi ridică în grădină, școală sau chiar pe stradă. Toată vina este imunitate slabă. Mulți părinți sunt prea ocupați cu ei înșiși și uităm de dezvoltarea corectă și cuprinzătoare a copilului lor. Pentru a evita bolile catarrale private, este important să temperați copilul. Inflamarea rece. ⇒

Tratamentul frigului obișnuit la femeile gravide cu ocilococcin

Sarcina este importantă, dacă nu cea mai importantă perioadă a vieții unei femei. La urma urmei, în această perioadă, este responsabilitatea atât pentru sine, cât și pentru viitorul copil. Prin urmare, chiar și o răceală banală în această perioadă este percepută aproape ca o propoziție, deoarece nu poate fi tratată în nici un fel. Cu toate acestea, există remedii homeopate. ⇒

Metode de prevenire și tratament al bolilor care se resimt în primăvară

Primavara îi place ochiul cu grădinile sale înfloritoare, urechile cu tribul de păsări care sosesc. În același timp, ea este oarecum supărată de vremea schimbătoare, care afectează în mod negativ sănătatea și bunăstarea noastră. Mai ales periculoase sunt salturile de temperatură. Prin urmare, am decis să vă prezentăm instruirea care vizează creșterea rezistenței organismului la schimbările de temperatură. În mod regulat. ⇒

Păstrați sănătatea copilului în perioada de primăvară devreme

Sosirea primăverii este una dintre perioadele cele mai de dorit, care pentru mulți oameni este comparabilă chiar și cu o zi de naștere. Este în acest moment al anului, multe sărbători și weekend-uri. În natură, încep să apară schimbări, care sunt foarte interesante de observat mai ales cu copiii. Timpul de mers cu micuții lor începe treptat. ⇒







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: