Munca ca bază pentru dezvoltarea societății

Descrierea postului:

Tipul de muncă: încercare
Definiția conceptului, obiectelor, mijloacelor, produselor și procesului de muncă. Apariția dreptului omului la muncă și dezvoltarea legislației muncii. Principalele forme de manifestare a activității umane, formarea personalității și natura creativă a muncii.

Descărcați gratuit Labor ca bază pentru dezvoltarea societății
Descărcați Munca ca bază pentru dezvoltarea societății

1. Politica de stat în domeniul muncii

2. Munca ca bază pentru dezvoltarea societății

Economia și sociologia muncii ajută la înțelegerea unor probleme foarte complexe, cum ar fi cum ar trebui să organizăm o muncă în societate și într-o anumită întreprindere (într-o organizație), astfel încât antreprenorul să aibă cel mai mare efect (profit)? Sau cum să gestionăm resursele umane pentru a crește eficiența utilizării potențialului de muncă în societate?

Cunoștințe în domeniul muncii au valoare nu numai teoretic, ci și practic, deoarece acestea sunt necesare în pregătirea specialiștilor de înaltă calificare în domeniul de administrare, management, cercetători și practicieni, adaptate la piața forței de muncă, indiferent de domeniul de aplicare al viitorului activității lor profesionale.

Scopul activității de control este de a lua în considerare politica de stat în domeniul muncii și de a studia rolul forței de muncă în dezvoltarea societății.

Fără efort, este imposibil să ne imaginăm omenirea. Pentru ca, de pildă, pământul să producă recolta, minereul devine fier, fierul într-un tun sau o mașină, iar mașina pregătește forța-muncă este necesară. Dacă să ne imaginăm, deși pentru o vreme, că activitatea de lucru a încetat pe întreg pământul, ce consecință ar avea inacțiunea? Nimicitatea omenirii. Prin urmare, dacă viața este mulțimea unei persoane, forța de muncă este dreptul său față de ceilalți și datoria față de sine.

Din acest adevăr vine în mod direct următoarea concluzie: dacă munca este pentru om și drept și datorie, atunci el trebuie să fie liber, din moment ce libertatea și legea sunt concepte de omogenitate, identitate.

Statul este puterea care are ca scop stabilirea stăpânirii adevărului în societate, puterea care îi asigură pe toți să se bucure de drepturile lor și să-i forțeze pe toți să își îndeplinească îndatoririle față de concetățenii lor. Prin urmare, în cazul în care lucrarea este pentru om sursă abundentă de drepturi și obligații în raport cu alte persoane, este evident că statul are dreptul de a interveni în primul rând, să autorizeze aceste drepturi și obligații și, pe de altă parte, pentru a face valabil, executorie.

În principiu, nimeni nu contestă acest drept al statului. Dar există un dezacord puternic față de spațiul acestei legi, limitele la care ar trebui implicat statul, astfel încât libertatea muncii să nu fie încălcată. Importanța acestei probleme este justificată de animozitatea polemicii, deoarece greșelile celor două părți opuse conduc, în egală măsură, la consecințe dezastruoase. Pentru a acorda statului un drept larg de intervenție - ar fi să scoatem de la muncă forța de dătătoare a vieții, care este libertatea muncii. În cazul în care se permite încălcarea legilor justiției în organizarea muncii, limitează dreptul unui respect exagerat pentru intervenția statului la libertate, pentru a permite cetățenilor să fie neafectată în utilizarea dreptului muncii - de a nega, într-un sens, dreptul unei persoane de a exista.

Astfel, atribuțiile statului sunt derivate direct din scopul stabilirii sale. Din acest punct de vedere, libertatea ar trebui să fie recunoscută ca fiind principiul suprem, pentru că fiecare cetățean este liber să se dezvolte sau să nu se dezvolte, să-și exercite această abilitate sau să-și îndrepte activitățile spre partea pe care o dorește. Statul nu poate îndemna o persoană să-și atingă scopul numirii sale, dimpotrivă, ar trebui să-i ajute pe toți, ce va trebui să facă pentru asta. Prin urmare, numirea statului constă numai în înlăturarea obstacolelor pe care o persoană le poate întâlni în dezvoltarea forțelor sale fizice și spirituale, și tocmai acele obstacole pe care nu le poate elimina prin propriile forțe.

În primul rând, uneori se poate întâmpla ca alte persoane să împiedice o persoană să utilizeze dreptul de a-și dezvolta abilitățile naturii sale duale. Evident, în acest caz, statul poate și trebuie să intervină pentru a face ca unii membri ai societății să respecte drepturile altora și să fie îndrumați în relațiile lor reciproce prin cerințele justiției. Pentru îndeplinirea acestei sarcini, statul trebuie să stabilească drepturile și obligațiile cetățenilor, ale căror totalitate este personalitatea lor juridică; trebuie să formuleze reguli de dreptate în relațiile umane, într-un cuvânt pe care juriștii romani l-au numit: "jus dicere". Dar, de îndată ce sunt formulate regulile justiției, sunt definite drepturile și îndatoririle reciproce, statul ar trebui să aibă grijă de protecția lor. În acest scop, instituie o întreagă clasă de persoane cărora le-a fost încredințată sarcina de a restabili și, uneori, de a pedepsi încălcările legii, într-un cuvânt, păzind regulile justiției.

Transformările economice din Rusia, asociate tranziției către o economie de piață, au condus la schimbări semnificative în relațiile sociale, reglementate de dreptul muncii.

Principalele direcții de intervenție a statului în relațiile de muncă ar trebui să fie, în primul rând, să stabilească standarde obligatorii, pe de altă parte, controlului și supravegherii asupra respectării legislației, și în al treilea rând, în reglementarea standarde, mecanisme și proceduri, pe care părțile relațiilor de muncă și reprezentanții acestora trebuie să urmeze dacă nu sunt de acord cu altceva.

Competența exclusivă a statului ar trebui să includă aspecte legate de principiile de reglementare a relațiilor de muncă; drepturile și îndatoririle fundamentale ale subiecților relațiilor de muncă; garanții de bază și norme privind condițiile de muncă; responsabilitatea pentru încălcarea legislației muncii; drepturile sindicatelor în sfera relațiilor de muncă și altele.

Munca este o activitate eficientă a oamenilor, menită să creeze valori materiale și culturale. Munca este baza și condiția indispensabilă pentru viața oamenilor. Prin influențarea mediului, schimbarea și adaptarea la nevoile lor, oamenii nu numai că asigură existența lor, ci și creează condiții pentru dezvoltarea și progresul societății.

Orice proces de muncă presupune existența unui obiect al muncii, a unui mijloc de muncă și a muncii în sine ca activitate de a conferi obiectului muncii proprietățile necesare omului.

Obiectele muncii sunt tot ceea ce este îndreptat spre muncă, că este supus unor schimbări pentru a obține proprietăți utile și, astfel, satisface nevoile umane.

Mijloace de muncă - prin aceasta o persoană lucrează pe obiecte de muncă. Acestea includ mașini, mecanisme, unelte, aparate și alte instrumente, precum și clădiri și facilități care creează condițiile necesare pentru utilizarea eficientă a acestor instrumente.

Mijloacele de producție sunt totalitatea mijloacelor de muncă și a obiectelor muncii.

Tehnologia este o modalitate de a influența obiectele muncii, utilizarea instrumentelor.

Ca urmare a finalizării procesului de muncă, se formează produse de muncă - substanța naturii, a obiectelor sau a altor obiecte care posedă proprietățile necesare și sunt adaptate nevoilor umane.

Procesul de muncă este un fenomen complicat, multifatal. Principalele forme de manifestare a muncii sunt:

· Costul energiei umane. Aceasta este partea psiho-fiziologică a activității de muncă, exprimată în consumul de energie al mușchilor, creierului, nervilor, organelor de simț. Costurile energiei umane sunt determinate de severitatea forței de muncă și nivelul tensiunii neuropsihice, ele formează astfel de stări ca oboseală și oboseală. Nivelul costurilor cu energia umană depinde de capacitatea de lucru, de sănătatea umană și de dezvoltarea acesteia.

· Interacțiunea lucrătorului cu mijloacele de producție - obiectele și mijloacele de muncă. Acesta este aspectul organizatoric și tehnologic al muncii. Este determinată de nivelul echipamentului tehnic al muncii, gradul de mecanizare și automatizare a acestuia, perfectionarea tehnologiei, organizarea locului de muncă, calificarea angajatului, experiența sa, metodele și metodele de lucru etc. Parametrii organizaționali și tehnologici ai activității solicită formarea specială a angajaților, pentru nivelul lor de calificare.

· Interacțiunea de producție a lucrătorilor între ele atât pe orizontală (relația complicității într-un singur proces de muncă) cât și pe verticală (relația dintre manager și subordonat) determină partea organizatorică și economică a activității de muncă. Depinde de nivelul de diviziune și cooperare a forței de muncă, de forma organizării forței de muncă - individuală sau colectivă, asupra numărului de salariați, asupra formei organizatorice și juridice a întreprinderii (instituției).

Problemele activității de muncă servesc drept obiect de studiu al multor discipline științifice: fiziologia și psihologia muncii, statistica muncii, dreptul muncii etc.

Rolul muncii în dezvoltarea umană și socială se manifestă în faptul că, în procesul de muncă nu sunt numai materiale și spirituale valori, concepute pentru a satisface nevoile oamenilor, dar, de asemenea, să dezvolte muncitorii înșiși, care dobândesc noi competențe, arată abilitățile lor, supliment și îmbogăți cunoștințele. Natura creativă a forței de muncă se manifestă în nașterea de idei noi, apariția de tehnologii avansate, instrumente mai avansate și de înaltă performanță, noi tipuri de produse, materiale, energie, care la rândul lor duc la dezvoltarea nevoilor.

Astfel, rezultatul activității de muncă este, pe de o parte, saturarea pieței cu bunuri, servicii, valori culturale, pe de altă parte - progresul producției, apariția unor noi nevoi și satisfacția lor ulterioară.

Dezvoltarea și îmbunătățirea producției are un efect benefic asupra reproducerii populației, ridicând nivelul său material și cultural.

Trebuie avut în vedere faptul că astfel de procese sunt puternic influențate de relațiile politice, interstatale și interetnice. În lume, nu totul este la fel de bun ca în grafic. Dar, cu toate acestea, tendința generală de dezvoltare a societății umane este îndreptată spre progresul producției, creșterea bunăstării materiale și a nivelului cultural al oamenilor, conștientizarea drepturilor omului ca valoare supremă a terenului.

Finalizarea lucrărilor, se poate ajunge la concluzia că munca este principala cauză a dezvoltării umane. Omul trebuie să lucreze în împărțirea funcțiilor între membrele superioare și inferioare, dezvoltarea vorbirii, transformarea treptată a creierului animalului în creierul uman a evoluat, în îmbunătățirea simțurilor. În procesul de muncă, cercul de percepții și concepte al unei persoane sa extins, acțiunile sale de muncă treptat au început să fie conștiente.

2. Dikareva A.N. Mirskaya M.I. Sociologia muncii. - Școala superioară M., 1989.

3. AI Kravchenko. Sociologia muncii în secolul XX. Istoric esențial și esențial. - M. Nauka, 1987.