10 Instrucțiuni pentru dezvoltarea managerului de proiect

1. Mai multă empatie cu participanții la proiect

Este firesc ca o persoană să accepte empatia și oamenii care au grijă de ei și să înțeleagă ce gândesc și simt alții. Când oamenii cred că înțelegi nevoile, dorințele, situațiile și problemele lor, ei tind să se deschidă mai mult, să aibă încredere în tine și să împărtășească mai mult cu tine. În calitate de manager de proiect, încerc să dezvolt în mod constant empatie.







Abilitatea de a arăta înțelegerea, astfel încât alții să o vadă, câștigând încredere și sprijin. În articolul său "Ce este secretul managementului de proiect?", Peter Marcy explică acest lucru:

"Empathizing, managerul de proiect își îmbunătățește capacitatea de comunicare, care adesea ajută la orientarea clientului sau a membrilor echipei spre cea mai bună soluție pentru proiect în anumite condiții".

2. Să aprofundeze proprietatea asupra metodologiilor de dezvoltare ale Agile și Scrum

3. A deveni mai frecvent instructor și mentor

Timp de zeci de ani de lucru am învățat un lucru: este imposibil să crești un număr suficient de oameni buni. Creșterea și îndrumarea altora spre succes și creșterea profesională este foarte atractivă. Reamintind realizările mele în ceea ce privește managementul și managementul proiectelor, îmi dau seama în mod clar că amintirile cele mai calde sunt legate de ceea ce am investit în succesul altora.

4. Să ajute mai des să găsim soluții decât să le inițiem

Unul dintre talentele mele principale (și blesteme) este capacitatea mea de a găsi soluții constructive mai repede decât altele. Abilitatea de a gândi în afara cutiei, de a privi lucrurile de o parte, mi-a servit un serviciu bun pentru mulți ani de management de proiect. Dar, uneori, cele mai bune soluții pe termen lung sunt atunci când îi ajuți pe alți oameni să le găsească.

De fapt, cele mai multe ori, soluțiile găsite de cei care trebuie să trăiască ulterior cu ei, funcționează mai bine decât cei care sunt sau sunt anunțați de sus (liderii). În gestionarea proiectului, este important ca decizia să fie luată de persoanele în cauză.

5. Duceți-vă prin exemplu, nu prin comandă

Părinții observă precoce că copiii acordă mai multă atenție acțiunilor lor decât cuvintelor. Înțelegeți că pentru a câștiga încrederea și respectul față de oameni, cuvintele voastre trebuie neapărat confirmate prin fapte.







Același lucru este valabil și pentru managementul de proiect. Membrii echipei de proiect, chiar dacă nu vă împărtășesc opinia dvs., tind să o ia în considerare dacă văd că cazurile dvs. nu diferă de cuvinte. Mai mult, am constatat că nu sunt necesare cuvinte, dacă acțiunile dvs. sunt constante și bine planificate. În acest an, voi lucra cu adevărat la ascuțirea abilităților mele de exemplu; mai multă muncă, mai puține cuvinte.

6. Să-și sporească atractivitatea în calitate de manager de top

Sper că, după ce am învățat să simt mai bine, devenind cel mai bun instructor și mentor, precum și un asistent în căutarea de soluții, îmi voi crește atractivitatea în calitate de director de vârf. Adăugați un vârf de lexicon MBA la formula și poate câteva costume și niciodată nu știți ce va veni din ea.

Manipularea abilităților de management de proiect și a conducerii superioare poate îmbunătăți abilitatea mea de a urca vechiul scar familiar. Deci, a carui cariera nu asteapta un salariu mai bun si mai multe oportunitati? Feriți-vă de regizor, mă duc în bătălie!

7. Extindeți cunoștințele în trei domenii: cunoașterea industriei, managementul de proiect și IT

În ceea ce mă privește, diferența dintre managerul de proiect bun și excelent constă în capacitatea de a învăța nu doar managementul de proiect. Deoarece majoritatea proiectelor mele se referă la IT, cred că aprofundarea continuă a cunoștințelor despre IT și managementul proiectelor mă va servi bine. Studiul atât al industriilor cât și al culturilor mă face mai eficient. Dar, în plus, cred că managerul de proiect ar trebui să studieze industria în care se află proiectele sale. Imersiunea în nuanțele și cultura industriei în care sunteți angajată vă va aduce mari dividende.

8. Dezvoltați înțelegerea sistemelor de gestionare a proiectelor în cloud și a instrumentelor de colaborare

Nu contează dacă susțineți tehnologiile cloud sau nu, ele par să câștige locul lor. Și, cel mai probabil, aceasta înseamnă că, mai devreme sau mai târziu, va trebui să lucrați cu unelte de gestionare a proiectelor bazate pe cloud. În ultimii câțiva ani, cei mai mulți dintre noi am folosit deja instrumente de colaborare în cloud. Dar există multe alte instrumente și abordări pentru acestea, începând cu portalurile de partajare de fișiere și terminând cu sisteme sofisticate de management al feedback-ului.

Există o mulțime de oferte de software pentru planificarea și urmărirea proiectelor. De aceea, din moment ce studiez nonstop, voi studia cel puțin trei medii în acest an. Îmi doresc noroc.

9. Îmbunătățiți abilitățile de prezentare

10. Să ajuți în toate posibilitățile

Valoarea principală pe care o împărtășesc cu mulți dintre managerii de proiect este dorința de a ajuta, de a crește eficiența fiecărui proiect și de propunerea pe care o inițiază. Pentru mine, a fost întotdeauna important să schimbăm viețile oamenilor și companiilor pentru a-și îmbunătăți modul de a obține și a percepe succesul. Această dorință merge mult mai departe de activitățile mele de management de proiect.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: