6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Oslo a fost un oraș misterios pentru mine. Nu știam cum să-mi imaginez, nu visez, nu m-am gândit, nu m-am uitat la fotografie în prealabil, dar dacă aș fi sincer, nu știam nimic despre asta. Din când în când, aici și acolo, am auzit suspinele extatice despre Norvegia, cum ar fi: "Oh, fiordurile! Oh, magic Oslo! Oh, casele lui ", Dar ce să ne așteptăm, încă nu era clar.







6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Cel mai important lucru

Data viitoare vă voi spune cum am ajuns acolo, ce am văzut acolo și am făcut ce am mâncat și cât costă totul. Cu toate acestea, pentru a începe povestea capitalei norvegiene par drept la mine cu cel mai important, pentru că, personal aș dori să știu așa ceva înainte de călătoria sa la Oslo. Deci, fără a trece printr-o poveste despre obiectivele turistice, am de gând să vorbesc despre ceea ce este sigur să fie făcut în Oslo, pentru că fără ea, în opinia mea, nu ar avea același „magie norvegiană.“

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

inscripție pe clădirea din parcul Cubei

Admirați "teatrul de umbre" pe acoperișul Teatrului Național de Operă și Balet din Norvegia

Construcția Teatrului de Operă și Balet din Oslo este o operă de artă și, bineînțeles, totul trebuie examinat și discernut. Colțuri uimitoare, pante, curbe și o combinație de materiale, atât în ​​interior, cât și în exterior, surpriză.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Cred că acesta este motivul pentru care mulți turiști nu doar stau și se află pe teritoriul teatrului, și, mai ales, pe acoperiș (în cazul în care, de altfel, oferă o vedere minunată a orașului), dar, de asemenea, să atingă pereții, ferestrele, gresie, toate acestea au fost postate, etc. .

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

pe acoperișul teatrului

În interiorul teatrului poate intra liber pe oricine, dar nu se minuna din nou la modul în care a fost gândit totul, rade de turistii care se presupune că atârnă pe tavan, și chiar bea un pahar de ceva îmbătătoare (da, există ceva funcționează ca un bufet).

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

în interiorul teatrului se pot vedea oameni afară

Toate acestea sunt foarte interesante și toate acestea veți vedea cu siguranță când sunteți acolo, dar am fost foarte impresionat de vederea teatrului pe timp de noapte. Undeva, după doisprezece, deodată, am văzut umbre pe pereții acoperișului Opera. Ele sunt pus în scenă în mod clar producția lor de teatru: dans, de funcționare, au imitat unul pe altul, îmbrățișat, sărutat și portretizat ceva, știind că reflectoarele montate pe acoperiș, vizează în mod direct la ei. Rezultatul a fost o prezentare mică, dar foarte amuzantă pentru toți cei care au văzut clădirea operei la vremea respectivă. Am realizat în noaptea următoare, sau de multe dau seama o astfel de posibilitate, fie că sunt observate înainte, sau auzit de la alții, dar oamenii urca pe acoperiș pe timp de noapte și să devină scurt actori ai teatrului de umbre.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

vedere la teatru noaptea

Pentru a ajuta picioarele la Muzeul de Artă Modernă Astrup Fernley

Desigur, veți dori să meargă celebra pentru capodoperele sale arhitecturale ale districtului Aker Brygge, să se așeze pe treptele de lemn ale taluzurilor sale, coborând în apă, încercați celebrul smorbrod sau să mănânce fructe de mare la ora 16.00 (deoarece cel mai recent, și după această dată prețurile au scăzut cu aproape două ori), plimbați-vă de-a lungul digului și vedeți iahturile private.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund






creveți cu creveți

Dar! După aceea, nu vă întoarceți imediat. Este mai bine să traversați podul și să vă aflați într-o zonă rezidențială din Tjuvholmen.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Hărțile spun că acolo, lângă Muzeul de Artă Modernă, există un parc de sculptură, dar de fapt există cinci dintre ele și aici este cel mai interesant dintre ele.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Ei bine, înțelegi, da?) Sculptorul a fost prea lung și a sculptat cu atenție fața Albului de zăpadă, astfel încât chiar și cu piticii nebun. Artă contemporană! Așa este. Cel mai interesant pe această insulă este un mic golf, unde norvegienii, care sunt puternici în spirit și în corp, își petrec timpul liber.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Cei care au îndrăznit ar putea și terasament în salt de apă (am de vazut), dar pentru început va fi suficient doar pentru a ajuta la picior de apă, mai ales pentru că ea e doar gheață, cu toate că locuitorii din zonă este, aparent, nu știu sau ele sunt de la nastere la o astfel de temperatură obișnuiește-te (judecând prin frolicking în apă, chiar și copii foarte mici).

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

un parc de sculpturi și de plajă

O mulțime de oameni doar fac plajă, joacă niște jocuri, fac picniuri. Dacă veniți brusc la Oslo în sezonul rece, atunci probabil că va fi frumos să stați acolo puțin pe pietre cu o cană de băutură fierbinte și să admirați natura. După călătoria dvs. de iarnă, vă voi spune cum este.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Faceți o plimbare în parcul din Cuba și bucurați-vă de o ceașcă de cafea în cafenelele Tim Wendelboe

Am intrat accidental în parc. Am mers de-a lungul străzii Maridalsveien, unde am admirat casele frumoase din lemn (în harta noastră au fost scrise: case frumoase din lemn), iar după trecerea ringului principal2 a intrat în acest minunat loc.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Noi încercăm să-l definească, dar sa dovedit că cele trei cărți pe care am fost cu voi, acest loc a fost observat. Pe o singură hartă acest teritoriu pur și simplu nu se potrivea, pe de altă parte nu existau parcuri, în al treilea rând - nu existau străzi mici. Sincer, am avut-o cu el era încă centrul cardului Oslo, astfel încât să sfârșesc prin a avea în mâinile a patru cărți, suntem doar la Moscova a aflat numele acestui parc magic cu trei cascade (un singur pas), frumos din lemn case, poduri, clădiri interesante (care a găzduit anterior fabrici), restaurante frumoase, o zonă mare pentru jogging, mersul pe jos și picnicuri, etc.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

în parc încă o cascadă

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Parcului se poate ajunge cu autobuzul numărul 28, 345, 363, 435 până la oprirea Vøyenbrua și apoi se coboară, dar casele din Maridalsveien sunt mai interesante.

Fotografiat pe fundalul unor case mici de lemn

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

În Oslo, există cel puțin cinci străzi, care sunt păstrate tradiționale pentru case din lemn colorate din Norvegia, în special sfârșitul secolului XVIII - începutul secolului al XIX-lea. Am fost pe patru dintre ele. În ordinea afecțiunii noastre, lista străzilor cu case arată astfel: Damstredet, Telthusbakken, Fjellgata, Maridalsveien. Încă există pe Holtegata, dar, spun ei, sunt case mai mari (nu știu, nu au văzut).

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

suntem pe strada Maridalsveien

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Acești copii colorați sunt transferați într-o altă lume, într-un alt basm. Imediat am început să simt că undeva în inima mea mi-am imaginat Norvegia ca asta și, de asemenea, cu bărbați puternici bărbiți în tricouri și pălării tricotate. Aproximativ astfel de oameni locuiesc acolo, așa cum sa dovedit. În general, recomand foarte mult. Case să se uite.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Evaluați schimbarea gardei Palatului Regal

În fiecare zi, la ora 13.30, gardianul de la Palatul Regal se schimbă. Toate acțiunile durează o jumătate de oră și sunt foarte dependente. Este interesant de observat modul în care gardienii sunt înarmați, legănându-se în vânt ca penele de pe pălăriile lor, așa cum se cere politicos să se mute călătorii cei mai curioși și nerăbdători, și modul în care acestea sunt puse la capăt în autobuze speciale, care încă nici unul dintre ei își scoate pălăria.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Cel mai bun loc pentru fotografiile din partea dreaptă este o casă mică, de neconceput (aceasta este odaia de odihnă). De aici vine o nouă schimbare, iar cea veche vine în parte. În orice caz, cele mai interesante erupții acolo.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Să stea pe zidurile cetății Akershus

În Oslo, ședința pe pereții cetății nu este interzisă, doar aici și acolo atârnă semne cu un text precum "tot ce faci sub responsabilitatea ta".

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Majoritatea oamenilor iau avertizarea cu atenție și doar câțiva dintre ei sunt în pericol, bucurându-se de vederile cu adevărat minunate ale portului orașului.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

stăm pe pereți

Inutil să spun, în timpul apusului de soare de aici se deschide una dintre cele mai romantice vederi ale orașului.

6 Lucruri care ar trebui făcute cu siguranță în fund

Te vedem în Oslo?)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: