5 samplerov care a schimbat muzica moderna

5 samplere care au schimbat muzica moderna

Fără care nu este imposibil să-ți imaginezi muzica hip-hop

Semanarea ca dispozitiv muzical își are originea în anii 40 ai secolului al XX-lea odată cu nașterea unui tip special de electronică academică - muzică specifică (din termenul francez - musique concrète). Folosind o bandă magnetică, Pierre Schaffer și urmașii săi au experimentat cu sunete: amestecarea, accelerarea și pierderea lor în ordine inversă. Tehnicile muzicii concrete au împins granițele a ceea ce oamenii se gândeau a fi "muzică reală". Apoi, chiar și în cazul neobișnuit a fost să folosim sunetele cunoscute tuturor într-un mod complet neașteptat, dar mai târziu aceste experimente au condus la apariția primilor sampleeri.







În ultimii 35 de ani, samplerele au influențat în mod direct formarea muzicii moderne: de la subteran până la mainstream. Tehnologia treptat costisitoare a devenit din ce în ce mai accesibilă, iar în anii optzeci, mulți visători au găsit o modalitate de a distruge ideile despre scopul instrumentelor muzicale, treptat venind la ceea ce se numește "muzică creativă". Invențiile lor vor dicta în viitor muzica de dans și hip-hop. Să ne uităm la cei mai populari sampleeri din ultimii 30 de ani și să înțelegem rolul lor în muzica modernă.

5 samplerov care a schimbat muzica moderna

Lansat în 1985, ca succesor al legendarului mașini cu tambur LM-1 Roger Lynn (de altfel, în acest probe de instrumente digitale au fost utilizate pentru prima dată în istorie), E-Mu Sisteme SP-12 a fost unul dintre primele instrumente care au schimbat fața muzicii moderne. Semplerul a avut 24 de eșantioane presetate de tambur și o rată de eșantionare destul de redusă de 27,5 kHz / 12 biți. Din cauza acestei frecvențe, acest instrument este încă popular.

Sampler a apărut foarte mult pe piață - chiar în momentul în care hip-hopul a început să evolueze din experimente într-o unitate muzicală revoluționară cu drepturi depline. Cu SP-12 este asociată stadiul formării celui mai vechi sunet din New York. Deci, unul dintre pionierii care i s-au adresat pentru ajutor, a fost Marley Marl. De asemenea, aceeași mașină de tambur a fost folosită de Rick Rubin când a lucrat la albumul de debut Beastie Boys. De exemplu, în piesa "Rhyming Stealing "cu SP-12, a adăugat un șoc la greutate, făcând mostrele din piesa" When The Levee Breaks "a lui Led Zeppelin" sunet mai puternic.

SP-12 a avut, de asemenea, un impact enorm asupra primei generații de producători de electronice moderne, care a dat seama în curând că prin eliminarea toate sunetele presetate în memoria aparatului se poate potrivi o mulțime de propriile lor fragmente de sunet. Acest lucru le-a dat o libertate extraordinară și le-a permis să ajusteze intuitiv eșantioanele la diferite ritmuri. Aflând acest lucru, compania de fabricație a lansat în curând o versiune actualizată, în care memoria de prelevare a fost crescută la cinci secunde, iar în 1987 a apărut pe rafturile magazinelor este absolut nou model - SP-1200. Acest prelevator a fost folosit pentru a crea o mulțime de înregistrări clasice ale epocii de aur a hip-hop-ului.

5 Semplere, care au schimbat muzica moderna

SP-1200 a fost unul dintre primele instrumente care au permis muzicienilor să creeze melodii întregi de la zero, fără ajutorul unor dispozitive externe. În acel moment, limitările și neajunsurile au dat naștere inovării. Așadar, punctele slabe ale sistemului sunt un sunet strident, lo-fi; lungimea scurtă a fragmentelor eșantionate - transformate în avantajele sale. Sunetul acestei mașini de cilindru a devenit semnul distinctiv al scenei muzicale din New York.

Principalul apologist al sistemului a fost, fără îndoială, legendarul mare profesor, care a avut ocazia să încerce instrumentul în atelierul său, mentorul, inginerul de sunet Paul McKusty. "M-am așezat la SP-1200 și doar m-am înnebunit", își amintește producătorul; și, curând, datorită unei descoperiri neașteptate, a înregistrat una dintre înregistrările clasice ale rapului din New York - albumul "Sursa principală" "Breaking Atoms".

De asemenea, cu ajutorul acestui sampler special creat operele sale timpurii ale Pete Rock - de la clasice, cum ar fi «Ei reminisce peste tine» la remixul Public Enemy «Shut Em Down». SP-1200 a jucat un rol cheie în cariera geniului Detroit J Dilla. Piesele sale de la începutul anilor nouăzeci, pe care le-a făcut pentru trupe ca The Pharcyde, A Tribe Called Quest și Slum Village - au fost scrise exact pe acest instrument. O legenda a hip-hop-ului sudic, Mannie Fresh, apeleaza astazi la crackles-urile brandului instrumentului celebru de la E-Mu.

Pete Rock creează un pic pe SP 1200

În ceea ce privește scena de dans, astfel de muzicieni britanici de succes ca The Prodigy sau Roni Size își datorează sunetul timpuriu colecționarilor de seria SP. Dispozitivele sistemului E-Mu au învățat muzicienii cum să utilizeze tehnologia de prelevare a probelor și le-au pregătit pentru trecerea la o nouă epocă digitală.







5 samplerov care a schimbat muzica moderna

Casio SK a fost inițial percepută ca o jucărie, nu mai mult. Un instrument ieftin cu un set mic de caracteristici: ar putea stoca doar o probă de până la 1,4 secunde cu o frecvență de 9,38 kHz. Dar, așa cum se întâmplă deseori, principiul "indiferent de instrumentul dvs. este - este important să puteți face acest lucru" a lucrat aici. Astfel, SK-1 a fost alegerea ideală pentru adepții sunetului lo-fi. În tinerețe, DJ Hype a folosit-o la primul său studio de acasă, înregistrând probe cu microfonul încorporat direct de la difuzoare. În hip-hop, acest eșantion a deschis porțile noi pentru De La Soul și Profesorul Mare.

Ted Mullinix, mai bine cunoscut sub numele de Dabrye, a păcălit cu instrumentul din copilărie. În cele din urmă, a crescut într-un respectat IDM și muzician hip-hop. "În tinerețe, tocmai am jucat și am înregistrat diverse zgomote cu casio-ul meu", spune el. - Mai târziu am început să creez muzică experimentală folosind pedale pentru chitară. Încă mai am SK-1 la care mă refer, dacă trebuie să adaug sunete lo-fi sau să schimb tonicitatea zgomotului.

În 1987, piața a mers la FZ-1, un instrument de tastatură cu memorie de 1 MB, care a devenit unul dintre primii sampleeri cu adevărat disponibili. Una dintre cele mai iconice melodii scrise cu ajutorul lui a fost "Mentasm" a doua fază, colaborarea lui Joey Beltram și Mundo Muzique. Compoziția a devenit un adevărat clasic al muzicii rave datorită partidului său principal, care a fost denumit "sunetul hoover".

Cu toate acestea, unul dintre cei mai evideniști utilizatori ai lui FZ-1 a fost Daniel Dumle, mai cunoscut sub numele de MF Doom. La mijlocul anilor nouăzeci, după moartea fratelui său, Sub Roc și rezilierea contractului cu eticheta, el a rătăcit în jurul New York, și blocat de prelevare în orice loc adecvat, scriind treptat muzică nouă.

Experimentați cu două Casio SK-1

În ciuda faptului că seria FZ a fost pierdută pe fondul concurenților mai cunoscuți, aceste dispozitive au jucat încă un rol-cheie în istoria eșantionării. Ecouri ale moștenirii acestor instrumente se regăsesc periodic în muzica modernă.

5 Semplere, care au schimbat muzica moderna

Taxiuri de economie și muzică. Legile pieței s-au confruntat cu cei doi mari producători de echipamente muzicale: E-Mu Systems și Akai, aproape 20 de ani devenind concurenți. Urmărind succesul seriei SP, compania japoneză Akai ia îndemnat pe Roger Linn să creeze un nou dispozitiv pentru ei, capabil să aglomereze samplerele SP. Deci, dispozitivul a apărut Midi Production Center (ulterior numele a fost schimbat în Centrul de producție de muzică) sau, așa cum am numit-o, MPC. De atunci, muzica dance și hip-hop s-au schimbat pentru totdeauna.

Primul eșantionator din această serie a fost lansat în 1988 sub numele de MPC-60 și a fost poziționat ca o stație de lucru cu drepturi depline pentru eșantionare. În anii următori, Akai a lansat multe modele, care i-au permis să devină o companie cu una dintre cele mai lungi și mai multe linii între producătorii mașinilor cu role. Și popularitatea largă a muzicii de dans și hip-hop a permis acestor sampleeri să obțină un statut de cult.

5 samplerov care a schimbat muzica moderna

Doar Blaze prezintă caracteristicile lui Akai MPC 4000

În mod neașteptat, MPC a devenit un instrument ideal pentru performanțele live. Întreaga generație de producători și-au îmbunătățit abilitățile pentru a produce manipulări mai desterate cu instrumentul. Acestea, desigur, includ exilul american din Los Angeles și un adevarat virtuozat, AraabMuzik.

Câștig de mână și fără fraude: American AraabMuzik și MPC 2500 preferat

Bazându-se pe toate moștenirile creative și muzicale pe care le-au lăsat sondorii MPC în urmă, este corect să spunem că, fără aceste dispozitive, muzica modernă ar suna foarte diferit. După cum a spus RZA: "Dacă există vreodată o sală de faimă hip-hop, Roger Lynn ar trebui să fie inclus în el în primul an. Este ca un ticălos care a creat un pian. Este un geniu care trebuie întotdeauna respectat. "

5 Semplere, care au schimbat muzica moderna

La acea vreme, New York a găzduit producătorul de început RZA, care a împrumutat modelatorul timp de trei luni și a început să înregistreze zilnic muzică. Mai târziu, el și-a putut permite propriul EPS-16 +. "Am înregistrat muzica pentru albumele Wu-Tang și Method Man doar pe ea și SP-1200".

5 samplerov care a schimbat muzica moderna

Între analiștii de la Ensoniq și Casio a apărut o confruntare între ceea ce era între E-Mu și Akai. În ciuda faptului că modelele Ensoniq au fost un calibru mai mic, au găsit aplicații în muzica hip-hop până în prezent. Deci, Havoc de la Mobb Deep a creat cea mai mare parte a grupului "The Infamous", fără a fi nevoie să prezinte albumul, cu ajutorul EPS și MPC-60. De asemenea, pe EPS-16 + la sfârșitul anilor nouăzeci a creat biți clasici și El-P.

În spatele unui hit de "bună viață" al lui Kanye West este un proiector ASR. "Kanye a fost prima dată jucată cu eșantionul", spune DJ Toomp, producătorul piesei. - Am inceput sa o luam, apoi l-am aruncat in Fantom si l-am intins. Am pus-o înapoi în ASR, taie-o și pune-o pe tobe. Așa că am construit treptat, apoi - din nou, și sa dovedit o capodoperă. "

Kanye West lucrează la eșantionul EPS

Ensoniq arăta ca David pe fundalul lui Goliath - Akai. Dar, în ciuda lipsei de luciu și luciu, samplerele EPS și ASR sunt forțe de muncă foarte puternice în industria muzicală modernă.

5 samplerov care a schimbat muzica moderna

Popularitatea și importanța sa Eșantionul este obligat producătorilor din Los Angeles, condus de Otis Jackson, cel mai tânăr, să ne fie mai cunoscuți sub numele de Madlib. În ciuda faptului că modelul 303 nu a fost niciodată poziționat ca un instrument complet de producție, Madlib a creat cu el o mulțime de biți la începutul lui zero. În acest fel, el a folosit deja atât SP-1200 cât și MPC, dar el a fost cu adevărat proslăvit de Dr. Probele SP-303, pe care le-a găsit în hip-hop.

Dr. Exemplul SP-303 în cazul: Madlib creează un pic cu o mostră din muzica braziliană

Samplers serie Dr. Mostra este o dovadă excelentă că practic orice instrument poate fi folosit demn de utilizat. Ar fi o dorință. Astfel, în ultimul deceniu această linie a devenit una dintre cele mai populare, reușind să-și ocupe propria nișă într-un moment în care multe mașini de tambur au dat drumul instrumentelor virtuale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: