5 Reguli de cumpărare în China

Când vizitați China, nu puteți evita tema cumpărăturilor. Dacă nu cunoașteți regulile de negociere în China, atunci nu veți reuși să faceți cumpărături. Pentru a cumpăra ieftin este de asemenea necesar să fii capabil, deoarece vânzătorii fac totul pentru a-și vinde bunurile la un preț mai mare. Destul de des după călătoriile în China, turiștii sunt dezamăgiți de cumpărături, deoarece cumpără pentru lucruri frecvente la un preț pe care îl pot cumpăra în Rusia. Să ne uităm la regulile comerțului și să începem cu fundalul.







5 Reguli de cumpărare în China

Prima dată când am ajuns la Beijing și ne-am plimbat de la programul cultural, am mers la cumpărături. Magazinele din centrul orașului Beijing ne-au dezamăgit sincer, mergând de-a lungul străzii Wangfujing, au văzut prețuri destul de mari și haine de stil chinez pe piață, cu emblemele mărcilor lor. În continuare, vom merge la stradă Yabaolu pe stradă o mulțime de magazine, în cazul în care angrosiști ​​ruși cumpără haine, merge la mai multe magazine și de a afla prețurile pentru bunurile, am fost dezamăgiți, deoarece prețul a fost ridicat. Dar, într-unul dintre magazinele au decis să cumpere două perechi de mănuși de schi, și alegeți bitul dorit pentru a negocia cu vânzătorul cumpărat ieftin (așa cum ne-am gândit atunci) două perechi de 200 de yuani (tradus în ruble, a fost de 1000 de ruble pentru două cupluri). În trei zile, literalmente, pentru aceiasi bani, am cumpărat două costume de schi de înaltă calitate, așa cum spun ei, simt diferența. Experiența dobândită în viitor a permis efectuarea unor achiziții ieftine în Hunchun.







Deci, dacă intenționați să cumpărați ceva în China ieftin, atunci nu vă așteptați la o achiziție rapidă și ușoară, ca la fiecare lucru pe care trebuie să-l negociați. Mergând vânzătorului și să ceară decât un produs, sunteți sigur de a auzi o sumă astronomică, mulți doar un pic off consimþãmânt get al vânzătorului și să cumpere lucru în trei rutier, cu condiția ca vânzătorul are zâmbește și spune, orice ai făcut asta ieftin cumpărat, atunci știu că adesea nu este așa, dacă ați cumpărat un lucru în China pentru un preț scăzut, atunci vânzătorul nu vă va zâmbi. Întotdeauna știți cât de mult merită înainte de a cumpăra un lucru. Audierea prețului astronomic de la vânzător îi va spune prețul, de obicei este cel puțin jumătate din prețul costului bunurilor din Rusia. Deci, atunci când cumpără un costum de schi, vânzătorul ne-a spus că costumul este în valoare de 1.000 de yuani, pe care am făcut ochi mari și a raportat că vom da un maxim de 80 de yuani. Răspunsul a fost că aceste prețuri nu, și el este dispus să ne vândă un minim de 500 de yuani, ne-am întors în jurul valorii și a început să plece, ceea ce vânzătorul a dat un calculator cu cuvintele Min-Min (ceea ce înseamnă un minim) preț de 350 de yuani, noi am intrat pe calculator 90 cu cuvintele Maximo (ceea ce înseamnă maxim), în cele din urmă, după câteva minute de dialog de nedescris preț de 100 de yuani a fost de acord, am o foarte aranjat și a adăugat că a doua cumpăra, de asemenea, la același preț. A existat o încercare de a ridica din nou prețul celui de-al doilea costum, dar am apărat, referindu-ne la faptul că luăm cât mai multe două costume.

Achiziționarea fiecărui element a durat câteva minute, nimic nu a fost cumpărat rapid, dar prețul a scăzut uneori.

Deci, 5 reguli cum să negociezi în China:

  1. Știți cât de mult merită un astfel de produs cu noi.
  2. Fiți capabil să transferați repede yuani la o rată în ruble sau purtați un calculator, altfel pur și simplu veți fi confundați.
  3. Nu vă așteptați să cumpărați rapid și ieftin, cumpărarea ieftină nu se realizează rapid.
  4. Nu dați niciodată, acel lucru vă place, chineză sunt psihologi excelente, în cazul în care vedeți „strălucire în ochi“, că mulți dintre voi nu va storguetes, pretinde că acest lucru nu este nevoie și tocmai ați venit pentru a vedea.
  5. Dacă nu puteți cumpăra imediat, atunci vin mai târziu, uneori, cu cel de-al doilea sau al treilea apel dreptul de lucru pe care îl puteți cumpăra.

Cumpărături reușite pentru tine!

Articole similare:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: