3 Rugăciunea voluntară deosebit de valoroasă

3 deosebit de valoros voluntar namaz

3 Rugăciunea voluntară deosebit de valoroasă

Toată viața unui credincios este închinarea lui Allah Atotputernic

Toată viața unui credincios este închinarea lui Allah Atotputernic. Ordinele lui Allah Atotputernic nu îl pun pe o povară grea, ci sunt o ocazie de a-și găsi mulțumirea, de a se apropia de El. Și el caută această oportunitate în toate, fără a se limita la obligatoriu. Rugăciunea voluntară (nafil) este binecuvântarea lui Allah, dat de El o ocazie pentru credincios.







Tahajjud-namaz are o demnitate deosebită între toate rugăciunile făcute în mod voluntar. Este nevoie de 2 până la 12 rak'aats. Este de dorit să luați următorul pas în noapte sau după Isha-Namaz. Profetul (pacea asupra lui) a spus că tot ce se face după Isha este considerat a fi noapte (se va considera Tahajjud). În hadithul Trimisului lui Allah (pacea lui) se spune:

"Cel mai bun namaz după namaz fada - acest namaz, efectuat în seara nopții, - namaz-taksajd."

"Vypolnyay Nochnoy namaz taxadzhzhyd - l ppiblizit tebya la Allahy, despre protecția împotriva Zla, zappetit gpex și ochictit De la telo bolezney TVOE".

"Namaz-tahajud va păstra un om de la săvârșirea păcatelor și aducându-l mai aproape de Allah".

Tahajjud-Namaz este citit singur. După namaz credincios se întoarce la Cel Atotputernic cu Du'a, cere ajutorul Lui, iertarea păcatelor, și exprimarea recunoștinței. Ultima treime a nopții, în conformitate cu hadith, mai ales atunci când timpul binecuvântat adevăratul credincios, lăsând, visul lui, apare în fața lui Dumnezeu, iar Majestatea Sa cel mai apropiat lucru să-l:

"În fiecare noapte, măreția Domnului" coboară "la cerul inferior după prima treime a nopții. El exclamă: "Eu sunt Domnul! Este cineva care mă apelează? Îi voi răspunde. Există cineva care mă întreabă? O să-i dau asta. Există un penitent, ca să-l pot ierta? "Și continuă până se începe zori."







Zuha-Namaz - dimineața voluntară namaz, de la 2 la 12 rak'aat.

Zuh-Namaz este citit după o zi plină de soare și înainte de zi. Această rugăciune are multe binecuvântări și conține unul dintre secretele zilei productive a musulmanilor. Răsplata acestei rugăciuni este echivalentă cu dacă o persoană a dat alimente în numele fiecărui os din corpul său. În plus, credinciosul se simte viguros și energic pe tot parcursul zilei. Hadith spune:

„Pentru cineva care și-a făcut rugăciunea de dimineață în Jammat, și apoi lăsat să stea în continuare și amintiți-vă lui Allah, atâta timp cât soarele a venit și apoi a făcut două rak'ahs de rugăciune, aceasta va fi răsplata lui atât pentru comiterea completă, plin, plin de Hajj și Umrah. " "Oricine execută 2 rak'aatas de Namazah-zuha, el nu va fi considerat leneș; care efectuează 4 rak'aats - el va fi printre devotați; care efectuează 6 rakaats - el va fi liber de orice neliniște în toată această zi; care face 8 rak'aats - el va fi printre pioși; Și celui care execută 12 rakaats, Allah va construi un palat în Paradis de aur. "

"Dacă citim în mod constant 2 rak'aatas de Namazah-Zukha, păcatele (cele mici) vor fi iertate, chiar dacă în spate există spume în mare".
"În Paradis există porți, numite Zuha. În Ziua Judecății, în numele lui Allah, îngerul va spune: "O, sclavi ai lui Allah, care ați făcut cu sârguință rugăciunea lui Țuc, unde vă aflați? Aceasta este poarta voastră, intrați în ei prin harul lui Allah! "

Istikhara-namaz constă din două rakaatas, este citit în orice moment permis pentru Namaz. Istikhara-namaz are o mare putere și se citește atunci când o persoană se confruntă cu o alegere dificilă sau are ceva important să-i ceară Atotputernicului să ajute în această chestiune și să sublinieze cele mai bune.

„Profetul (pacea fie asupra lui) ne-a învățat să facă istikhaarah la fiecare caz în același mod el ne-a învățat surele Coranului, spunând: Dacă unul dintre voi va face o afacere, apoi să-l facă 2 rakaats în afară de rugăciuni obligatorii, și apoi spune,“ Oh, Dumnezeul meu, te rog să alegi cele mai bune cunoștințe a ta, te implor te prin puterea tăriei tale, într-adevăr, poate, dar nu pot, știi, și eu nu știu. Oh, Dumnezeule, în adevăr, este treaba mea, (denumit în continuare ceea ce intenționați să faceți), dacă este bine pentru mine, religia mea pentru afacerile lumești, pentru a executa planurile mele, lumești și ahiratskih, apoi fă-o destinul pentru mine, și trimiteți-mi har (barakat) în această chestiune și fă-o mai ușor pentru mine să o comit. Și dacă acesta este cazul (aici, de asemenea, se face referire la ceea ce intenționați să faceți) rău pentru mine și religia mea, pentru treburile lumești ale mele, pentru planurile mele, lumești și ahiratskih, întoarce departe de mine și a abordat ceea ce este cel mai bine, ori de câte ori nu a fost, și să mă mulțumească cu ea ".

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: