10 secrete de masterat de la un antrenor senior (anna lebedeva)

10 secrete de masterat de la un antrenor senior (anna lebedeva)

1. Flexibilitatea, nu informația.

Una dintre principalele greșeli ale unui antrenor începător este prea mult timp și efort să plătească pentru formare. Când am început să lucrez ca antrenor, eram foarte îngrijorat de faptul că antrenamentul meu era plin de teorii și exerciții. Practica arată că doar 60% din materialul pe care l-ați pregătit inițial, vă puteți încadra în cursul de formare. După primele trei cursuri veți înțelege care elemente din design sunt critice, iar după zece veți simți că sunteți un maestru în acest subiect.







Este important ca proiectarea formării să fie echilibrată astfel încât să aibă suficientă teorie și exerciții practice care să ducă la anumite perspective și să întărească abilitățile. Dar nimeni nu poate prevedea cum va avea loc antrenamentul. Unele subiecte pot ieși dintr-o dată în prim plan, iar acele blocuri de antrenament pe care antrenorul le-au intenționat ca chei, pot fi mai puțin relevante. Este foarte important să acordați atenție nu doar conținutului formării, ci și felului în care vă veți conecta cu publicul, pentru a vă dezvălui adevăratele nevoi. Abilitatea instructorului ingenios este de a permite grupului să încetinească, să întârzie atenția asupra acelor momente care sunt critice pentru el acum și, în același timp, să se integreze în formare toate acele elemente care sunt menționate în program.

2. Acord privind obiectivele participanților.

Dorința de a învăța nu intră automat în sala de clasă, chiar dacă oamenii și-au plătit banii personali. Și, de cele mai multe ori, avem de-a face cu angajații care au fost trimiși la instruire prin decizia conducerii, vin la noi după o zi grea sau în ziua lor mult așteptată. În prima oră, trebuie să le capturăm complet atenția - sau le-am pierdut. Datorită acordului inițial nedezvoltat, "participanții complexi" apar în grupuri, cei care sunt mai târziu distrați prin poștă, rețele sociale și așa mai departe.

Este important să convenim și să aflăm de la grupul de ce se va întâmpla ceea ce se va întâmpla la antrenament este extrem de important pentru viitorul lor; de ce ar trebui să amâne acum toate afacerile, gadgeturile și să ne concentrăm pe dezvoltarea de sine. De exemplu, am efectuat cursuri de formare pentru operatorii de centre de apel cu experiență. De ce ar trebui să învețe comunicarea? Ei lucrează timp de mai mulți ani și știu cum să comunice cu clienții. Dar îi pot interesa cu abilități relevante: cum să comunice cu clienții super-complexi, cum să vorbesc cu șeful, cum să-și aplice abilitățile de comunicare în familie etc.

3. Formare - un loc pentru intuiții, nu pentru obiecții.

În cursul pregătirii nu am pus timp și spațiu pe obiecții. Nu pentru că sunt atât de sigur de impecabilitatea designului meu, dar pentru că sunt convins: dacă nivelul de importanță și urgență este menținut constant în muncă, participanții pur și simplu nu au timp să argumenteze și să argumenteze. Noi îi ajutăm să "vândă" ideea de ce este important să participăm activ la proces. Apelul la sensul trebuie să aibă loc cel puțin la fiecare 7 minute, astfel încât fiecare participant să răspundă în mod constant la întrebări: "Este relevant pentru mine? Acest subiect mă atinge? Cum voi folosi noile cunoștințe în viața de zi cu zi și în viața de zi cu zi? "Antrenorul trebuie să încurajeze participanții să-și spună" da "pentru ei înșiși, pentru fiecare dintre ei și pentru o nouă abilitate.

Este imposibil să eviți complet obiecțiile, doar pentru că participanții pot să trezească o experiență strălucitoare din trecut. În astfel de cazuri, este foarte important să se separe corect ceea ce sa întâmplat mai devreme, de la ceea ce se învață astăzi la formare. Nu putem petrece timpul grupului în discuția despre experiența trecută, sarcina noastră este să le învățăm ceva pentru viitor.

4. Formarea nu poate fi o singură dată.

Personal nu am niciodată cursuri de formare, care se limitează la o întâlnire cu publicul. Am venit cu pregătire pentru a oferi un nou nivel de pricepere și pentru mine este extrem de important să mă pot întoarce la acest grup pentru a discuta cu aceiași oameni despre ce au și ce nu, și cum să o rezolvăm.

Abilitățile vor crește dacă zona de creștere este recunoscută, formulată în conformitate cu SMART - atunci în timpul antrenamentului vom găsi metode pentru a atinge schimbarea dorită. Este imposibil să creați o abilitate nouă în 2 zile, dar putem oferi o strategie pe care participanții vor să o pună în aplicare în fluxul de lucru și să lucreze în mod constant. Psihologii spun că pentru a consolida noul obicei, trebuie să repetăm ​​noua acțiune în termen de 21 de zile și dacă noua dvs. abilitate se referă la funcționalitatea de lucru, atunci poate dura 2500 de ore de practică în afara sălii de antrenament pentru a intra în pricepere. Este foarte important să vă puteți întâlni din nou cu cineva care v-a învățat această abilitate, să ridice motivația și să discutați rezultatele.







5. antrenor de oboseală - nu este un semn de lucru bun.

Când am început să dau cursuri, am pierdut 2 kilograme timp de două zile. Chiar și acum aud adesea de colegi că, în timpul antrenamentului, își pierd greutatea, nu dorm, nu mănâncă, investesc zelos în acest proces. Apoi mi-am dat seama că gradul de activitate fizică și senzația de oboseală, chiar și din cauza goliciunii după antrenament - nu reflectă eficacitatea acesteia. Mă pot întinde, dar ce anume ia publicul? Mai târziu, după ce am învățat de la mulți antrenori buni, am descoperit că este posibil să se încheie o sesiune de formare de patru zile, fără a se simți nici o tensiune.

Dacă antrenorul este foarte obosit în timpul antrenamentului, dacă este epuizat - atunci a făcut ceva greșit, prea îngrijorat. Până la sfârșitul unei pregătiri bune, simțiți o ușoară oboseală în picioare și o bucurie profesională la sfârșitul muncii. Poate că a doua zi veți dori să treceți la alte lucruri, să schimbați activitățile, dar nu veți minți, nu puteți să vă ridicați.

6. Grupul dorește ca antrenorul să aibă succes.

Acest lucru poate părea ciudat, dar este adevărat, care este important să-și amintească antrenorul, mai ales dacă se îngrijorează înainte de a ieși la audiență. Pentru ca participanții să învețe noi competențe, aceștia vin la antrenor, al cărui succes și competență sunt gata să o creadă. Atunci când înfruntăm participanții într-o atmosferă de formare intensivă, este esențial pentru ei că antrenorul este la fel de încrezător cu putință pentru el și pentru material.

Grupul este foarte recunoscător pentru antrenor, pentru că îi supraveghează, reglementează interacțiunea dintre participanți și să adere la subiectul dat. Dacă instructorul "dezactivează" brusc un participant cu un răspuns incorect sau o evaluare incorectă, atunci întregul grup intră imediat în stadiul inițial al dinamicii grupului, banca de încredere emoțională la antrenor este golită instantaneu. Creați un spațiu sigur în care să se audă orice opinie și procesul de învățare a noilor competențe este intens - este responsabilitatea noastră.

7. Atenție la comunicarea non-verbală.

Odată ce am lucrat la un antrenament cuplat cu un antrenor străin. Ea a povestit povestea practicii unui client complex și și-a arătat mereu mâna unuia dintre participanți. Ea a fluturat la ea de patru ori, iar în timpul pauzei i-am întrebat la ce era vorba. Sa dovedit că colegul meu nu a urmat acest gest și, când sa gândit la asta, și-a amintit că femeia ia amintit de un profesor de matematică cu care avea probleme la școală. Dar ea și-a dat seama imediat că participantul la curs nu are nimic de-a face cu profesorul ei. Am decis să fim foarte atenți, deoarece există deja un client nemulțumit care stă în audiență. După pauză, am invitat pe unul dintre ascultători să participe la demonstrația unui exercițiu foarte simplu și femeia a devenit brusc foarte agresivă în lupta cu colega mea, devalorizând argumentele ei. De vreme ce am înțeles ce se întâmplă, am adus-o împreună într-o stare mai pozitivă.

Acest exemplu arată bine cât de important este ca un antrenor să fie atent și să țină evidența limbajului corpului. Adesea oferim exemple din practica noastră. Trebuie să selectăm punctul în spatele căruia va trăi toată experiența negativă, atât a noastră, cât și a grupurilor și în niciun caz nu ar trebui să prezentăm niciunul dintre participanți. Apoi, invităm toate obiecțiile care se bazează pe trecut: "A fost cu voi atunci (vom arăta înapoi), acum învățăm noi modalități de comportament în situații similare și aveți posibilitatea de a alege cum vreți să acționați în viitor (arată înainte)" .

8. Rolurile și rolurile.

Am dedicat un bloc foarte mare în formarea formatorilor pentru a conduce jocurile de rol. Jocul pe roluri este un loc magic în care o persoană învață din propria sa experiență, unde priceperea potrivită este foarte bine formată. Aceasta este acea parte a antrenamentului care trebuie să fie gândită cu atenție și pe secundă. Anterior, am întâlnit adesea un joc similar în două etape: "cumpărătorul rău vine la vânzătorul ignorant" (eșec), "clientul politicos vine la vânzătorul profesional" (succes). Eu însumi le-am petrecut și am constatat că astfel de jocuri nu aduc efectul de care am nevoie ca antrenor.

În primul rând, ei amuză publicul, toată lumea este animată, atenția publicului este primită, dar în discuție participanții se vor întoarce în mod constant la ceea ce au văzut în primul joc nereușit, deoarece este mai luminos din punct de vedere emoțional. Cei care au jucat roluri în această parte, dimpotrivă, pot avea dificultăți de a se alătura, participă necorespunzător la cursuri de formare, pot fi supărați că au luat rolul de "învinși".

La dezvoltarea unui joc de rol, un antrenor nu poate scrie un scenariu în care unul dintre participanți este destinat publicului să "piardă fața". Acest lucru creează o mulțime de tensiuni, starea de spirit a grupului este redusă. Apoi va fi necesar să lucrați foarte mult pentru al restabili. De ce? Jocurile pe roluri trebuie concepute astfel încât participanții să nu facă erori clare în public, fiecare rol ar trebui să aibă șansa de a avea succes.

Cea de-a doua dificultate este că, în discuția ulterioară, observatorii pot numi numele persoanei care tocmai a jucat rolul. Antrenorul este foarte important pentru joc, și apoi se concentreze pe acest rol - nu oameni, așa că discuția ne referim la rolul, mai degrabă decât numele persoanelor care le-au jucat: este „client și vânzător,“ lider „și un subordonat“ și nu "Victor și Ivan". Cea mai productivă parte a discuției va fi despre rolul pe care îl îmbunătățim acum: manager, vânzător, antrenor etc. Cel de-al doilea rol trebuie să creăm un domeniu în care să lucrăm.

9. Arta de completare.

Finalul formării are aceeași importanță colosală ca începutul. Creăm punți pentru viitor: cum vor continua participanții să folosească cunoștințele pe care le-au primit la cursuri de formare? Unii antrenori preferă să aloce timpul rămas pentru a-și promova celelalte programe, în loc să integreze abilitățile. Un antrenor profesionist este obligat să se abțină de la astfel de lucruri. Scopul lui la sfârșitul formării: pentru a da participanților seama de ceea ce au învățat, să elaboreze un plan pentru viitor și ei să meargă cu un sentiment de puterea sa, competența profesională și setea de a utiliza noile abilități în viață.

La începutul instruirii participanților cum a elimina cravate, relaxare, antrenorul îi ajută serios Adult Copil eliberare internă într-un joc interesant. În final, trebuie să ne întoarcem la locul de adult, scule de mână, frumos cravată cravata și asigurați-vă că el este mulțumit, chiar recunoscător pentru noi pentru ceea ce se întâmplă. Dacă vom ajunge de formare pe punctul, nu punctul, capacitatea de a promova abilitățile de auto-formare în rândul membrilor noștri nu este activat: Copilul a rămas în poziție, ei vor continua să caute un Guru care le va spune ce să facă în continuare. Numai în statul Adult, o persoană poate planifica în mod independent și conștient formarea. De asemenea, el decide dacă are nevoie de instruire ulterioară.

10. Un antrenor poate termina orice subiect cu istoric.

Indiferent cât de simplu este subiectul, orice formare are ocazia să-i familiarizeze pe participanți cu sentimentul că viața lor este plină de resurse. Marilyn Atkinson, fondatorul MEUk, spune: „Nu contează ce te antrenezi. Întotdeauna aveți șansa de a participa la evoluția umană. " Sunt convins că profesia de antrenor - este remarcabil, pentru că noi însoțească oamenii pe calea lor de excelență, creând bazele pentru o viață mai bună.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: