7 retete cu gustare lavash pe 5 - delicioase - este usor! Mamele țării

7 retete cu gustare lavash pe 5 - delicioase - este usor! Mamele țării

1. Roluri cu conținut scăzut de calorii cu brânză și verdețuri

La 100 g: 98 kcal, proteine ​​- 10 g, grăsimi - 1 g, carbohidrați - 12 g.

4 ciorchine mari (200 g) din verdele dvs. favorit






2 cuișoare de usturoi
150 g iaurt natural
450g brânză de vaci cu conținut scăzut de grăsimi
sare
4 lavash armean (200 g)

Grind verde și usturoi și se amestecă cu iaurt și brânză de vaci. Solim la gust. Răspândiți acest amestec peste pâinea de pita și rotiți-l într-o rolă. Să stăm câteva ore în frigider. Am tăiat în benzi groase de 2 cm.
Gustări ușoare și utile sunt gata!

2. Pâine Pita cu mere și brânză de vaci: gustare corectă!

La 100 g: 89 kcal, proteine ​​- 7 g, grasimi - 0 g, carbohidrati - 14 g.

• Lavash - 60 g
• Apple - 1 buc
• Brânză de vaci cu conținut scăzut de grăsimi - 100 g
• Vanilina - pentru gust
• îndulcitor - pentru gust

Tăiați, curățați și frecați o răzătoare mare și puneți mărul în cuptorul cu microunde timp de 2 minute. Răspândim pâinea de pita pe pergament, acoperim cu măr de copt, 1/3 lavash este mai bine să lăsăm neacoperite. Aici brânză cu îndulcitor și vanilie. Întregul lucru este răsucite și în cuptor timp de 10-15 minute.

3. Lavash roll: gustare super-nutritivă!

La 100 g: 232 kcal, proteine ​​- 11 g, grasimi - 10 g, carbohidrati - 24 g.

4. Rola de pâine pita cu pui și legume

O alternativă excelentă la sandwich-urile obișnuite!

La 100 g: 133 kcal, proteine ​​- 9 g, grăsimi - 1 g, carbohidrați - 21 g.

• File de pui - 400 g
• Lavash - 4 bucăți
• Morcovi - 1 bucată
• Castravete - 2 bucăți
• Ardei bulgari - 1 buc
• Frunze de salata - 100 g
• Paprika - 1/2 linguriță
• Sare, piper - la gust

• iaurt natural - 4 linguri. L
• Usturoi - 5 g

Morcovi trei pe o răzătoare de coreeană sau tăiat în benzi subțiri. Castraveții sunt de asemenea tăiați în benzi. Sare carne de pui și piper după gust, presărați cu boia de ardei.
Într-o tigaie, în medie, încălzim o picătură de ulei. Am pus puiul și prăjiți pe ambele părți până când fierbe, aproximativ 5-7 minute pe fiecare parte.
Am pus-o pe o farfurie și o păstrăm caldă.
În aceeași tigaie, puneți ardeiul dulce tăiat în fâșii, sare și prăjiți, amestecând, până când este ușor crocant.






Pui tăiat în bucăți mici.
Lavash este șters cu un sos de iaurt și usturoi lipit printr-o presă, punem salata și restul ingredientelor. Lăsând câteva centimetri mai jos. Am înfășurat marginea liberă de fund pe umplutură.
Apoi, înșelăm pita cu umplutură într-o rolă și servim.

5. Lavash rulouri cu brânză de vaci și roșii

La 100 g: 149 kcal, proteine ​​- 8 g, grasimi - 5 g, carbohidrati - 18 g.

• Lavash - 1 piesa (60x60)
• Brânză de vaci cu conținut scăzut de grăsimi - 100 g
• Tomate - 2 bucăți
• Brânză - 50 g (avem rusă)
• iaurt natural - 1 lingura. L
• Sare, piper - la gust
• Uleiul de masline - 1 lingura. L
• Pătrunjel - la gust

Tăiați pâinea pita în patru părți egale. Branza de brânză cu furculiță, puțină sare, piper, se adaugă iaurt și patrunjel mărunțit. Se amestecă bine. Roșiile se taie în 4 părți, se elimină semințele și lichidul și se taie felii. Răzuiți brânza pe o răzătoare fină.
Pentru fiecare bucată de pâine de pita, puneți brânză în formă brună, felii de roșii și brânză rasă. Lavash se rostogolește și se prăjește pe ambele părți în ulei vegetal până la crusta ușoară.

6. Rola de mac: o încărcătură de energie pentru întreaga zi!

La 100 g: 314 kcal, proteine ​​- 11 g, grasimi - 21 g, carbohidrati - 19 g.

• Lavash - 1 buc
• gălbenuș - 1 bucată
• Poppy - 200 g
• Lapte - 100 g
• îndulcitor - pentru gust
• Piulițe pentru decorare

Preîncălziți laptele, adăugați îndulcitorul, semințele de mac. Și gătiți timp de 10 minute la căldură scăzută. Am răspândit amestecul de mac pe pita. Plecăm pe fiecare parte. Facem o rolă. Lubrifiați cu gălbenuș, presărați cu piulițe. Am trimis în cuptor timp de 7-10 minute la 180C (până la maro auriu).

Bon apetit!

7. Rulați cu pui și brânză

Ușor de preparat și o rolă de proteine ​​foarte nutritivă.

La 100 g: 170 kcal, proteine ​​- 14 g, grasimi - 11 g, carbohidrati - 6 g.

1 file de pui
3 ouă
brânză cu conținut scăzut de grăsimi 150 g
bucată de pâine pita
iaurt natural 100 g
sare, piper, usturoi, verdeață asortată

Puneți puiul tocit mărunțit fără ulei. Gatiti ouale pana la fierte. Trei brânză, usturoi, ouă pe răzătoare. Verdeața tocată mărunt. Se amestecă toate ingredientele cu excepția puiului, consistența nu este foarte densă, astfel încât să poată fi aplicată cu ușurință în pâinea de pita. Lubrifiați pâinea de pita cu un amestec, puneți bucățile de pui pe partea de sus și înfășurați-o într-o rolă. Înainte de servire tăiați în bucăți. Gata!

Astăzi, în dimineața a trebuit să ia fiul ei la lecții. Held-to-door, a dat CO, mă întorc să mă întorc. Și apoi bunica coleg din spatele meu a spus: „Knit-tricot, dar chiar la copiii copiilor abandonați trebuie să fie tratate!“ Acesta este motivul pentru care este așa, pentru că eu fac brodată în detrimentul propriei lor timp liber, somn, în general, mai degrabă decât în ​​timp cu copiii.

Întreaga sarcină, am fost chinuită de gândul: cum ar putea Ksiushka să perceapă apariția fratelui său? Cum să-i poziționați în mod corespunzător gelozia, care este sigur? Cum îmi pot distra atenția, timpul liber, dragostea între doi copii și soțul meu? Am citit tot felul de articole, am luat notă de experiența mamelor cu doi sau mai mulți copii. Îți spun ce sa întâmplat din toate astea.

Poate că a scris deja astfel de posturi, și am trecut cu vederea, dar voi scrie din nou, înarmat cu mijloace avertizat. Ieri am fost acasă la Moscova și nepoata pierdut fiica ei, nepoata rău, totul a fost ca de obicei, nepoata se simte mai bine, fiica mea a fost implicat în treburile casnice, și ne-am jucat cu nepoata ei rade totul a fost grozav. Nimic nu a prefigurat furtuna și starea de spirit rătăcită până nu a venit aici un astfel de SMS







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: