10 moduri de a crea o diagramă frumoasă fără Excel - nu vă faceți griji, voi explica totul acum!

10 moduri de a crea o diagramă frumoasă fără Excel - nu vă faceți griji, voi explica totul acum!
Cea mai bună modalitate de a vizualiza informațiile statistice este de a folosi diagrame. Puteți să vă lăudați mult în fața publicului cu privire la beneficiile produsului, dar o mie de cuvinte nu va înlocui o diagramă luminată.







Cu toate acestea, nu este necesar să fiți un hater al Microsoft. Acest lucru se poate întâmpla oricui - imaginați-vă că vă aflați într-o călătorie de afaceri și nu aveți calculatorul Windows preferat. Aflați să utilizați instrumentele pe care nu le cunoașteți cu cinci minute înainte de raport - prea târziu. Dar nu intră în panică - în timp ce avem Internetul - nu se pierde nimic.







Să încercăm să găsim o alternativă la constructorul diagramelor de pe Internet.

Le am! ce vom construi? Diagrame de coloane? Diagramele plăcilor? Grafice grafice? fără probleme!

Tot ce trebuie să faceți este să vizitați un site specializat, să specificați dimensiunea diagramei, tipul, culoarea, datele X și Y și ați terminat. Unele site-uri web necesită înregistrare, astfel încât să puteți salva graficul și să vă puteți întoarce la editarea ulterioară.

Am găsit 10 site-uri care oferă instrumente gratuite pentru cartografiere online, dar cu adevărat interesant aș menționa numai primele patru, deoarece aceste site-uri vă permit să importați date din fișiere text sau fișiere Excel. Cu toate acestea, conducerea prin interfața web a coloanelor de numere pentru a construi un program - nu cea mai convenabilă soluție.

Deci, iată ce am găsit:

Încearcă-l, îți va place!

Cu toate acestea, vreau să avertizez imediat - cu majoritatea chirilică a acestor servicii oh, ca nu prieteni. Prin urmare, sfatul meu - introduceți imediat toate numele și etichetele de pe diagrame în limba engleză. Salvați mult timp pentru corectare în cazul în care literele rusești devin semne de întrebare.

Iată cum arată, de exemplu, o versiune flash a graficului creat în Gizmo:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: