5 moduri de a vorbi engleza avansat, engleza fascinanta

5 moduri de a vorbi engleza avansat, engleza fascinanta

5 metode de a vorbi ca vorbitor nativ de limba engleză.

Învățați limba engleză și bineînțeles că doriți să vorbiți la un nivel avansat, pe un colocviu natural, ca și cum ați fi un american sau un englez. Dar cum se poate face acest lucru? Mai jos sunt 5 moduri de a vă ajuta în acest sens.







1. Utilizați cuvântul "Obțineți".

"Get" este unul dintre cele mai utile și mai utilizate cuvinte în limba engleză. Vorbitorii englezi o folosesc tot timpul și peste tot! Uitați-vă la aceste exemple:

Newbie: La ce oră ai ajuns? La ce oră ai ajuns?

Interlocutor nativ: La ce oră ai ajuns acolo? La ce oră ai ajuns acolo?

Cuvântul "Ia" conține un număr mare de semnificații. Aceasta poate însemna și "lua" sau "cumpăra". Începătorii au probleme frecvente atunci când vor să folosească "obține" pentru a denumi cuvântul "deveni". De exemplu:

Începător: Am devenit supărat când trenul a întârziat. "M-am supărat când trenul nu a venit la timp".

Interlocutor nativ: M-am supărat când trenul a întârziat. "M-am supărat când trenul nu a venit la timp".

De fapt, de obicei, folosim cuvântul "primi" pentru a se referi la situații temporare, iar cuvântul "deveni" pentru manifestări permanente. De exemplu:

Un fenomen temporar: Sa plictisit de film. - Sa plictisit vizionarea unui film.

Fenomen constant: Ralph a devenit medic la vârsta de douăzeci și cinci de ani. La 25 de ani, Ralph a devenit doctor.

2. Utilizați cuvântul "Utilizat pentru".

"Folosit pentru a" este unul dintre cele mai utile și utilizate cuvinte în limba engleză, care este ușor de pronunțat. Începătorii sunt deseori confundați atunci când încearcă să înlocuiască acest cuvânt cu expresii în limba lor maternă. De exemplu:







Newbie: Ultima dată am fumat foarte mult. Fumez foarte mult, dar acum, nu. - Am fumat foarte mult.

Interlocutor nativ: Am fumat foarte mult. - Am fumat foarte mult. Literalmente: Sunt obișnuit să fumez foarte mult.

Există câteva nuanțe. Există două forme de "obișnuit" în limba engleză, care au diferențe în semnificații și construcții gramaticale.

Exemplul 1: Am fost un polițist. - Am fost polițist

Exemplul 2: Sunt obișnuit să mănânc alimente picante. - Sunt obișnuită cu mâncare picantă.

În exemplul 1 vorbim despre trecutul timpului, iar în exemplul 2 vorbim despre trecutul legat de prezentul, adică el era obișnuit cu mâncare picantă, iubit și mâncat în trecut, iar acum și el continuă să facă acest lucru.

3. Utilizați "reușit".

Iată o altă expresie care nu este atât de ușor de tradus în alte limbi. De regulă, această frază este dificilă pentru cursanți încă de la început. Pentru a reuși - înseamnă a face față cevaului, având un rezultat bun. Există, de asemenea, un cuvânt similar "Succeed", ceea ce înseamnă "a reuși", "a reuși". De exemplu:

Newbie: Ați reușit să găsiți cheile pe care le-ați pierdut? "Ați reușit să găsiți cheile pe care le-ați pierdut?"

Interlocutor nativ: Ați reușit să găsiți cheile pe care le-ați pierdut? - Ai găsit cheile pe care le-ai pierdut? Sau ați găsit cheile pe care le-ați pierdut?

Varianta de la începător pare cam stângace.

4. Utilizați "Despre".

"Despre" este o expresie uimitor de utilă. Ascultați discursul în limba engleză și veți fi surprins de cât de des puteți auzi. Este folosit atunci când trebuie să arătăm că ceva se va întâmpla în curând. De exemplu:

Novice: Cred că va curge curând. - Cred că în curând va ploua.

Interlocutor nativ: Se pare că e pe cale să plouă. "Se pare că va curge curând."

Noua: Nu mai pot avea o cafea. Mă duc în curând. - Nu mai pot bea altă cafea. Plec curând.

Limbă maternă: Nu am timp pentru o altă cafea. Sunt pe cale să plec. - Nu am timp pentru cafea. Trebuie să plec în curând.

5. Nu utilizați cuvântul "Foarte".

De ce nu folosiți acest cuvânt? Este complet incorectă, iar utilizarea "foarte" nu permite utilizarea unor cuvinte mai potrivite și mai precise care să descrie orice. De exemplu, în loc de "foarte mare" - foarte mare, puteți folosi "uriaș" - mare, uriaș. În loc să spună că "mâncarea este foarte bună" - mâncarea este delicioasă, de ce nu spuneți "este absolut delicios" - mâncarea este pur și simplu delicioasă.

foarte bun - teribil, fabulos, excelent
foarte rău - îngrozitor, teribil, îngrozitor
foarte mic - mic, microscopic
foarte vechi - vechi
foarte nou - nou-nouț
foarte frumos - superb
foarte curat - fără pată

O resursă interesantă pentru expresii comune în limbile engleză - Babla. Fiecare expresie a dicționarului este însoțită de o descriere a contextului, situația în care această expresie poate fi utilizată. Teme de fraze: declarații, lucrări științifice, afaceri, corespondență personală, călătorii etc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: