10 Dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea, mâncare pentru viață!

Astăzi am decis să scriu un articol "din contră". Și apoi tot timpul scriu despre ce trebuie să faci pentru a deveni sănătos. Dar există și un alt mod simplu de a-ți face o favoare pentru tine și pentru corpul tău - doar ceva ce NU SĂ FACEȚI. Asta va fi discutată astăzi.







Adesea înțelegem totul dintr-o dată, dar eșecurile sunt inevitabile. Merită să citiți o carte de modă sau un articol despre pierderea în greutate și / sau sănătatea, cum doriți să faceți rost de munți. Schimbați totul într-o singură lovitură. Am scris deja. că cazul este fatal. Toate modificările trebuie introduse treptat. Și mai ales după ce ați ajuns la ea - de ce aveți nevoie de ea.

Toți sunt rupți. Nu-mi place să vorbesc cu voce tare. Vreau să par mai bine.

Dar eșecurile sunt diferite. Este un lucru să mănânci în loc de zece grame de ciocolată neagră 30. Și altceva - să mănânci un tort din magazin sau, mai rău, să mănânci masa la McDonald's.

Recent am fost întrebat de un prieten: "Este mai util / dăunător să bei un mic vin în fiecare zi sau la fiecare două luni să mă îmbăiești cu tot felul de cocktail-uri amestecate cu vin, vodcă și bere?"

10 Dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea, mâncare pentru viață!
Sincer, nici măcar nu am primit răspunsul. Din păcate, pentru iubitorii de vin, mitul utilității sale în cantități mici a fost deja respins de știință. Toate aceste substanțe utile pot fi obținute pur și simplu din struguri. De aceea, nu este recomandată băutura vinului în fiecare zi pentru prevenirea unui lucru. Puteți bea vin, deoarece există brânză și prăjituri, pentru plăcere. Respectând cu strictețe faptul că nimic bun decît gust, acest lucru nu ne promite.

Așa că o să spun sincer - nu știu ce e mai rău. Ambele sunt rău. E mai bine? Să fumezi o zi pentru 1 țigară sau o dată la 2 luni pentru a fuma 2 pachete la un moment dat? (acest lucru este greu posibil, dar încă ...) Deci, cu vinul.

Diferența, probabil, este doar că consecințele unui pahar de vin zilnic nu ne vom simți imediat, ci luni (ani) prin dtsat. Dar impactul a 2 litri de alcool beat în seara, simțit imediat. În plus, consecințele unei asemenea sărbătoriri a vieții în viitor nu sunt o fântână.

Probabil, în vinul zilnic, în cantități mici, în comparație cu boabele aspre, doar un singur plus - a doua zi dimineața nu face rău capului ...

Dar să lăsăm vinul la un post separat. Astăzi, împărtășesc experiența mea personală - care dintre produsele dăunătoare pe care eu le-am pierdut din viața mea FOREVER și cum l-am înlocuit. Foarte rar, dar încă mai folosesc ceva din această listă (de 2 ori pe an). Și apoi tot mediul meu este în șoc: "Katya! Ce ești tu? Nu mâncați / beți! "

10 dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea

Inamicul sănătății №1: bere

10 Dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea, mâncare pentru viață!
De ce: această băutură preferată este făcută pe bază de grâu, plus nu conține doar alcool, ci alcool carbonatat. Dioxidul de bioxid de carbon în alcool accelerează absorbția alcoolului în sânge și, de asemenea, perturbe echilibrul dintre apă și grăsime (se amestecă). În plus, berea are un indice glicemic foarte ridicat și, prin urmare, crește foarte mult nivelul zahărului din sânge. Acest lucru poate duce la o serie de consecințe negative, cum ar fi o încălcare a echilibrului hormonal. rezistența la insulină, poliocistoza ...

Nu este o chestiune în care o burtă mare se numește bere: o creștere a insulinei în sânge provoacă creșterea hormonilor de stres, iar stresul este depus în regiunea taliei. Din păcate ...

Ce să înlocuiți: în mod ideal cu apă. Dar! Acest sfat este uneori dificil de implementat. Este greu să vă imaginați cum petreceți seara de vară într-o companie de prieteni care bea bere rece cu chipsuri, ședința cu o sticlă de apă. Uneori o fac - dacă este o vizită sau în natură. Și uneori îmi revărc un pahar de vin roz sau alb. Dintre cele două rele aleg mai puțin. Vinul nu este nici măcinat.







Inamicul sănătății nr. 2: chipsuri

De ce: chiar, probabil, și scrie despre asta nu merită - așa este evident. O grămadă de cartofi suprasaturați într-un ulei rafinat de neînțeles, de 31 de prospețime, și chiar cu o listă impresionantă de aditivi alimentari și de sare de cea mai slabă calitate. Un rău și nu un gram de profit.

Ce trebuie înlocuit: nuci și măsline. Atât utile cât și gustoase. Și dacă nu beți bere, atunci nu va trebui să înlocuiți jetoanele. De obicei, aceste două produse merg mână în mână.

Inamicul sănătății nr. 3: băuturi dulci. ALL

10 Dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea, mâncare pentru viață!
De ce: ele conțin o mulțime de aditivi alimentari, zahăr sau înlocuitorii săi. și de multe ori cofeina în doze mari (și băutura nu arată ca Coke! Am descoperit recent cofeina în băuturile Faxe Kondi, 7up și Mountain Dew). În plus, dioxidul de carbon este dăunător dinților. Și restul acțiunii este similar cu berea, cu excepția alcoolului. Creșterea rapidă a zahărului în sânge, cu consecințe sub formă de exces de greutate, diabet, burtă de bere, echilibru hormonal rupt, etc.

Decât să înlocuiți: apă simplă. La cel mai rău, suc bun, fără a adăuga zahăr sau mors.

Enemy Health No. 4: Cafea

De ce: cafeaua are o mulțime de consecințe neplăcute. Am scris despre ele în detaliu aici. Și aici vreau să adaug că, cu cât mai trăiesc fără cafea, cu atât mai rău mă afectează. Cu toate acestea, voi spune cu sinceritate: uneori lenea devine mâna superioară și, în loc să beau o ceașcă de ceai, apăs butonul mașinii de cafea complet automate. Dar de aproape 10 luni sa întâmplat de numai 5 ori. Ultima dată am băut o cană de cafea săptămâna trecută. A fost atât de rău că, după 3 ore, presiunea a scăzut atât de mult încât trebuia să mă culc cu adevărat. Și așa am suferit toată ziua. Prin urmare, data viitoare cred că de zece ori - dacă lenea mea este un astfel de chin.

Asistența medicală nr. 5: Achiziționați cookie-uri

Ce înlocuiți: prăjituri de casă sau fructe uscate. Îmi coace singur cookie-urile. Mai ales iubirea lui casa mea. Lasă-l să nu se aplice pentru o alimentație corectă, dar este delicios și știu de ce e făcut.

Enemy Health No. 6: Micul dejun gata pentru consum

De ce: cu excepția cerealelor din astfel de alimente nu este de nici un folos. În micul dejun pregătit, chiar și în mândru numit "Fitness", plin de zahăr și aditivi alimentari. Nu este mai ușor să le eviți?

Ce trebuie înlocuit: muesli de casă. Pentru a face acest lucru, cumpărați fulgi simpli (fulgi de ovăz, porumb fără zahăr, hrișcă ...), cocs, stafide și nuci cu semințe. Ce ar putea fi mai ușor decât să le amesteci singuri? Puteți face acest lucru în avans sau chiar înainte de micul dejun.

Inamicul sănătății nr. 7: ciocolată de lapte

10 Dușmani ai sănătății, pe care i-am scos din viața mea, mâncare pentru viață!
De ce: conține prea mult zahăr și aditivi alimentari. Dacă este complet cinstit, atunci este prea dulce pentru mine. Nu prea sunt un drăguț. Întotdeauna îmi dau mai puțină zahăr în coacere decât este prescris de rețetă. Poate de aceea nu mi-a prins ciocolata de lapte în viața mea. Dar știu sigur că nu am pierdut nimic.

În plus, ciocolata de lapte are, de asemenea, un indice glicemic ridicat, cu toate consecințele negative, cum ar fi o bere cu chipsuri. Excesul de zahăr nu este bun pentru noi.

Enemy Health No. 8: Cocktail-uri de alcool

De ce: ele sunt dăunătoare din aceleași motive ca berea. În plus, ei găsesc deseori cofeina și zahărul (sau substituenții săi). Ca urmare, veți obține întregul set: acțiunea alcoolului, care este absorbită rapid, și sare de zahăr în sânge și cofeină și exces de zahăr.

Decât să înlocuiți: apă simplă sau, în cel mai rău caz, cu șampanie uscată sau vin uscat.

Enemy Health No. 9: Pâine albă

De ce: în pâinea albă nu este absolut nimic util. Drojdie, zahăr, gluten ... Indicele glicemic al pâinii albe este în afara scalei, cu toate consecințele deplorabile. Ei consideră că este greu să mănânce, deoarece provoacă foame din cauza aceluiași zahăr din sângele lor. Nu există aproape nicio celuloză. Toate vitaminele din boabe au fost îndepărtate nemilos în timpul procesării făinii. Pâinea albă este un tratament preferat pentru microorganismele patogene, care se poate manifesta în cele din urmă ca disbacterioză și aftere cu cistită.

Enemy of Health nr. 10: produse semifinite de toate tipurile

Mai degrabă decât să înlocuiți alimentele acasă. Chiar și un sandviș acasă este mai util decât produsele semifinite. Dacă nu puneți o super-sarcină în bucătărie și, în același timp, căutați rețete care nu pentru culoarea fotografiilor, ci pentru ușurința de execuție, atunci veți fi plăcut surprinși. O cină minunată poate fi gătită mai repede decât încălzirea "peștelui în italian". Dacă nu știți de unde să începeți, vă recomand să folosiți rețetele mele pentru o cină simplă și rapidă.

Această listă este, în final, incompletă. Sunt sigur că mi-a lipsit ceva. pentru că nu am mâncat niciodată. Nu puteți ajunge la toate! Da, asta e pentru cele mai bune.

În concluzie, spun că nu pierd o picătură fără aceste "delicii" din industria alimentară și nu mă simt deloc lipsită. La urma urmei, am atât de multă mâncare delicioasă și sănătoasă și o mulțime de energie!

Sănătate bună pentru tine!

P.S.Dacă aveți nevoie de consultații individuale - contactați-ne! Detalii -tut.

P.P.S Am inceput un canal pe YouTube. în cazul în care în fiecare zi sunt scurt, 10-20 de minute, răspund la întrebările dvs. (pot fi solicitate în orice post)

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: