3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Marina Maksimova 30 de ani, orașul ei natal - Almaty, producător de brânză naturală

Am decis să pregătesc brânză pentru mine în mod neașteptat. Totul a început cu decizia de a se muta într-o casă privată de la Almaty la Kaskelen. Atmosfera agricolă locală și pajiștile cu vaci de pășunat ne-au împins la ideea de a găti brânză.







Sunt implicat în fabricarea brânzei în al doilea an. Fiind încrezător în cunoștințele mele, am început să conduc cursuri de masterat. Grupurile sunt formate din patru până la opt persoane. Multe fete deja brânză brânză pentru familia lor și pentru a comanda. Eu însumi am trecut prin lecții de bază despre fabricarea brânzei cu un prieten care ma învățat cum să gătesc brânză și mozzarella. După aceea am cumpărat diferite rețete și am practicat gătitul pe propria mea experiență. Acum am gătesc pentru mai mult de 10 tipuri de branza: branza feta, mozzarella, suluguni, Cecilia, brânză ricotta, halloumi, feta, kachotta, Maasdam, Dor albastru. Tipul meu preferat de brânză este camembertul. Aceasta este o magie reală când laptele se transformă în brânză.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Pregătirea brânzei durează de la câteva ore până la câteva zile pentru brânzeturile tinere. Și maturarea soiurilor solide durează de la patru săptămâni. Prepararea brânzeturilor este singurul tip de producție în care este necesară o îngrijire constantă a produsului.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Până când deschid rețeaua de producție, pentru că pentru mine calitatea este mai importantă decât cantitatea. Inițial, mi-am creat mini-afacerea, bazată pe principiile producției naturale.

În Kazahstan, cultura consumului de brânză este slab dezvoltată. Folosim brânză pentru sandvișuri, pizza, salate. Deși mii de feluri de mâncare sunt pregătite împreună cu el în lume, festivalurile sunt organizate în Europa.

În viitorul apropiat, visez să merg în orașul Uglich, la o școală cu brânză, să obțin diploma de producător de brânză. Cel mai important lucru pentru mine este să îmbunătățesc abilitățile și reputația produsului meu.


Anna Poleshchuk, 34 de ani, orașul natal - Shymkent, producător de brânză

Am fost implicat în fabricarea brânzeturilor timp de aproximativ un an. Odată pe Internet, am văzut o rețetă pentru gătitul brânzei și am decis să-i mulțumesc copiilor, pentru că ei sunt foarte îndrăgostiți de ea. Dupa ce am luat-o, am inceput sa studiez productia de branza la domiciliu. Sa dovedit că, dacă aveți ingredientele potrivite, aveți posibilitatea să gătiți brânză naturală naturală acasă. Am cumpărat forme pentru brânză, sourdough, culturi bacteriene și enzime. Dar, în ciuda imensității informațiilor, cunoștințele de pe Internet nu au fost suficiente, multe au rămas neclare. Deși am răsfățat multe litri de lapte, rezultate reușite. Mi-a plăcut procesul de fabricare a brânzei. Și brânza mea preferată era mozzarella.







Căutam un producător de brânzeturi care să împărtășească cu mine cunoștințe și sfaturi. Și Universul mi-a trimis Alena, "guru-ul meu de brânză". De la ea am învățat în special soiuri, care nici măcar nu au auzit de mai înainte, dar acum cu placere m-am kachottu, Belper Knoll Caciocavallo, Montasio, halloumi, mozzarella, burrata gatiti.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Pentru a vă implica în fabricarea brânzei, trebuie să vă bucurați de acest lucru. Este nevoie de mari costuri fizice și financiare. Gătitul durează toată ziua, uneori și noaptea.

Folosesc lapte de casă de calitate. La început este pasteurizat, încălzit la o anumită temperatură pentru dezinfecție. După pasteurizare, adăugați sourdough. Creează un mediu acid acut, afectează gustul și consistența. Lăsați să fermenteze timp de 30-60 de minute. După ce a trecut timpul, introducem enzima de coagulare a laptelui - coagulant. Formează un cheag dens de brânză. Dacă pregătim brânzeturi proaspete, atunci schimbăm buchetul în forme și lăsăm să se formeze sub greutatea proprie.

Dacă gătiți soiuri semi-solide și solide, trebuie să reîncălziți boabele de brânză la 40 de grade, astfel încât să devină dens și elastic. După presarea prin matrițe, îl punem în soluție salină, apoi se coace în frigider. Acesta este un proces foarte laborios.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Desigur, brânzeturile sunt mai ieftine. Dar, după ce am încercat o dată brânza de casă, nu vrem să ne întoarcem la tejghea. Există o mulțime de producători de brânză în Kazahstan, și există destui oameni care sunt gata să cumpere un produs natural. Mulți și cei care nu-i plac prețul. Dar mi se pare că, dacă acești oameni știu cât de multă energie cheltuim la fabricarea brânzei, ei ar înțelege totul.


Olesya Bulut, 33 de ani, orașul natal - Stepnogorsk, producător de brânză

Soțul meu este un turc. În bucătăria turcească, brânza este considerată unul dintre produsele principale. Mai ales este foarte mult să mănânci la micul dejun. Familia noastră nu a făcut excepție. Când am trăit în Almaty, cumpărarea de diferite tipuri de brânză nu era o problemă. Dar când ne-am mutat în regiunea Aktobe, a trebuit să renunțăm la produsele obișnuite care nu sunt vândute aici. Într-o zi, un prieten a venit să ne viziteze și ne-a spus că a fost implicată în fabricarea brânzeturilor. Am rugat-o să mă învețe.

Acum șase ani mi-am preparat prima brânză. Era cea mai simplă brânză din sat - brynza. Acum sunt sigur că familia mea este hrănită de un produs natural, fără contrafaceri și înlocuitori. La urma urmei, cel mai important lucru este laptele de calitate. Îl cumpăr în fermă. Trebuie să o pasteresc pentru a proteja consumatorii de bacterii dăunătoare.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Cred că în bucătărie fiecare gospodină are tot ceea ce este necesar pentru fabricarea brânzei: tigăi, mucegaiuri. Trebuie doar să cumpărați enzime și sourdough, în funcție de brânză pe care doriți să o gătiți.

În familia noastră, cum ar fi diferite tipuri de brânză, așa că gătesc și brânzeturi moi: branza feta, Imereti, suluguni, Cecilia, halloumi, mozzarella - și brânză gourmet. Fac cursuri de master în grupuri mici de 5-6 persoane, pentru cei care vor, de asemenea, să gătească brânză acasă. Eu însumi nu am o brânză preferată, dar în fiecare îmi găsesc mirosul și gustul. Îmi place toate brânzeturile pe care le gătesc.

3 producători de brânză Kazahstani cu privire la modul de gătit brânză la domiciliu și pe propriile rețete

Nu există o cultură a consumului de brânză în Kazahstan. Unii oameni nu disting între specii: confundă Brynza cu Adyghe, nu cunosc diferența dintre soiurile semisolide și cele moi. Cu toate acestea, oamenii sunt plăcut surprinși de faptul că brânza delicioasă poate fi preparată la domiciliu din produse naturale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: