16 iunie 2018

Enclave de discordie, disperare și speranță

Ce amenință Cecenia din Cheile Pankisi

De la nord, Georgia pe toată lungimea ei împrejmuită de perete puternic și aparent insurmontabile - creasta principala caucaziană. Din păcate, există o mulțime de fisuri în acest zid. Unul dintre ele este Cheile Pankisi. Timp de secole a servit și warpath, și calea comerțului. Cecenilor, georgienii care sunt numite chisturi (în transcriere Rusă - Kists), preia cheile de vânzare în Kakheti oi, și în loc să cumpere tot ceea ce munții nu produc. Dar, pe același canion am zburat pe Kakheti detașamente sat bandit, i-au jefuit și au furat copii în captivitate, tineri bărbați și femei, în scopul de a vinde în sclavie în Turcia.







Numai de la începutul secolului al XIX-lea. după ce sa alăturat Rusiei, Georgia a scăpat în cele din urmă de aceste raiduri. În același timp, a început să se ocupe defileul Pankisi civililor ceceni, iar în 1836 Naib Dzhokolo, cecen, Shamil certat cu el însuși, sa dus la Pankisi cu toate familiile lor și a fondat acolo primul sat Kist. Încă mai poartă numele lui. În total, Defileul Pankisi se găsește acum la șapte sau opt mii de chisturi. Timp de o jumătate de secol au puternic ogruzinilis a fost chiar o perioadă de la începutul secolului trecut, când au început să se convertească în mod activ la creștinism, dar procesul a fost întrerupt după revoluție: Biserica Ortodoxă Georgiană autoritățile sovietice încolțit, munca misionară a fost interzis, iar în Pankisi din nou au prevalat Islamul. Cu toate acestea, în fiecare casă acolo Kist Marani - așa-numitele georgiene vinotecă și vin străinii nu fac mai rău decât Aboriginal-Kakhetians. Si ei beau, de asemenea, nu mai rau decat conform conceptelor musulmane exista un mare pacat. În general, în viața Kistins Kakhetians mai mare decât cecenilor, și chiar și în școlile cu predare în limba georgiană. Se pare că, pentru acest motiv, Kists în 1944 nu a atins, în timp ce toate cecenii, care au trăit pe cealaltă parte a crestei, a fost exilat în Kazahstan.

În toamna anului înainte de ultimul, când Cecenia a început operațiunea de așa-numitul-contra-terorist, dar, de fapt, războiul real în Pankisi inundate refugiați coamă datorate. Astăzi, sunt aproximativ opt mii dintre ei (înregistrați oficial la biroul regional al Înaltului Comisariat ONU pentru Refugiați).

În primăvara anului trecut, în mass-media rusă, cu depunerea serviciilor secrete ruse au început să apară în mod constant rapoarte că, în Cheile Pankisi, în plus față de cele opt mii de refugiați nu sunt încă mai puțin de un an și jumătate de mii de luptători pe care le au baze de acolo de formare, tabere militare și chiar Pankisi a fost rampă de lansare din spate separatiştii total invulnerabile, nici din Rusia, nici din Georgia: primul nu poate fi pentru a aduce în jos greva antiterorism, deoarece este teritoriul statelor vecine și suverane, în timp ce al doilea nu este pur și simplu în defileul începeți. Atât militari cât și polițiști, și mai ales jurnaliști. Din câte știu, nici un reprezentant al presei din defileu nu a fost în ultimul an. Și, în consecință, este necesar să se hrănească zvonuri și speculații, pentru că, așa cum a spus anticii, „despre necunoscut toate credibil.“

Unu și jumătate de mii - unu și jumătate. Această cifră a fost numită recent în programul său "Cu toate acestea" de ORT Mikhail Leontiev. Cu același succes, ar putea spune că militanții sunt două mii. Chiar și mai precis de date a dat ziarului „Trud“, „depozite cu arme și muniții sunt echipate în vecinătatea așezărilor de Pankisi Cheile Duisi și punctul de contact Omalo dislocate în satul Dzhokolo la nord de satul Birkiani este o tabără de antrenament de militanti, si intr-unul din spitalele din apropierea satului Ahmed .. Bandiții răniți în Cecenia sunt tratați ". Aceste date nu sunt rezultatul unei investigații jurnalistice, sunt citate cu referire. în serviciile speciale rusești, care, potrivit ziarului, „o serie de date concludente cu privire la prezența pe teritoriul georgian (adică Cheile Pankisi -. VK) a întregii infrastructuri, inclusiv militare“ tabere și baze ale separatiștilor ceceni“.







Cred că cei cinci pe care i-am văzut lângă comitetul executiv al satului au fost chiar militanți. Stăteau la Zhiguli la o distanță de o sută de metri de noi - unul chiar, m-am gândit, am atârnat un mitralier pe umărul meu și ne-am uitat atent. Apoi au intrat în mașină și au trecut pe lângă noi. La volan se afla un bărbat de vârstă mijlocie cu uniformă de camuflaj și cu barbă, în spatele lui - și în formă și cu barbă, dar mai tânără. L-am întrebat liniștit pe Tamaz: "Militanti?". A făcut un gest inexprimabil cu mâna: "De unde știu?" Acest lucru ar putea fi înțeles și "nu întrebați întrebări stupide".

Când apoi, deja în Tbilisi, mi sa spus despre întâlnirea Zurab Zhvania, Parlamentul georgian, el a ridicat din umeri doar umeri: „Ei bine, asta nu exclude faptul că acestea au fost militanți Mai mult decât atât, nu exclude faptul că ele sunt acolo o mulțime :. Can sute, poate două sute - dar nu și jumătate de mii Vino la cunoștințele mele, în concediu pentru familiile traverseze frontiera, desigur, în mod ilegal, pe cărări de munte pentru a vorbi despre unele baze de reconversie profesională sau tabere militare întregi este ridicol: este necesar ... pentru a ști ce este Cheile Pankisi. "

Într-adevăr, Cheile Pankisi sunt mici: doar 18 kilometri lungime și 3 kilometri lățime de Duisi. Existența unei tabere militare poate fi văzută cu ușurință din aer și arătând fotografii ca dovezi incontestabile pentru partea georgiană. Și așa - niște vorbiți.

Nu are nici un sens ca militanții să păstreze și Pankisi și depozitele cu arme și muniții. Deplasarea la frontieră de-a lungul căii montane nu este dificilă, dar din experiența mea știu că este imposibil din punct de vedere fizic să transporți mai mult de 40 de kilograme în munți. De ce atunci depozitele cu arme și muniții în Cheile Pankisi? Cum de a transfera scoici, mortiere și altele prin creastă? Nu există nicio logică în afirmația că "într-unul din spitalele din apropierea satului Akhmeta sunt tratați bandiți răniți în Cecenia". Se pare că există un întreg colier de spitale. În acest caz, când și de cine sunt construite și în ce scop? Nonsens complet, dacă te gândești la asta. Nu este nici un sens să treci prin tratament acolo, se poate face fără dificultate în Tbilisi. Cu mizeria actuală a medicilor georgieni pentru o taxă destul de moderată, puteți pune orice militant în orice spital din capitală.

Cum a devenit Cheile Pankisi un mar de discord între Rusia și Georgia - până la introducerea regimului de vize? Cred că acest lucru a fost explicat în mod convingător de un alt șef al parlamentului georgian, de vicepreședinte, de celebrul regizor de film Eldar Shengelaya.

- Armata rusă, și că astăzi nu este un secret, este împotmolit în Cecenia, - a spus el. "Operațiunea de combatere a terorismului a devenit un război de gherilă - nu este nici un secret. Pentru a recunoaște fiasco-ul lor, nici militarii, nici politicienii nu sunt la fel de dislikați. Se pare că Pankisi este de vină pentru toate eșecurile forțelor federale. Se pare că aproape toți militanții de la Pankisi controlează situația din Grozny. Autoritățile ruse au apelat la conducerea georgiană pentru a-și prezenta trupele în defileu. Desigur, am refuzat, din mai multe motive. Războiul cecen este afacerea internă a Rusiei și nu are nici un rost să ne implicăm în Georgia. Pe de altă parte, ce ar da Rusiei intrarea trupelor sale în Cheile Pankisi? Curățarea regulată, așa cum vedem acum un an și jumătate din Cecenia arde și se transformă în ruine sate liniștite și orașe, femei ucise sau fără adăpost, copiii și persoanele în vârstă, și militanții se sustrag cu ușurință pedeapsă, și chiar mai mare ferocitate continua un război de gherilă. Dacă am fost permis să intre forțele rusești Pankisi, Georgia va primi opt mii de refugiați din Cecenia are opt mii de refugiați Kists, iar tot ce s-ar fi grăbit să Kakheti. Dar militanții au început să filmeze metodic în vale soldații și ofițerii ruși, cum o fac în același Grozny. În plus, Cheile Pankisi a devenit o scuză convenabilă pentru a distrage atenția de la problema Abhaziei: expulzat din Abhazia (cu ajutorul trupelor rusești) 250 de mii de oameni de opt ani zac acum refugiați - (două sute cincizeci - cu expresia repetată Shengelaja!).

În dezbaterea despre existența bazelor și a taberelor de luptători ceceni în Cheile Pankisi, problema refugiaților, inclusiv a cecenilor, a fost într-adevăr ascunsă. La urma urmei, ei sunt, la urma urmei, cetățeni ruși, dar pentru Rusia, ei nu există. Dar acestea sunt opt ​​mii de tragedii, destrămări și, în sfârșit, opt mii de guri. Dacă nu ar fi fost pentru Organizația Națiunilor Unite și pentru Crucea Roșie Internațională, refugiații ar fi murit de foame, iar împreună cu ei kistinele adăpostite, în special iarna trecută, după o secetă fără precedent care a lovit întreaga Georgia de est.

Un pas următor, aparent, ar trebui să fie acces liber la Cheile pentru observatorii organizațiilor internaționale de menținere a păcii pentru a opri toate insinuări in jurul bazelor, tabere, etc. Acest lucru ar putea beneficia, fără îndoială, toate, dar în primul rând -. Refugiați ceceni și Kists lor gazdă . Actuala apropiere de mâna în primul rând a forțelor criminale, care au transformat canionul într-un cuib de cuib. Așa cum a spus Uais Akhmatukayev, refugiat în vârstă de 70 de ani de la Chateau, a fost ales șef al bătrânilor, „suntem cei mai afectati de aceste mafie“. Acestea sunt, în funcție de cel Bătrân, bine a cântat cu prietenii lor georgieni, ei rapesc oameni din Tbilisi, în același loc în care sunt ținute, și trasee false să confunde poliție, a plecat în Pankisi.

Speranța pentru viitorul Aisei și aproape toți refugiații cu care am vorbit sunt asociate cu emigrarea, pentru că în Pankisi pentru ei - și nu viața. „Suntem aici nu pentru a ucide - asta e bine - amar plâns Doku Amagov, sa uitat aproximativ 35-40, a prezentat deputaților parlamentului cecen -. Este vorba de supraviețuirea fără muncă sau casele lor, -. Noi nu suntem oameni noi - refugiați Și ce este înainte? ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: