5 modalități de a cere ajutor dacă sunteți rușina să o faceți

"Totul în sine" este motto-ul principal al multor femei care nu sunt obișnuite să aștepte ajutorul și chiar mai mult să o ceară. Sa întâmplat istoric, dar vremurile se schimbă! Și ne propunem să schimbăm, folosind recomandările unui psiholog.







5 modalități de a cere ajutor dacă sunteți rușina să o faceți

Nu există practic o cultură de respingere în țara noastră. Acest lucru înseamnă că, dacă vă întreb chiar de unele servicii mici, puteți auzi ca răspuns: „? De ce am primit pentru acest“ Wow „cereri“, sau „O mașină gubozakatochnuyu nu ai nevoie?“. Puțin plăcut, în general.

Psihologul Rina Moiseeva explică cum să ceară ajutor simplu și eficient.

Formați clar cererea

Majoritatea oamenilor nu le place să fie o povară. Deci, ei preferă să decidă totul în sine, doar să nu-și facă griji pentru că au rupt pe cineva de la lucruri importante.

Dar, uneori, este nevoie de ajutor. Și apoi, simțind un sentiment straniu de stangacie, încurcată întrebând: „Am un astfel de zbor inconfortabil, de noapte, și nu Aeroexpress mers pe jos, și un taxi înfricoșător. M-am gândit o lungă perioadă de timp, care încă mai am unele opțiuni, dar nu a venit, iar acum nu știu acum ce să fac. Poate că ești liber în această zi? Asta este, în seara asta?

Încercând să treacă printr-o tona de informații inutile, o persoană se obosește, irită și refuză. Prea totul este oarecum complicat și de neînțeles. Și pentru a clarifica - mai scump, va trebui să ascult o altă tiradă, nu este timp.

Spune pur și simplu: "Am zbor de zbor peste noapte la ora 2.30 joi, poți să-mi dai un lift la aeroport, te rog".







Lăsați ocazia să vă refuzați

Prin urmare, merită să dai un alt drept moral de a te refuza și de a nu fi ofensat la această decizie. Încă v-ați văzut pe cei care au instalat "Ar trebui să fiu toți"? Ați avut vreodată dorința de a vă ajuta cel puțin o dată? Cu greu.

Specificați solicitarea sa, astfel că este dreptul de a nega a fost evident: „Tu mi-ai salvat, dacă a stat cu fiica mea mâine seară șase-nouă! Dacă aveți timp, bineînțeles. Dacă nu, e în regulă, nu voi fi ofensat și voi înțelege totul. "

Formulați cererea în starea de conjunctură

Sunt de acord că „Ați putea să mă ajute să împacheteze pentru mutarea“ suna politicos și mai moale decât „Ajută bagajele sale.“ Și chiar mai mult "Deci, am renunțat la tot și m-au ajutat repede să colectez junk!"

Datorită stării de conjunctură "dacă numai" fraza sună delicat, și nu directivă.

Dați persoanei timp să gândească

Consimțământul pentru a ajuta este o responsabilitate care nu este atât de ușor de acceptat. O persoană trebuie să-și dea seama mai întâi: va fi timp? Există forțe și posibilități? Este convenabil?

Dacă nu ai timp să-ți evaluezi resursele, e mai ușor să spui "nu", ca să nu te încarci cu obligații insuportabile. Este aproape întotdeauna dificil să întrebați, deci doriți să primiți un răspuns cât mai curând posibil și să decideți în cele din urmă planurile voastre.

Și totuși dă-i timp persoanei să se gândească. Și spuneți această ocazie: "Dacă aveți nevoie să gândiți, sunt gata să aștept! Puteți da mâine un răspuns? "Este ușor, nu uitați să includeți în planurile dvs. o altă zi de așteptare pentru un răspuns.

În cele din urmă, este dificil să se solicite teama de refuz. Deoarece, uneori, refuză, de asemenea, nu foarte delicat.

Rata: "Wow ai cereri." Rușine: „De îndată ce suficient curaj pentru a întreba despre acest lucru!“ Și chiar să devină personal: „Wow, unele aventuros, vrea să aranjeze totul gratis!“ Chiar dacă nu spun direct, că tot felul arată elocvent.

Deși, de fapt, toată lumea are dreptul să ceară ceva. Pentru că, după cum spun ei, cererea nu ia bani. Este o altă chestiune modul în care aceste cereri sunt percepute de alții.

Prin urmare, atunci când faceți o cerere, trebuie să fiți pregătiți pentru orice reacție la aceasta. Ca răspuns la refuz, spuneți doar: "Ei bine, te înțeleg."

Din fericire, acest lucru este valabil mai ales pentru străini. Persoanele apropiate reacționează încă mai calm la chiar cele mai mici dintre capriciile noastre.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: