3 întrebări simple care vă vor face cei mai interesanți interlocutori

Recent, am desfășurat multe activități, cursuri de masterat și am vorbit cu oameni. Sunt întrebat foarte mult despre cum să stabiliți un contact mai strâns cu o persoană, cum să vă aranjați pentru dvs.?







Răspunsul este - acestea sunt întrebările corecte!

Filozoful antic grec Socrate (469 î.Hr. - 399 î.Hr.) și-a pus studiile la întrebările pe care le-a adresat studenților. Întrebările au forțat oamenii să găsească răspunsuri înșiși. Într-adevăr, aceasta este în continuare cea mai eficientă metodă de predare. Coaching-ul modern se bazează, de asemenea, pe întrebări. Am indicat anii vieții lui Socrate în mod specific, astfel încât să fie posibil să înțelegem cât de mult timp umanitatea a realizat adevărurile care sunt încă noi pentru cineva.

Ne întoarcem din Grecia antică în aceste zile. În acest articol, voi scrie aproximativ 3 întrebări care vă vor ajuta să deveniți un interlocutor interesant și să-l puneți singur.

3 întrebări simple care vă vor face cei mai interesanți interlocutori

Citiți: test de 2 minute de la un psiholog binecunoscut. Alegeți unul dintre elementele din această imagine și aflați starea emoțională

Aceasta este mai degrabă o întrebare clarificatoare, care este răspunsul. La evenimentele mele de networking, înainte de a mă prezenta și de a spune ceva despre mine, îi dau instrucțiuni pe care aș vrea să le aud.

În viață, uneori ajungem în situații în care nimeni nu ne dă instrucțiuni. De exemplu, vi se cere să "spui despre tine, despre compania în care lucrezi sau despre afacerea ta." Foarte adesea, un flux de conștiință începe să curgă ca răspuns, și cel mai important, nu deloc despre ce voiau oamenii să audă.

Woodrow Wilson, al 28-lea președinte al SUA, istoric și politolog, a declarat:
"Dacă trebuie să efectuez 10 minute, am nevoie de o săptămână să mă pregătesc. Dacă 15 minute - trei zile. Dacă o jumătate de oră - două zile. Dacă o oră - sunt gata să vorbesc imediat.

Această afirmație are un înțeles foarte profund. Trebuie să învățăm să distingem ceea ce este important pentru interlocutor. Acest lucru nu se poate întâmpla în mod spontan. Și aici putem salva doar o singură întrebare: "Ce doriți să știți despre mine / despre companie?"







La prima vedere, întrebarea pare banală, însă în realitate, foarte des uităm să clarificăm exact ce vor ei să spunem. După ce răspundeți, puteți să întrebați și întrebarea clarificatoare: "Ce altceva ați dori să știți? Ți-am răspuns la întrebarea ta?

3 întrebări simple care vă vor face cei mai interesanți interlocutori

Mai întâi, după ce puneți o întrebare, întrerupeți și păstrați tăcerea până când primiți un răspuns. Nu răspundeți niciodată personal altora dacă sunteți cu adevărat interesați să stabiliți o comunicare puternică cu oamenii.

Amintiți-vă, ca și în copilărie, când făceau o enigmă, era foarte dificil să nu spunem răspunsul. Uneori chiar a trebuit să-i cer pledoariilor să nu spună răspunsul, chiar am vrut să-mi dau seama. Din copilărie, nu s-au schimbat prea multe lucruri, majoritatea oamenilor au pus o întrebare, se grăbesc imediat să lumineze cu mintea lor.

Când spui ceva sau discuți un subiect, vorbește unui public mare sau mic, nu uita de următoarea întrebare: "Ce crezi?" Sau "Ce crezi despre asta?" "Sunt foarte interesat și important pentru tine opinie ".

Este foarte important aici, după ce cerem opinia, să-l ascultăm până la capăt. Mulți dintre noi sunt uniți de o singură dorință - de a fi auziți. Când oferiți oamenilor această oportunitate, ei vă devin cu adevărat recunoscători și vă văd ca o persoană interesantă.

Această întrebare vă poate face întâlnirea și conversația foarte interesantă și informativă. Aveți nevoie doar de o întrebare și apoi de o audiere activă, de absorbție a informațiilor, de o viziune interesantă, care uneori clarifică întrebări.

Personal, îmi place foarte mult această întrebare: și întrebați și când ați fost întrebat de mine. Cu toții avem o experiență unică și, desigur, vrem să le împărtășim. Foarte adesea oamenii de succes răspund la această întrebare cu entuziasm, pentru că sunt mândri de calea lor spre succes.

Nu voi mai trece prin tufiș, aceasta este întrebarea: "De unde ați început?"

Cea mai puternică întrebare! Desigur, ar trebui să fie adecvat, poate fi întrebat oameni care au făcut cu adevărat ceva interesant în viață, au obținut rezultate.

Toate articolele mele sunt menite să îmbunătățească abilitățile de comunicare cu oameni mai de succes, să-și îmbunătățească nivelul de trai și să-și atingă obiectivele. Prin urmare, nu toți folosesc acest lucru ca un instrument universal de comunicare cu toată lumea. Nu va funcționa cu persoane pesimiste care au pus capăt carierei lor. Dar oameni interesanți de succes vă vor fi foarte recunoscători pentru astfel de întrebări.

După ce ți-ai povestit povestea, o persoană te apropie automat, acum ești în contact mai aproape. Mai mult, solicitările și dorințele dvs. vor fi percepute la un nivel mai confidențial. În consecință, implementarea lor este aproape garantată!

Citește: Sunt neurolog, studiez creierul toată viața mea. Există doar 4 lucruri necesare fericirii!







Trimiteți-le prietenilor: