7 sfaturi despre cum să setați frumos masa


7 sfaturi despre cum să setați frumos masa


Se întâmplă astfel că familia mea a acordat întotdeauna o atenție deosebită frumosului prezentare a celor mai modeste feluri de mâncare acasă. Seara, bunica iubita pune masă în conformitate cu regulile de etichetă: față de masă albă scrobită, farfurii pentru paine, tacâmuri ... De atunci, multa apa a curs, îmi cer scuze pentru banalitatea, dar singurul lucru care a rămas același - este dragostea mea pentru frumoasa masa.







Draga mea, dacă vrei să mănânci nu numai gustoasă, dar și frumoasă, atunci sunt fericită să împărtășesc sfatul meu.

1. Să începem cu aspectul mesei. O față de masă glululară este foarte populară în gătitul la domiciliu. Desigur, este practic, spălat rapid, fardul de masă poate fi spălat într-o mașină de scris. Și totuși, vă sfătuiesc să vă schimbați masa de masă într-un weekend frumos, decojit și bine călduțit, la mese de familie. Crede-mă, acest lucru va da mai mult confort și o anumită solemnitate în casa ta.

2. Vă recomandăm să serviți masa cu mâncăruri albe.

Pe de o parte, albul este simplitate, pe de altă parte, sensibilitatea, constanța și, de asemenea, o excelentă ocazie de a se juca cu ierburi și condimente pe întreaga suprafață a vasului.

3. Personal, îmi place când pe masă nu sunt servite niciunul, nici celălalt, nici cel de-al treilea și compotul gătit, dar mai întâi într-un vas comun. Supa sau bulion - în blid, salata - într-un bol salata, sarmale si chiftele cu piure de cartofi - o băutură platou, compot de fructe sau fructe - în decantor.

De asemenea, servesc separat sosurile. În primul rând, este frumos și, în al doilea rând, mi se pare un proces foarte plăcut de desfasurare a capodoperelor culinare, toate prezente la masă. Unul dintre voi va dori mai mult decât borș și smântână mai puțin acru, alții preferă bila alba cu o salata fara piure de cartofi, iar unele omnivor și această calitate vă place în mod constant.







4. De mare importanță în servirea și decorarea felurilor de mâncare sunt culorile și culorile. O farfurie albă cu mâncare ar trebui să joace și să semene nu numai cu un miros delicios, ci și cu un fel de miros delicios. La urma urmei, mai întâi te uiți la conținutul, apoi prinde mirosul, și numai atunci veți dori să încercați feluri de mâncare propuse. De exemplu, în cazul în care vasul vă posta toate aceleași cartofi piure, iar pe partea de sus a ficatului de vițel cu ceapă prăjită, vopseaua este în mod clar nu este suficient, deși doar o aromă de ceapă prăjită va provoca o dorință irezistibilă de a elimina proba.

Acest lucru este ușor de rezolvat. Tăiați mărarul mărunt, patrunjel, ceapă verde și presărați de sus și, de asemenea, ușor de-a lungul marginilor. Luați roșiile, tăiați în cercuri subțiri și decorați aceleași margini ale plăcii. Voila!

5. Când serviți mâncăruri de pește sau mâncăruri din fructe de mare, nu uitați de lamaie sau var. Ele sunt ideale pentru toate gusturile.

Din legume, un castravete, dovlecei sau dovlecei la grătar vor deveni un partener excelent al peștilor. Dar eu prefer ardeiul dulce bulgară la feluri de carne sau carne de pui. Este mai bine să luați roșu, galben și portocaliu. Verde este posibilă și atunci când se stinge, dar nu și atunci când se coace. Nu este curățată corespunzător și veți petrece mult timp și nervi. Vinetele sunt ideale și cu pește, cu carne și cu pui.

6. Când începeți să serviți un vas, trebuie să cunoașteți regula cea mai importantă. Servirea începe de la mijloc și urcă, dar nu se aplatizează la marginea plăcii. Dacă faceți burgeri, faceți-o în centru, de la stânga la dreapta și se suprapun. Cu o margine puneți farfuria, și cu o altă salată verde sau doar legume proaspete cu verdeață.

7. Recent, când mănânc tutun de pui, carne de porc sau de pește fiert, am început să servesc vasele nu pe plăci, ci pe plăci mari de lemn. Îmi place acest stil rustic. Pe panouri puteți servi și nu numai brânzeturi cu struguri și fructe uscate, ci și pâine asortată. Pe bord se pot pune paiuri cu sosuri, muștar, hrean și adzhika.

Doar nu uitați că fiecare sos are nevoie de o lingură personală. La torenă, la saloanele cu linguri speciale pe mânere lungi (dacă nu există nici unul, luați două săli de mese), la o lingură și o furculiță fierbinte.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: